Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Bir Büyük Dilek

23 Aralık 2013, 18:07

 

                                                            Bir büyük dilek

Bir hayal kuruyordum. Pelesenk edilmiş dillerin tek anahtarı olsun: Türkçe... Dil ve kültür birbirine dayanarak yaşayan ebedi yoldaş. Kültür yaşamak demek, can varsa, hayat varsa kültür vardır. Kültür ahenktir, kültür yaşamdır. Dünyada Türkçe ile birlikte Türk-İslam ruhu hala yaşıyor. Dünya’da Devlet-i Alî ’nin sesi hiç susmamış meğer. Biz o iş bitti sanmıştık. Osmanlı can bulmuş sizinle.

Dünya İslamın yüksek sedasını  içli bestesini Türkçe dinliyor. Gerçi biz hep ümit var idik eğer öyle olmasaydı hayal kurmazdık. Müşerref olmada ümit var idik. Ya anlaşılmasaydık, anlamasaydık, ömrümüz bir kapalı kutu olarak geçip giderdi. Anlaşılmasaydık dünyada mazlumlar umutlarını çoktan yitirmişlerdi. Devrin zulmetlerinden bezmişlerin silkinip yeni bir güne, Muhammedi bir mana ile uyanışının adıdır: Türkçe...

 

 

                                               Öğretmenlik Mesleği

Öğretmenlik, onu her şeyiyle bilmek mümkün değil. Öğrenme işi tanrının insanoğluna en nadide hediyelerinden. Ancak, öğretmen bir miras yedi değildir. Ama bir mirasın tüm yükümlülüklerini sırtlayan bir mirasçı gibidir.

     Öğretmen seçmek, seçilmek ne demek? Tabiatın ilkelerine  savaş açanların hikayelerini tarihe geçmeli. Dileyen gericilik desin Osmanlı medreselerinden icazet almayı çağımızın manasız orta oyunlarına tercih ederdim. Pedagoji ilminin hafife alındığı kanısı oluşmasın yalnızca işin yeti ve ironi kısmını görmezden gelindiği açık.

Doğu, medeniyetler tarihi boyunca batıya bugünkü kuruntulu halini veren gerçeğin ta kendisi. İbn-i haldun, Muhiddin Arabi, Ahmet Yesevi ve diğer medeniyet öncüleri doğu adının tezahürleri olarak anılanlardır. Davranış bilimlerinin tüm idolleri, teorilerinin ayrıntılarından sınavlara tabii tutulduklarımız, neden birazda bizden değil? İrfanı kucaklarcasına  benliğimizi itibarsızlaştırmayı nereden öğrendik!!!

                

                                                                   Hizmet

          Hizmet muvazenesinden ne anlaşılmalı? Ehli kemalatın ortak yorumunu, Fennin kanunları, ilmin paradigmalarını sayarak işin basamaklarından ilkine adım atmak anlaşılabilir mi? Yapay kavramların idealize ettikleri ya da popüler kültürün hayatımıza sunduklarını elimizin tersiyle itmek olarak mı tanımlanmalıdır?

       Meselenin kavranmasında, birey ele alınırken toplumu, toplum ele alınırken birey mefhumunu göz ardı etmek, olanakları aşındırmak olarak bilinmelidir. Çok uzağımızda gibi duran alameti ala sayılacak cümle hadiselerin, aslında çok yakınımızda bulunduğu fikrini aklımızdan çıkarmamak, marifet kapısını aralamak demektir. Bu hiç bir zaman için fantastik bir aleme dalıp, zahiri eylemleri çok ucuza satmak anlamına gelmez.

      "Pasinler yaylasından batıya göç eden kayı boyu, Selçuklu cengaverlerinin, moğollarla savaşta gördüklerinde Selçuklunun kırılmak üzere olduğuna şahitlik ettiler. Aşiretin mensupları kendimizi tehlikeye atıpta savaşın arasına girmeyelim dediler. Ertuğrul Gazi ise:

        ' Bu söz merdaneler kelamı değildir. Erlik zor durumda olan kardeşlerimize yardım etmektir. İşleri kolay olsa yardıma ne gerek vardı. Haydin bu zor gününde biçarelerin imdadına yetişelim. Darda olan kardeşlerine yardım elini uzatanlara Cenab-ı Hak ne devletler, ne hil'atler, ne servetler ihsan etmezdi."1

 

         Sırat-ı müstakime açılan kapının yolunda bir kervan, atlarını dizginlemiş ve dizginleri olanca kuvvetiyle ellerinde... Tanımını yapmak işin neresinde olmaktır, kendi yerimi olanca mühim hadiselerin neresinde görmeliyim. Tarifleri kelimelerin hazinesinde arayan araftaki adam belki benim anlamımdır, bu tariki ala da bir dilenci. Mevcudiyetinin gayesini bilenler diye tabir edilenler bize göre iki cephede kıyamete dek sürecek kutsal bir savaştalar. Birinci cephede, cismaniyet vukunda verilen mücadele, ikincisi ise kendi varlık sahasında bulunabilmek ve bu sahanın dahilindeki hacmi genişletmek olarak tarif edilmelidir. Bu iki cepheyi birbirinin dahilinde ve haricinde düşünmek ve buna ek olarak birbirinden alakasız tasavvur etmek, daha mücadelenin plan safhasını bile başarı ile idrakten yoksun olmaktır. Buradan yola çıkarak bir kez daha hakikatin adına Vahdet denilmiştir, ve ebediyende böyle söylenecektir.

 

1.  (Ahmet ŞİMŞİRLİOĞLU, Birincil Kaynaklardan Osmanlı Tarihi, KAYI I., Tarih düşünce kitapları, s.16-17)

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim