Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Dava ve Hicret

08 Nisan 2014, 15:48

                                       Dava ve Hicret

 

"Allah, Adem'e binbir İsm'ini öğretmiş ve kâinatı en küçük biriminden, en geniş dairesine değin, hep Güzel isimlerinin tecellileriyle okuması gerektiğini buyurmuştur."(Şirazlı Sadi, Bostan, s.15) Hikmetin özü menfi istikametlerde yol alabilmektir. Bu tarik-i alada istifade makamı, ancak üslubun mühim bir araç olduğu firkatine sahip kişilerin olacaktır. Üslup, Ahlak'ın tecellisidir. Mutlak ölçü sahibi, emir ve yasaklar ile mümin yaşamını güzel ahlak neticesine ulaştırmak, o yüce akıbete sevk etmek istemektedir. Hakikati zikir eylemiş bir dil'e en yakışan: nezaket, nefaset ve zerafettir. Mümin bir misyoner gibi, yanlız irşad ve tebliğ vazifesinde iken değil, her vakit nezaketli yumuşak bir üslubun sergileyicisidir. O öyle bir ahlak üzeredir ki, tavırları ile sözlerindeki ahengi, neredeyse tabiata sanatını kıskandıracak mahiyettedir.

 

 Müslüman bu erdemli davranışını efendiler efendisine borçludur. "Allah resulü tam bir nezaket timsalidir. Zaten vahiy onun nezaket ve nezahetini şöyle ifade etmektedir." (Efendimizin yüce ahlakı, Ferruh Akın) "İnsanlara yumuşak davranman da Allah'ın merhametinin eseridir. Eğer kaba, katı yürekli biri olsaydın, insanlar senin etrafından dağılıverirlerdi. Öyleyse onların kusurlarını affet, onlar için mağfiret dile ve işleri onlarla müşavere et! Bir kere de azmettin mi, yalnız Allah'a tevekkül et! Allah muhakkak ki kendisine dayanıp güvenenleri sever."(Ali İmran Suresi, 3/194)  Müminler rehberine nispet edilir, onun yoluna revan olma gayretleri, sözleri ile münasebetleri, tavırları ile tavırlarına namzetleri, alÎ himmetine, şefaatlerine talepleri olan insanlar: Müslümanlar...

 

Mesleğimizin en yüce sanatıdır ki söze ilk etapta nefsimizi muhatap ederek başlarız. Kaos, gerilim, savaş, barış, sukunet, türlü entirikaların döndüğü siyaset çemberine ve tüm sosyal münasebetlere ilahi kanunların nazariyle bakan bir güruhu gözlemekteyim. Ne kadar izansız töhmetlerin isnadında kalsalar ne kadar yakışıksız ifadeler ile anılsalarda o tebliğ üslubunu bozmadan konuşuyorlar. Peygamberlerinin irşad üslubunu hal dairesince idrak edememiş insanlar, yahu bu adamlar polyannacılık mı oynuyorlar diye içlerinden geçirebilirler! Kendilerine isnat edilen, zerresi eteklerine bulaşmamış tüm kötü sıfatlar için sanki mümin kardeşimin yalanını ifşa ederim, bir meclis içinde gönüllerine yara olurum endişesiyle kendisine iftira edilen fenalıkları, yumuşak bir üslup ile nezaketen  reddetme fiilinde bulunuyorlar. İşte bu güruhun içinde parlayan bir yıldıza rast geldik, bu fena isnatların, izansız iddiaların, iftiraların hepsini göğüslemiş fakat kim hangi çamuru atarsa atsın. Hangi kara eller kirletmeye kalkarsa kalsın ışığından bir aydınlık eksiltememiştir.

 

Yeryüzü ve gökyüzünün yaradılışı, Hz. İbrahimin ateşe atılışı ve miraç hadisesi ve daha niceleri sırları ifşa edercesine temkinli dökülürdü dilinden. O adamın hayatı kaotik denklemlerin içinde değil tam manasıyla sırati müstakim üzerindeydi. Hayat felsefesinde karar kılmış; ruh, kalp ve beden birlikteliğinin muhteşem ahengiyle ışık saçan bir insandı. Hicretini tamamlamış deyimi kendisi için uygun bir tabir olacaktır. Bir tek kendisi için desek eksik olur yanlış olur, onun davasının ardında dimdik duran muhabbet fedaileri, dini islamiyeyi temsil gibi yüce bir davanın yeryüzünün her bir köşesinde mümessilleri olma gayretine düşmüşler ve hicreti seçmişlerdi. Devleti alinin, hulefa-i raşidinin, asrı saadetin o müşerref atlıları gibi ilahi kelimeitullah davasını bir adım öteye götürebilmek adına dünyanın dört bir yanına irşad ve tebliğ için hicret etmişler...

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KURBAN BAYRAMI VE HAC
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
AHMET AKGÜNDÜZ MÜRTED Mİ? AYASOFYA MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ Şehadete Bir Gün Kala!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim