Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ŞİMDİ OKU KABİRDE OKUYAMAZSIN !

08 Ocak 2014, 22:20

Kur'an nedir, tarifi nasıldır ? diye sorsanız derim ki ; Kur'an şu büyük kainat kitabının ezeli tercümesi...diyor Üstad Bediüzzaman (ra). Kur'an'ı hayatımızın tam noktasına yerleştirmeliyiz. Öyle ki Kur'an'sız hayat Allah'sız hayat demektir. Hiçbir kitap yoktur ki insan okuduktan sonra tekrar okumaya başlasın da sıkılmasın. Kur'an okumadan önce aklınızı ve kalbinizi temizleyin, kalbinizin kıblesi Allah'a yönelik olsun. Ordaki her hitabı üzerinize alın. Rahman sizinle konuşuyor her kelimeyi dikkatli dinleyin. Cenab-ı Hak Kur'an'ı Kerimde diyor ki ; ''Bu sana indirdiğimiz mübarek kitaptır ki , insan onun ayetlerini düşünsünler ve temiz akıl sahipleri ibret alsınlar.'' Kur'an'ı Kerimi okuyup hayatımıza davranışlarımıza onunla yön vermeliyiz. Kurân'ı anlamadan sadece Arapça metninden okuyarak hikmetlerini tam anlamıyla bilip hayatımıza uygulamamız ne kadar mümkün olabilir sizce ? Mesela her namazda okuduğumuz Fatiha suresini anlamını tam olarak bilmeliyiz diğer okuduğumuz sureleride tabi. Namazdayken sureleri okuduğumuz sırada onların mealinide zihnimizde geçirmeliyiz. Hamdın Âlemlerin Rabbi olan Allah'a mahsus olduğunu, O'nun Rahman ve Rahim olduğunu, hesap gününün sahibi olduğunu, yalnız ona ibadet edip yalnız O'ndan yardım dilediğimizi ve bizi sapmışların yoluna değil doğru yola iletmesini istediğimizi aklımızdan geçirerek okursak şeytanın vesvesesinden uzaklaşmış oluruz huşu içinde namaz kılarız. Zamanımızdaki müslümanların durumunu ele alırsak üzücü bir tabloyla karşılaşırız. Ne acı bir durum. Bu ne gaflet ya Rabb ? ! Tüm günümüzü dünya işine ayırıyoruz da senin kelamını okumaya, anlamaya zaman bulamıyoruz. Canı sıkkkın olunca kafayı dağıtmak için şarkılara ,televizyona , bilgisayara, doğru koşuyoruz. Ama Rahman ile konuşmayı onu dinlemeyi onun sözleriyle inşirah bulmayı bilmiyoruz ne yazık ki .Duvarda asılı kalan Kur'an-ı Kerim yada sadece okumak ile kalan kullar. Mesela sevdiği yazarın yeni kitabını heycenla bekleyip onu okumak için sabırsızlanan insanların Kur'an'ı Kerim'den uzak yaşıyor olması.Kozmetik katologlarını , spor dergilerini , veya magazin dergilerini heycanla okuyan gençlerin Kur'an'dan uzak yaşaması üzücü bir tablo. Hz.Muhammed (sav) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır. '' Her zaman Kur'an okuyan kimseye şöyle denecektir: Oku ve yüksel , dünyada tertîl ile okuduğun gibi cennette'de tertîl ile oku. Çünki cennette yerleşeceğin yer , okuduğun âyetin son noktasındadır. Ne kadar okursan o kadar yükselirsin '' Dediğim gibi Kur'an-ı okuyup onu hayatımızın her noktasında uygulamalıyız. Her cümlede her ayette Allah'ın bizlere verdiği mesajlar vardır. Bizden önceki kavimlerin yaptığı yanlışları söyleyip bizi uyarıyor Allah ve doğru yolu gösteriyor. Cennetin yolu Kur'an' Kerimi okuyup , anlayıp , uygulamaktan geçer.Zübeyir Gündüzalp'in dediği gibi '' şimdi oku kabirde okuyamazsın''.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim