Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

MANEVİ KOMA HALLERİ

05 Mayıs 2014, 02:55

Nasıl maddî hava fena ise, fena tesir ediyor; mânevî hava da bozulsa, herkesin istidadına göre bir sarsıntı verir. (Kastamonu Lahikası)

…………………..

Manevi hava hem enfusi , hem de afaki alanlarda etki eder. Bozulur ise hem fertler , hem toplum bu kötü tesirlerden etkilenir . Şu anki sistemler bizim kafalarımızı katılaştırmış. Bizi komaya sokmuşlar. Algılama, süzme, idrak etme yönlerimiz körelmiş , köreltmişler. Gerek medya , gerek internet , gerek gıdalardaki helal haram dengesini koruyamamak , evradlarımızı aksatmak , manevi atmosferlerden uzak bir yaşantı sürdürmek bizleri manevi komaya sokar .

 

Kilitleniriz , sanki üzerimizde tonlarca ağırlık varmış gibi hissederiz . Belki aşırı uyku halleri olur . Belki bütün okumalarımız bir anda azalır . Latifelerimiz donar , donuklaşırız . Belki iki kelam edemeyecek halde yorgun hissederiz kendimizi . Bunun yanında şeytanlar , iman etmemiş cinler , ervah-ı habiseler ve verbad-ı şerirelerinde bu koma hallerinde etkisi çoktur.

 

Risale-i Nur’u çok okursak bunlar açılacak. Komadan çıkacağız. Algılama , süzme , idrak etme yönlerimiz gelişecek ve her şeyden önemlisi koruma altında olacağız.

 

Risaleleri bir kişinin okuması veya grup halinde okunması, ortamın durumuna bağlı olmak şartı ile meleklerin gelişi gibi durumlar anlamayı ve idraki artırır. Meleklerin vereceği ilhamatlar ve sünühatlar hem ferdi hem de toplu okumalarda idraki arttırır. Yağmurlar toplu ağaçların olduğu ormanlara daha çok yağar . Eserler yazdırılırken özel sünühata dahildi bizlerle okurken özel sünuhatlara dahiliz.

 

Manevi sünühat , idrak ve rahmet yağmurlarını üzerimize çekmek istiyor isek toplu okumalar ve müzakereler içerisinde yerimizi almalıyız .Toplu okumalar ve dualar yapmalıyız. Derslere devamlı gelmek zihni açar zekayı artırır, idraki artırır. Bu yüzden istikrar da Risalelerin anlaşılması hususunda en önemli etkenlerden biridir .

 

Bu hakikatleri anlamak istiyorsak kalbi hayatımıza çok dikkat etmemiz lazım. Kalp ve ruhun derecey-i hayatına girmeden o hakikatlara yakınlaşmamız zordur . İnsan takva ve terk-i kebair yapmaz ise manevi kalbi  komadadır. Onu komadan çıkarmak için düzenli olarak zikir , fikir , şükür ve okuma egzersizleri yaptırmak gerekir . Risaleleri anlasanız da okuyun, anlamasanız da okuyun. Çok okuyun. Çünkü okumaktan başka çaremiz yok !

 

Risale-i Nurdaki kavramlar çok önemlidir. Allah ne kadar latife vermiş ise o kadar tevhid ister o latifelerden. İtiraz varsa , anlamamış isen latifen kabul etmemiştir. Risale-i Nurun tümünü okursak o latifeler imana geliyor tevhide ulaşıyor . Demek ki okumaz isek latifelerimizde komada .

 

Fikir bilgiyle, bilgi okuma ile, okuma doğru kaynak ile , doğru kaynak Risale-i Nur iledir. Fikirlerinde tevhidi olmalı. Eğer okumaz isek fikirlerimizde komada .

 

Elhasıl ; bizler Risale-i Nur’u güzelleştiremeyiz Risale-i Nurları okumakla bizler güzelleşiriz. Hayatımıza mana katmış oluruz . Manevi komalardan hem aklı , hem fikri , hem kalbi , hem latifeleri kurtarmak istiyorsak haydi Nur başına , haydi kitap bitirme telaşına !

 

 

                                                                                                  El Bâki Hüve’l Bâki

                                                                                                       Kardeşiniz

                                                                                                         Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim