Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Her Şeyi Gören Biri Var

04 Kasım 2013, 14:10

Gafil dünyaya gönderildik. İlk önce kendimizden bile habersizdik. Her ne kadar ruhumuza ve kalbimize hakikatler ve görevlerimiz şifrelenmiş olsa bile her şeyden habersizdik.

Tecrübe ederek hayatı öğrenecektik. Karşımıza çıkan imtihanların içinden geçerek bizlerde ruhun mertebelerinden geçecektik. Çünkü “İnsan ise dünyaya gelişinde her şeyi öğrenmeye muhtaç ve hayat kanunlarına cahil, hattâ yirmi senede tamamen şerait-i hayatı öğrenemiyor. Belki âhir-i ömrüne kadar öğrenmeye muhtaç, hem gayet âciz ve zaîf bir surette dünyaya gönderilip bir-iki senede ancak ayağa kalkabiliyor. Onbeş senede ancak zarar ve menfaatı farkeder. Hayat-ı beşeriyenin muavenetiyle, ancak menfaatlarını celb ve zararlardan sakınabilir.” Sözler.

 

Çok uzun bir zaman diliminde! hayatı öğrenemediğimiz için hepimiz çeşit çeşit hatalar yapabiliyoruz. Her hatamızdan ders alarak tevbe ettiğimizde, hayatımızda tertemiz yeni bir sayfa açılıyor. Her sayfayı güzel yazılar yazarak ve resimler çizerek doldurmakta bizim elimizde; kötü sözler yazmak ve karmakarışık simsiyah boyamakta bizim elimizdedir.

 

İnsan olarak hep aynı yerde kalmıyoruz. Ya düşüyoruz, ya çıkıyoruz. Düşüşümüz bir yağmur damlası gibi değil; bir kaya parçasının düşüşü gibi oluyor. Bundan dolayı; “…Demek ki, insanın vazife-i fıtriyesi; taallümle tekemmüldür, dua ile ubudiyettir. Yani: "Kimin merhametiyle böyle hakîmane idare olunuyorum? Kimin keremiyle böyle müşfikane terbiye olunuyorum? Nasıl birisinin lütuflarıyla böyle nazeninane besleniyorum ve idare ediliyorum?" bilmektir. Ve binden ancak birisine eli yetişemediği hacatına dair Kadı-ül Hacat'a lisan-ı acz ve fakr ile yalvarmaktır ve istemek ve dua etmektir. Yani aczin ve fakrın cenahlarıyla makam-ı a'lâ-yı ubudiyete uçmaktır.” Sözler

 

Hiçbir zaman başıboş ve boşlukta değiliz. Yazılan, çizilen ve bunları gören biri var. Defterimiz bizim için bir hayat defteridir. Geçmiş an be an yazılır. Hayallerimiz, düşüncelerimiz, fiillerimiz, konuşmalarımız ilaahir… Bunların hepsi yazılırken aynı zamanda bizi gören ve kudreti daima üstün gelen ve Bâsir olan Rabbimiz vardır.

 

Tarih sayfasına yazıldı yaşadıklarımız; yaşadıklarımıza amel defterimiz olarak isim verildi. Yaşamak isteyip de yaşayamadıklarımızsa gönlümüzde buruk bir anı olarak kaldı. Kimi zaman da Allah c.c. rızası için yaptıklarımızsa başkalarının nazarında kötü bir insan olarak görülmemize sebep oldu.

 

Dünya hayatı böyle midir deyip geçmeyin. Burası dünya ve buranın bin bir türlü hâli var. Bundan dolayı Allah, musibetlerden kaçmak için bizi şefkatli kucağına çağırır. Kimi zaman olur güvendiğiniz dağlara karlar yağlar, kimi zaman olur sevdikleriniz size sırtını çevirir. Ama âlemlerin Rabbi öyle midir? O (c.c.) hep karşılıksız sever. Biz O’ndan yüz çevirdiğimizde de O bizden yüz çevirmez. Biz O’na karşı sevgimizi azalttığımızda da bize karşı sevgisini azaltmaz. Ne zaman O’nun yanına gitseniz, Allah’ın sizi hep muhabbetle karşıladığını göreceksiniz. Her ne günah işlerseniz işleyin, her ne hata ederseniz edin Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Zaten O’ndan başka kimimiz var ki? O’ndan başka bizlere gerçekten sahip çıkan kim olabilir ki? O’ndan başka…O’ndan başka…O’ndan başka…

“Dost istersen Allah yeter. Evet, o dost ise, her şey dosttur.” Gençlik Rehberi ( 127 )

Unutmayalım, Allah bir insana tevbeyi nasip edecekse eğer zincirin halkaları gibi sebepleri sıralar. Sır perdelerini aralar. Aradan buyur eder kulunu tevbe nehrine. Akıp giden hayatın içinden yok olup gitmemek için buyur edilir insan. İnsan temiz oldukça kıymetlenir. Temizlendikçe insan olur. “Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyim, tevbeleri çokça kabul ederim.” (Bakara S.160)

“…Şüphesiz ki Allah çok tevbe edenleri de sever, çok temizlenenleri de sever.” (Bakara S.222)

İnsan dünya hayatında Allah’ın rızasını umarak iyilik yaptıkça insan olur. Amellerini gafil ve fani bakışlar için işlemez. İnsan yaratılışındaki güzellikleri, güzelliği veren için göstermek ister. O’nun beğenisine sunar. O’nun kabul etmesini ister. Başkalarının beğenmemesi, kınaması önemli değildir böyle insanlar için. Çünkü o insanların gönülleri gerçek sevgiliyi çoktan bulmuştur. Gerçek sevgiliyle (c.c.) birlikte olan gönül ne yapsın fani damgasıyla mühürlenmiş şeyleri. Sonsuzluk varken, bitip tükenen şeylere gönül verilir mi hiç? Ama beşeriz değil mi? Gönlümüz kimi zaman yanlış şeylerle de meşgul olabiliyor, hayatın bitmez tükenmez! kavgalarına da dalabiliyoruz. Siz ne kadar kaçsanız bile birileri gelip sizi o kavganın içine çekebiliyor. Sabredin! İnşallah Allah sabredenleri kurtuluşa erdirecektir.

Ya Rabbi! Herkesin Peygamber efendimizi (sav) yalandığı zaman; eşi Hz. Hatice (r.anha)   ve arkadaşı Ebubekir (ra), Peygamberimize: “Ben Sana inanıyorum.” diyerek Peygamberimizin doğruluğunu tasdik ettiği gibi bizlere öyle dostlar ihsan eyle.

Ya Rabbi! Üç halin dışında dilimizden yalan çıkmasına asla izin verme. Gönlümüzü, dilimizi, aklımızı, ruhumuzu, kalbimizi, vicdanımızı, hayallerimizi doğruluktan ayırma.

amin.amin.amin.

 

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim