Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

DİNLEMEK VE OKUMAK

05 Mayıs 2014, 02:58

İ’lem eyyühe’l-aziz! Kur’ân-ı Kerim okunurken çeşitli şekillerde dinleyebilirsin.

1. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm, nübüvvet kürsüsüne çıkıp insanlığa hitaben Kur’ân’ın âyetlerini tebliğ ederken, kıraatini kalben ve hayalen dinlemek için kulağını o zamana gönder. O fem-i mübarekinden çıkar gibi dinlemiş olursun.

2. Veya Cebrâil (a.s.) Hazret-i Muhammed’e (a.s.m.) tebliğ ederken, her iki hazretin arasında yapılan tebliğ-tebellüğ vaziyetini dinler gibi ol.

3. Veya Kab-ı Kavseyn makamında, yetmiş bin perde arkasında Mütekellim-i Ezelînin (Ezeli kelam sahibinin) Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâma olan konuşmasını dinler gibi hayalî bir vaziyete gir. (Mesnevi-i Nuriye – Zeylü’l Habbe)

 

Zamanım yok, yorgunum deyip okumamazlık yapmamalıyız . Nefsin mırmırları kedinin mırmırları gibidir. Zafiyet bizlerde. Okuma konusunda çok eksiklikler yaşıyoruz . Risale-i Nur’ları okumaya kendimizi tam anlamı ile verememişiz. Risale-i Nur’lar içerisinde bizleri ubudiyete , takvaya , salih amele götürecek yerleri görmüyorsak hata bizlerde.

 

Risale-i Nurları kabul ederek, kanaat ederek okumalı ve dinlemeliyiz, iyi bir dinleyici olmalıyız . Risale-i Nur’u dinlemeliyiz çünkü en iyi dinleyici Efendimiz (s.a.v) ’ di . O (asm) vahyi dinliyor ve yorumluyordu. Kulak dilden öncedir. Allah (c.c) bizlere iki kulak vermiş bir ağız vermiş demek ki iki dinleyip bir konuşmak lazım gelir .

 

Evvela dinlemeliyiz ! Risaleleri okumak da bir dinleme şeklidir . İlk okuyuşlarda kendimizi biraz yalnız hissedebiliriz . Risale-i Nurları okurken sıkılıyorum , anlamıyorum diyenler bu dönemi hala atlatamamış demektir . Risale-i Nur okuyorlar fakat yalnız okuyorlar . En azından bir müddet tecrübeli bir abinin dizinin dibinde okunmalıdır . Daha sonra yavaş yavaş kendimizi Üstad’ımızın rahlesinin önünde sanki Risale-i Nur’lar yeni yazılıyormuş gibi bizlerde o katiplerin yanında bir kenarda dinliyormuş gibi hissederek okumalıyız . Daha sonra Efendimiz (asm) Üstad’ımıza ders verirken o hakikatleri bir kenardan dinliyormuşçasına okumalıyız . Daha sonra Kudreti Ezeliye’nin meleklere verdiği sünühatı Üstad’ımızın kalbine bahşederken bir kenardan dinliyormuşçasına okumalıyız . Risale-i Nur’u okumayana Risale-i Nur’u dinletmek zordur. Önce okumak sonra okumada kemalata ulaşma gayreti içerisinde olmalıyız .

 

Risale-i Nurlarda sonsuza açılan pencereler vardır . Risale-i Nur çok büyük bir saray hükmündedir . Risale-i Nurlarda sınır yoktur . Risale-i Nurları okumakta sınır yoktur . Risale-i Nurları anlamakta sınır yoktur . Her okuyuşta ve her kişide farklı manalar açılımlar olabilir .

 

İtiraz etmeden , sahiplenerek okumalıyız ! Anlamıyorsak “ Rabbim kolaylaştır , bu eserlerin sırlarının hazinelerinin anahtarlarını bizlere lutfet”  demeliyiz  . Hangi öğrenci öğretmenine itiraz etmiş de diploma almış , biz Kur’ana talebeyiz, talebeliği bırakıp Kur’ana Risale-i Nurlara öğretmenlik yapmaya kalkıyoruz.

 

Okuduğumuz eserleri anlamadığımızda oflayıp, püfleyip sıkılmamalıyız. Çünkü bu bir imtihan olabilir. Şükredip , okumaya devam etmeliyiz. Israrla ve kabul ederek ve devamla okumalıyız . Kişi bilinç altının çocuğudur. Ne okuyorsak biz  oyuz. Risaleler baştan mücmel gider, gittikçe genişlenir, aydınlanır. Bu da çok okuma ile başarılabilinir .

 

Her an okuyoruz,  önemli olan doğruyu doğru bir şekilde okumak .  Doğru okumayı doğru öğreten Risale-i Nur’dur. Bütün varlık bir kitaptır. Varlığı okumak isteyen Risale-i Nur okusun.

 

Bir eser okunacağı veya bir söz dinleneceği zaman, evvela yani: “Kim söylemiş? Kime söylemiş? Niçin söylemiş? Ne makamda söylemiş?” olan bir kaide-i esasiyeyi nazar-ı itibara almalı. Evet, kelâmın tabakatının ulviyeti, güzelliği ve kuvvetinin menbaı, şu dört şeydir: Mütekellim, muhatap, maksat ve makam. Yoksa, her ele geçen kitap okunmamalı, her söylenen söze kulak vermemelidir. Meselâ, bir kumandanın, bir orduya verdiği arş emriyle, bir neferin arş sözü arasında ne kadar fark vardır. Birincisi, koca bir orduyu harekete getirir; aynı kelâm olan ikincisi, belki bir neferi bile yürütemez. ( Sözler – Konferans )

 

Sahabe efendilerimiz ayda bir Kur’an hatimi yaparlarmış . Ey Kur’an şakirdi ! Ey Risale-i Nur şakirdi ! İki gün geçti külliyattan hala bir yer okumadın! Öyle ise daha neyi bekliyorsun ? İlla bir mucize mi bekliyorsun ? Bir keramet mi bekliyorsun ? İlla Peygamber Efendimiz (asm) gelip Kur’anı Kerim’i Risale-i Nurları elimize mi versin ? Üstad’ımız gelip bunları okuyun mu desin ? Hiç kimse merak etmesin çünkü diyorlar . Gözle görmesek bile manen sürekli bizimle beraberler .

 

Öyle ise ey şikemperver ve okumayı sevmeyen nefsim ! Sevgili ile buluşman için yerinden kalk ! Sonsuza açılan pencereler olan Risalelerin önüne set geren bilgisayarın , televizyonun başından kalk ! Fenafi’l Kur’an ol ! Fenafi’l Risale ol ! Vesselam …

 

                                                                                                 El Bâki Hüve’l Bâki

                                                                                                                                                                                                                                                     Kardeşiniz

                                                                                                        Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim