Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

RÜYALARDA RİSALE OKUMAK

05 Mayıs 2014, 02:49

Dördüncüsü: Rü’ya üç nevidir: İkisi, tabir-i Kur’anla اَضْغَاثُ اَحْلاَمٍ da dâhildir; tabire değmiyor. Manası varsa da ehemmiyeti yok. Ya mizacın inhirafından kuvve-i hayaliye şahsın hastalığına göre bir terkibat, tasvirat yapıyor; yahut gündüz veya daha evvel, hattâ bir-iki sene evvel aynı vakitte başına gelen müheyyic hâdisatı, hayal tahattur eder; ta’dil ve tasvir eder, başka bir şekil verir. İşte bu iki kısım اَضْغَاثُاَحْلاَمٍ dır, tabire değmiyor.

 

Üçüncü kısım ki, rü’ya-yı sadıkadır. O doğrudan doğruya mahiyet-i insaniyedeki latife-i Rabbaniye, âlem-i şehadetle bağlanan ve o âlemde dolaşan duyguların kapanmasıyla ve durmasıyla, âlem-i gayba karşı bir münasebet bulur, bir menfez açar. O menfez ile, vukua gelmeye hazırlanan hâdiselere bakar ve Levh-i Mahfuz’un cilveleri ve mektubat-ı kaderiyenin nümuneleri nev’inden birisine rastgelir, bazı vakıat-ı hakikiyeyi görür. Ve o vakıatta, bazan hayal tasarruf eder, suret libasları giydirir. Bu kısmın çok enva’ı ve tabakatı var. Bazı aynen gördüğü gibi çıkar, bazan bir ince perde altında çıkıyor, bazan kalınca bir perde ile sarılıyor.

 

            Hadîs-i şerifte gelmiş ki: Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm’ın bidayet-i vahiyde gördüğü rü’yalar; subhun inkişafı gibi zahir, açık, doğru çıkıyordu. ( 28.Mektup – Birinci Risale Olan Birinci Mesele )

 

Bazı rüyalar gelecekten haber verir nitelikte olabilir biz bu rüyalara sadık rüyalar diyoruz . Peygamberlerde ve Allah’ın veli kullarında çokça rastlanır bir olaydır . Ayrı bir ilim dalı olmakla beraber herkes rüya tabiri yapamaz .

Rüya alemi mevt aleminin küçük kardeşidir. Şimdi kendi rüyalarımızı bir etüd etsek acaba rüyalarımızı hangi düşünceler süslüyor ? Rüyalarımızda Risale-i Nur görüyor muyuz ? Rüyalarmızda Üstad’ı , Efendimiz (asm)’ı , sahabeleri görüyormuyuz ? Görüyorsak hangi sıklıkta görüyoruz ? Günde 250 – 300 sayfa okuyan kardeşlerimizin rüyaları değişir . Manevi atmosferleri değişir .

Yatarken teybi neyle kapatıyoruz ? Keçke en son Risaleden birkaç yer okusak öyle uyusak  ? 33. Söz Pencerelerden her gün bir pencere okuyup uyusam hangi diyarlara rüya tefekkürü yaparım ? Ya da okuduğum Risaleye sarılıp uyusam o Risale beni hangi ufuklara götürür . Belki bir binek hükmüne geçer ve Kur’an-ı Kerim kainatını temaşa ettirir . Külliyatla gezen , külliyatla uyuyan ağabeylerimiz çok .

Önemli olan canlı külliyat olabilmek , ayaklı Risale-i Nur’ları görmek istiyoruz . Canlı Risaleler işte bu zamanda tam da bu lazım .

Risale-i Nur’u ne zaman rüyada Üstad’ımız açacak bize okuyacak o zaman anlayacağız , o dersi Üstadımızdan dinleyeceğiz onun manevi atmosferine gireceğiz , o ders halkasına katılacağız o zaman anlayacağız . Belki daha ileri seviyede Efendimiz (asm) dan dinleyeceğiz o dersi . 6. Söz’ü , 11.Söz’ü Efendimiz (asm) dan dinlemek nasıl olurdu acaba ? 19.Mektup’taki mucizelerini bizzat Kendisi (asm) bize anlatsa ne kadar latif olurdu .

İşte bunların olabilmesi bizim manevi hayatımıza , rüya hayatımıza bağlı . Biz okuyacağız Rabbimiz rüyalarımızı değiştirecek , ilhama ve sünuhata hazır hale getirecek ve manevi dünyamız değişecek inşallah bu ise çok okuma ve Risaleleşme ile başarılabilinir .

 

Yolumuz uzun ve biz daha çok başındayız . Risale-i Nur bir derya , Risale-i Nur bir sahra biz bu deryanın , bu sahranın neresindeyiz ? Risalenin önemi çok yüksek bir anlayabilsek . Okumanın önemini bir kavrayabilsek .

                                                                                                  

                                                                                                       Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim