Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KAİNATIN ORTAK DİLİ ZİKİR

17 Aralık 2013, 21:02

Kainattaki herşey ama herşey insanlar,bitkiler,hayvanlar Allah'ı zikreder.Bütün canlıların ortak dilidir tesbih.Zikirden ayrılmamalıyız çünkü zikir şeytandan uzaklaştırır ,kalbe şifa verir,ruhun gıdasıdır ve en önemlisi Rabbe bir şükür vesilesidir. Şöyle herşeyi bir kenara koyup düşünelim.Gün içinde en çok neyi andığımızı aklımızdan kimi veya neyi geçirdiğimizi.Hani derler ya,en çok neyi sevdiğinizi,ne ile ilgilendiğinizi öğrenmek istiyorsanız,en çok neyi andğınıza bakın. Allah'ı hatırlamanın kalbi olanına zikir kavli olanına tesbih denir.Bu ikisindende kendimizi alıkoymamalıyız.Zikir ve tesbihi namazda bir bütün olarak görürüz. Zaten namaz kılmak Rabbimizi anmanın en güzel göstergesidir. Cenb-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de buyuruyorki; Beni zikredin ki Ben de sizi zikredeyim. Ve Bana şükredin ve beni inkâr etmeyin. (Bakara-152) O akıl sahipleri,ayakta da ,otururken de,yanları üzere yatarken de Allah'ı zikrederler, göklerin ve yerlerin yaratılışını düşünerek şöyle dua ederler; -Rabbimiz bunları boşuna yaratmadın.Seni (eksiklikten ve boş şeyler yapmaktan)tenzih ederiz.Bizi ateşin azabından koru! (Al-i İmran-191) Kur'an-ı Kerim zikir ve tesbih üzerinde bir çok kez durur.Başta dediğim gibi kainattaki herşey Allah'ı zikreder.Ağacın yapraklarının sesi zikirdir,ağacın rabbine olan şükrü ve O'nu anmasıdır.Bir kuşun su içtikten sonra kafasını göğe kaldırıp Rabbine şükretmesi O'nu anması zikirdir. Ninelerimizin,dedelerimizin,annelerimizin ve babalarımızın ellerindeki tesbihlerle yaptıkları zikirler vardırya, SubhanAllah , Elhamdülillah , Allahuekber...Cenab-ı Hakk'ın emrine ne güzel uyarlar. '' Rabbine çokça zikret ve sabah akşam tesbih et'' Bir işe başlamadan önce besmele çekeriz.Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla diyerek Rabbimizi hatırlarız O'nu anarız.Anarız ki Rahman da bizi hatırlasın bize yapacağımız işte yardımcı olsun kolaylık versin. Zikir daha çok kalbin ve zihnin eylemidir.Hz.Muhammed(sav)'in bir hadisindede buyurduğu gibi; Göz bakarken Allah'ın nuruyla bakacak,gönül severken O'nun aşkına sevecek, dil söylerken O'nun adını anacak, kulak dinlerken O'nun mesajını alacak,zihin üretirken O'na bağlanacak,muhayyide çalışırken O'nun çizdiği sınırlara riayet edecek,ayak yürürken,el tutarken O'nun kudretiyle,O'nun için O'nunla yürüyecek ve tutacak. En çok Kainatın yaratıcısı Cenab-ı Hakkı anmak duasıyla.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim