Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KAİNAT KİTABINI DOĞRU OKUMAK

05 Mayıs 2014, 02:19

Dış alem ne kadar güzel olursa olsun , baktığımız nesne ne kadar mana yüklü olursa olsun siyah bir gözlük ile bakar isek , arkasını göremeyiz ve onla ilgili bir fikir yürütemeyiz

Rabbimizi bize tarif eden üç külli tanıtıcı vardır . Bunlardan bir tanesi Kur’an-ı Kerim , bir tanesi iki cihan sultanı Efendimiz (asm) , bir tanesi de kainat kitabıdır.

Kainat nasıl bir kitap olabilir ? Kainat kitabını okumak nasıl olur ? Kainat kitabının içerisinde gezmek , o kitabın manalarını anlayabilmek , o kitabı okuyabilmek için neler yapmalıyız ? Hangi donanımlara sahip olursak o kitaptan istifade edebiliriz ?

Felsefe, herşeyi çirkin, korkunç gösteren siyah bir gözlüktür. İman ise, herşeyi güzel, ünsiyetli gösteren şeffaf, berrak, nuranî bir gözlüktür. (29.Mektup’tan)

Dış alem ne kadar güzel olursa olsun , baktığımız nesne ne kadar mana yüklü olursa olsun siyah bir gözlük ile bakar isek , arkasını  göremeyiz ve  onla ilgili bir fikir yürütemeyiz. Kainata en olgun olarak Efendimiz (asm) bakmıştır ve kainatı konuşturmuştur.

Risale-i Nurları okurken kainatı akıl odamıza getirip misafir etmekteyiz. Eserler kainatı akıl odasına misafir edip onu bir kitap gibi bizlere okutturur ve oradan da kalp ve latifelerimize manalarının hakikatlarını işlettirir. Bu ise ancak iman gözlüğü ile kainata bakmak ile başarılabilir. İman gözlüğünü gözümüze taktığımızda  her şeyden bir mana çıkartıyoruz. Kainat kitabının her satırı , her bir cümlesi , her kelimesi birbirini tamamlar niteliktedir. Her birisi ayrı ayrı manalar yüklüdür.

“ A ” ” B ” nin yanına bir maksat için gelmiştir. Güneş elma ağacı ile beraber bir maksat için gelmiştir. 2 yakıcı madde olan Hidrojen oksijen söndürücü bir madde olan suyu oluşturmak için yan yana gelmiştir . Kainat bir maksadı ifade etmek için bir kitabın harfleri gibi dizilmiştir.

Peygamber (asm)’ın bakışı ile kainat kitabı böyle okunuyor. O nurla bakılınca her şey düzenli ve güzel görünüyor Fakat küfrün bakışı ile bakıldığı zaman kainat manasızlığa abesliğe inkılab ediyor ve kaosa sürükleniyor çünkü arkasındaki manalar ve hakikatlar görünmüyor.

Demek kainat kitabını okumak kainata iman gözü ile manay-ı harfi ile yani Allah namına bakmak ile oluyor . Eğer biz kainata bu gözle bakarsak kainattaki bütün mevcudatın üzerinde bulunan Cenab-ı Hakkın bütün esmasını , fiillerini , sıfatlarını müşahede edebiliriz .

Peki bu şekilde bakmak bize ne kazandırır ?

Dinden maksat , İslamiyet’ten maksat , imandan maksat , her an Allah (c.c) ile olmaya bir vesiledir. Dinin bütün kural ve kaideleri insanı Allah’a yakınlaştırmak içindir. Allah’ ı bilmek ve tanıttırmak içindir. Yazılan Risaleler , Efendimiz (asm)’ın kainata teşrifleri ve kainatın yaratılmasının asıl maksadı budur. İmanın bütün hükümleri ve kaideleri insanı Allah’a yakınlaştırmak içindir.

İşte kainat kitabını bizler ancak ve ancak kendimizde derin bir tefekkür altyapısı oluşturabilirsek , o zaman o satırlar bizlere kendini gösterecektir. Bu tefekküri alt yapının oluşabilmesi için ise bizler Kur’an-ı Kerim’i çok iyi analiz etmeliyiz. Kur’anın anlaşılabilmesi için de tefsirlerin iyi etüt edilmesi gerekir. İşte Risale-i Nurlar bu noktada imdadımıza yetişiyorlar ve okuyucularına tekrar tekrar Kendisini okutarak onlarda tahkiki bir iman ile , tahkiki bir tefekkür anlayışının yerleşmesine  vesile oluyorlar .

Kainat Risale-i Nur ile alakalıdır. Risale-i Nur’u çok okursanız kainatın işleyişi değişebilir. Hava molekülleri değişebilir. Risale-i Nur’lar canlıdır ve manevi atom bombası etkisi yapar .

Bizler iki dünyanın saadetini elde etmek istiyorsak Risale-i Nur’lara ekmek gibi , su gibi ihtiyacımızın olduğunu kavramalıyız ve ömrümüzün bir dakikasını bile Kur’andan ve Kur’anın manevi tefsirleri olan Risalelerden ayırmamalıyız .

                                                                                                                                    Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim