Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KÖR KUŞ OLMA !

05 Mayıs 2014, 02:53

Rabbimize şükürler olsun bizi bu eserlerle tanıştırmış. Bizleri kör kuş olarak uçmaktan kurtarmış . Gözümüzü Risaleler ile açmış .

 

Bu eserleri en az 24 saatte bir okumalıyız. Okumadığımız zaman sanki namaz kılmamış gibi içimizde sıkıntı oluşmalıdır . Risale-i Nur okumak bir nevi ibadettir . İbadet menfi ve müsbet olarak ayrılır . Risale-i Nur okumakla Kur’andan huzmeler okuduğumuz için ibadet etmiş sevabı alırız .

 

Yine Risale-i Nurları evrad makamında okuyabiliriz . Risale-i Nur okumak duadır . Bazen dua bilmeyen arkadaşlara açın Risalelerden bir takım yerler okuyun dua hükmüne geçer diyorum çünkü en kabul dualar Salavatla başlayıp biten , Esma-i Hüsna ile yapılan dualardır . Risalelerin yazılış methodlarında bunu görüyoruz . Pek çok Mektup ve Söz salavatla başlar ve biter . Her Sözden , her Mektup’tan Cenab-ı Hakka çıkacak bir yol , bir patika mutlaka vardır .

 

Okuduklarımızı günümüze adapte etmeliyiz. Risale-i Nur’u okuyan insan devamlı kendine ölçü çıkarır. Günümüze göre ölçü çıkarmamız gerekir. O konuda veya Mektup’ta geçen olayları kendi ubudiyet ve aksiyon hayatımıza yön verme adına birer rehber tayin etmeli ve ona göre amel etmeliyiz. Bu da farklı bir okuyuş tarzıdır . Okuduklarımızı günümüze getirme ve bugünün hizmet anlayışı ile o düsturları şekillendirme bizim yol haritamız olmalıdır .

 

Anlamıyorum dememek gerekir ; çünkü okuyan göz değil ruhtur. Duyan kulak değil ruhtur ve ruh okuduğu hiçbir şeyi unutmaz. Akıl çocuktur unutur. Ama ruh unutmaz , latifeler unutmaz . Risale-i Nur’u ne kadar okursanız okuyun sanki hiç okumamış gibi olursunuz . Eserlerin özelliğidir bu . Ne zaman ihtiyaç olsa ve o imani meseleler lazım olsa , sanki film izler gibi gözünüzün önüne gelecektir. Bu çoklarını şaşırtır bir olaydır . Bunun sebebi Risale-i Nur bilinçaltına diğer eserler akla hitap eder . Önemli olan akla fikir ettirebilmek . Akla tefekkür ettirebilmek . Aklı ikna etmek , aklı ilzam etmek . Aklı itaat ettirmek . Fakat her şeyden önemlisi ruhun aklına bu eserleri okutabilmek .  Risale-i Nurlarda bu var o yüzden  çok okumalıyız. Anlamamak değil okumamak bizim sorunumuz.

 

Risale-i Nurların okunması, anlaşılması bittiği anda her şey bitecektir.

 

Unutmayalım ki , insanlara bu eserleri sevdirmez isek mesul oluruz . İnsanlara bu eserleri okutmanın , anlatmanın , sevdirmenin yolu şu düsturda saklıdır .

 

“Okumayan okutturamaz , anlamayan  anlatamaz , hissetmeyen yaşattıramaz.”

 

 

                                                                                       El Bâki Hüve’l Bâki

                                                                                                 Kardeşiniz

                                                                                        Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim