Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

MÜTEYAKKIZ OLMAK

29 Nisan 2014, 20:35

Müteyakkız demek ; gözü açılmış , kör olmayan yani bazı hakikatleri görmüş , ayılmış , uyanmış , manevi komalardan ve din düşmanlarının insanların üzerinde bıraktıkları tesirlerden arınmış , decallizimin ispirtizmasına karşı koyabilmiş , gaflet ve dalaletten uzaklaşmış , kör kuş olmayan , Kur’an ve iman hakikatlarını görebilen demektir .

Din düşmanlarının bizleri uyutmamaları için kendimize bir Kur’an tefsiri bulmalıyız ve o tefsirden beslenmeliyiz. . O tefsirin ise şu özellikleri üzerinde bulundurması şarttır .
1. Şahısların ebedi hayatlarını kurtaracak bir eser olması gereklidir.
2. Toplumların ebedi hayatlarını kurtaracak bir eser olması gereklidir.
3. İslam dünyasının ebedi hayatını kurtaracak bir eser olması gereklidir.
4. Manevi iç dünyamızı aydınlatacak . Dış dünyamızı da aydınlatacak ve bizlere rehber olabilecek bir nurlu eser olması gereklidir .
5. İrşad etme özelliği olması gereklidir . ( Hem kendinde hem kendisini okuyanlara da bu özelliği geçirmesi gereklidir.)
6. Allah’a yönlendirecek ve Allah’tan uzak bir yaşantı sürmememize faydalı olacak bir eser olması gereklidir .
Bu altı özelliğin Risale-i Nur Külliyatı’nda bütünü ile bulunduğu görüyoruz . Peki bu kadar özelliği içerisinde barındıran bir esere neden ihtiyacımız var ? Çünkü dinsizler bütün bunların aksine çalışarak bizleri iman ve İslamiyet’ten uzaklaştırma planları yapıyorlar . Öyle ise bizlerin o planlar karşısında çok Risale-i Nur okuyup uyanmamız yani müteyakkız olmamız şarttır .
Bizlere öncelikle ilim olarak iman ilmi lazımdır . Çünkü imansızlık hiçbir şeye benzemiyor . Taklid-i iman ise imanla kabre girmek için yeterli olmayabilir . Öyle ise herkes öncelikle okuması gerekli olan ve dünya ve ahretinin saadetini temin edecek eserleri günlük virdleri arasına almakla mükelleftir . Başta Kur’an olmak üzere , tefsir , hadisler , evradlar , fıkıh gibi bizlerin ahiretini nurlandıracak olan eserleri öncelikle ön sıraya almak gereklidir . Bunlar dururken kişinin kendini romanlarla , gazeteler ile oyalaması tam faydalı bir okuma sayılmamış oluyor .
Risale-i Nur talebesi bir kişiyi dinlerken ve ya bir kitabı eline aldığı zaman şu 4 düsturu gözden geçirmeden dinlemez ve okumaz .
1. Kim söylemiş ? Mütekkelim yani konuşan kim ? O kitabı yazan kim ?
2. Kime söylemiş ? Muhatab yani kendisine konuşulan kim ? Hangi tür okuyucular ?
3. Ne için söylemiş ? Maksadı nedir ? O eseri yazmaktaki gaye nedir ?
4. Ne makamda söylemiş ? İman mı ? Siyaset mi ? Fen mi ?
Diğer eserler (roman vb.) gibi bizlere çok kazandırdığı bir şey yoktur . Yani insan bir erden emir almış gibi olur o kitapları okuyunca . İç dünyasında bir değişiklik pek olmaz . Onu harekete geçirmez . Kuru bilgiler verir .
Fakat Kur’an ve tefsiri olan Risale-i Nur okunduğu zaman hem dünya hem ahiret insana kazandıracağı pek çok şeyler olduğundan dolayı onların verdiği emir bizi harekete geçirir . Tıpkı bir kumandanın emir vermesi gibi . Kalbimiz , aklımız , latifelerimiz , ruhumuz aksiyona geçer bundan dolayıdır ki bu kitapları okuyanlar yerinde duramaz ve sürekli aksiyon halinde olup hakikatleri insanlara aktarmak için devamlı bir surette kumandandan emir almış bir asker gibi koşturup dururlar ve insanların sinelerine Kur’an hakikatlerini bir ömür boyu aktarırlar .
Demek ki Kur’an ve Risale-i Nur gibi eserler kumandan , roman tarzı eserler ise nefer derecesindedirler . Kişi anlamında anlayacak olursak ta şöyle anlamalıyız . Bu kitapların yazarları komutandır ve sözleri çok kıymettardır ve kitleleri harekete geçirebilir . Diğer romanların yazarları ise nefer hükmünde oldukları için bir kişiyi bile yerinden kıpırdatamayabilirler .
Öyle ise bizler müteyakkız birer Müslüman olmak istiyor isek Risale-i Nur Külliyatını çokça okumalı ve manevi komalardan kurtulmalıyız .
                                                                                                                              
                                                                                El Bâki Hüve’l Bâki Kardeşiniz                                                                                                                                    
                                                                                      Türker ELMAS

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
BÜYÜK SELÇUKLU SULTANI MELİKŞAH
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim