Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

MARİFETULLAH OKUYUŞU

05 Mayıs 2014, 02:21

Kat’iyyen bil ki: Hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yüce neticesi iman-ı billahtır. Ve insaniyetin en âlî mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billah içindeki marifetullahtır. (20.Mektup)

                                                  

Hakiki tevhidi yakalamak marifetullah ile olur . Risale-i Nur’da perde önünde tevhid , haşr gibi konular işlenmiş gözükse bile perde arkasında bütün külliyatta ihlas hakimdir ve enenin ezilmesi yönündedir . Risale-i Nurlar bizleri hakiki tevhidi yakalamak hususunda geliştiriyor .

Risale-i Nurların bütününü tarasak her cümleden , her sözcükten neredeyse Allah’a açılan bir pencere ile karşılaşabiliriz . Göz önünde ilmelyakin bir esermiş gibi gözükse de derinleştikte aynelyakine hatta çoklarını hakkalyakin derecesine ulaştırabilir buda hakiki tevhid anlayışı ve ulaşabilinecek en üst noktadır. Eserler bizi bu noktaya ulaştırabilir .

O yüzden Risale-i Nurları okurken Cenab-ı Allah’ın o metinde geçen isimlerine çok dikkat etmeliyiz . Bu bizlerin anlama kabiliyetini ve marifetullah deryasına istidatlarımızın açılma gayretini artıracaktır . Üstad Hz. o metinde Allah’ın hangi ismini ne şekilde açıklamış ? Bu kavranmaya çalışılmalıdır.

Okuyuşlarımızda marifetullah yakalama gayreti yoksa göz okuması yapmış oluruz . Önemli olan kalbe , duygulara ve latifelere yani ruha Risale-i Nurları nasıl okuturuz ? Bu noktalara Risale-i Nurları nasıl işleriz ?

Okurken biz ne anlıyoruzdan ziyade Üstad Hz. Burada neyi anlatmak istemiş ? Hangi marifetullah deryasına dalmış ? Onu kavrasak ve tevhide ulaşsak ne mutlu bizlere .

Risale-i Nur temas ettiği her noktadan marifetullah çıkartır . Marifetin kaynağı Asr-ı Saadettir . Marifet deposu ise Kur’an-ı Azimüşşan’dır .

Risale-i Nur bütün ilimlerin anahtarıdır . Marifetullah ilminin kapısını aralamak istiyorsak ve Rabbimizi en iyi şekilde tanımak ve sevmek istiyorsak Kur’an-ı Kerim’in kalbimize bakan vechesini keşfeden marifet deryası Risaleleri bir an bile kaybetmeden okumalı , yaşamalı ve haykırmalıyız .

                                                                          

                                                                                                                                     Türker ELMAS   

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim