Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

LATİFELERİ NURLANDIRMAK

05 Mayıs 2014, 02:32

Yanlış olan her bir bakış bizim içimizde var olan latifelerimizi öldürür bizleri de süründürür …

“ Hazret-i Eyüb Aleyhisselâm’ın zahirî yara hastalıklarının mukabili, bizim bâtınî ve ruhî ve kalbî hastalıklarımız vardır. İç dışa, dış içe bir çevrilsek, Hazret-i Eyüb’den daha ziyade yaralı ve hastalıklı görüneceğiz. Çünki işlediğimiz herbir günah, kafamıza giren herbir şübhe, kalb ve ruhumuza yaralar açar. “

 

“ Evet günah kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra tâ nur-u imanı çıkarıncaya kadar katılaştırıyor. Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol var. O günah istiğfar ile çabuk imha edilmezse, kurt değil, belki küçük bir manevî yılan olarak kalbi ısırıyor. “  ( 2. Lem’adan)

 

Her insanın maddi ve cismani bir ömrü hayatı olduğu gibi birde iç alemi itibarı ile bir yaşantısı vardır . Afaki aleme bakan yönü ile sınırsız istidatlar ile donatılmış olan insan enfusi aleme bakan yönü ile de sınırsız istidatlar ile donatılmıştır .

 

Bu yönü ile insan diğer zişuur varlıkların ötesinde özen ile inşaa edilmiştir . Varlığının özünde melekut olma ve dna gibi , atom gibi maddi cisimlerde kullanılmıştır . Bu yüzden et ve kemikten ibarettir ama aynı zamanda ebede uzanan bir ruh taşır .

 

Ruhun vücuttaki genel kontrol merkezi olması itibarı ile nasıl ki bozuk bir yiyeceği yersek midemiz rahatsızlanır ve zehirleniriz ruhun da zehirlendiği , enfeksiyon kaptığı bir takım hadiseler vardır .  Günah , şüphe , vesvese , dış dünyadan gelebilecek olan her türlü maddiyyuna ait , tabiatperestliğe ait her bir menfi fikir kalp ve ruh sağlığımızı bozmakta ve bu şekilde geçirdiğimiz her bir dakika ruh ve kalbimizde derin ve geri dönülmeyecek yaralar açmaktadır .

 

Bu açılan yaralar gelen şüphenin ve ya günahın kuvvetine göre bazı letaiflerimizi ya öldürür yada felce uğratır . Bazı latifeleri sonsuza kadar kaybedebiliriz. Bazılarını ise felce uğrattığımız için o duyguları kullanamaz hale geliriz . Böyle olunca ne olur ?

 

* Allah’ın kainatta tecelli ettirdiği esma ve sıfatlarını belki de o latifemizi kaybettiğimiz için eksik öğreneceğiz.

 

* Tefekkür ufkumuz o latifeyi kaybettiğimiz için daralacak.

 

* İbadetlerden aldığımız lezzet azalacak.

 

* Kur’an-ı ve Risale-i Nur’u anlamakta zorlanacağız .

 

* Bize verilen manevi cihazları nefis yönünde kullandığımız için emanete hıyanet cezası çekeceğiz .

 

* Amel ve aksiyon yönümüz kısıtlanacak ve ülfet hastalığına kapı aralayacağız .

 

Bunun gibi say say bitmez hasaretler ile karşı karşıya kalmak istemiyorsak derhal manevi hayatımızı , kontrol altına almalıyız . Yanlış okunan her eser , yanlış izlenen her bir TV programı , yanlış bakılan kainat hadiseleri , yanlış olan her bir bakış bizim içimizde var olan latifelerimizi öldürür bizleri de süründürür . Bazı latifeler sonsuza kadar ölür bazıları ise felç olma durumundan kurtarılabilinir.

 

Hem senin mahiyetine öyle manevî cihazat ve latifeler vermiş ki; bazıları dünyayı yutsa tok olmaz. Bazıları bir zerreyi kendinde yerleştiremiyor. Baş, bir batman taşı kaldırdığı halde; göz, bir saçı kaldıramadığı gibi; o latife, bir saç kadar bir sıkleti, yani gaflet ve dalaletten gelen küçük bir halete dayanamıyor. Hattâ bazan söner ve ölür. Madem öyledir; hazer et, dikkatle bas, batmaktan kork. Bir lokma, bir kelime, bir dane, bir lem’a, bir işarette, bir öpmekte batma! Dünyayı yutan büyük letaiflerini onda batırma. Çünki çok küçük şeyler var, çok büyükleri bir cihette yutar. Nasıl küçük bir cam parçasında; gök, yıldızlarıyla beraber içine girip garkoluyor. Hardal gibi küçük kuvve-i hâfızanda, senin sahife-i a’malin ekseri ve sahaif-i ömrün ağlebi içine girdiği gibi; çok cüz’î küçük şeyler var, öyle büyük eşyayı bir cihette yutar, istiab eder. (17. Lem’a – 14.Nota – 3.Remiz)

 

Peki ne yapmalıyız ?

 

Dış alemden gelecek günahlara ve şüphelere karşı kendimizi Kur’an-ı Mucizü’l Beyanın kalesine sığınma kulvarına atacağız . Vakitlerimizi o latifelerimizi tekrardan diriltme adına evrad ile , ibadet ile , Kuran okumak ile , Risale-i Nur okumak ile değerlendirir isek hem  her bir okuyuşumuzda yeni latifelerin oluşmasına ve ya var olanların açılmasına , hastalıklı manevi hücrelerimizin ise iyileşmesine sebep oluruz

 

Bu yönden Risale-i Nurları çokça okumalı ve yepyeni manevi ufuklara yelken açmalıyız . Maddi ve manevi hayatımızın doktoru olan bu tiryakları her an her dakika okumak ile hem dünya hem de ahiret saadetine ulaşmayı gayey-i hayat edinmeliyiz.

                                                                                                       

                                                                             Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim