Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Fop Nedir?

11 Ekim 2013, 20:04

Yazımın başlığının ne anlama geldiğini anlamamış olabilirsiniz. Yaklaşık bir yıl öncesine kadar bu kelimeyi ben de hiç işitmemiştim. Ta ki tevafuken iki Fop hastası ile karşılaşana kadar.

 Abd yayın kuruluşu Cnn'in hazırladığı, tarih boyunca insanlara acı çektiren ve pek çoğunun çaresi hâlâ bulunamayan nadir hastalıklar listesinde yer alan Fop, Fibrodysplasia Ossificans Progressiva’ nın kısaltılmışı. Bu, bağdokusunun progressif olarak kemiğe dönüşmesi anlamına geliyor. Çok az görünen bir genetik hastalık. Bu hastalarda kaslar, kiriş (tendon) ve tüm diğer bağdokusundan oluşan bölgeler kemiğe dönüşüyor. Kısacası vücutta ekstra bir kemik çatısı daha oluşuyor. Bu hastalık sonucunda vücut tamamen ‘kilitleniyor’ ve bu insanlar oturarak veya ayakta durma pozisyonundan ayrılamıyor, heykel gibi hareketsiz kalıyorlar.

Fop iki milyon insanda bir görünüyor. Bu demektir ki dünyada 2.500 insanda bu hastalık var. Şimdiye kadar sadece 363 kişi kayda geçirilmiş. Bu 363 kişiden dokuzu Türkiye’de yaşıyor. Çözümü güç olan bu hastalık üzerinde laboratuvar araştırmaları yapılıyor. Ancak bugüne kadar sürekli kemik oluşmasını önleyen veya bazı bölgelerdeki fazla oluşmuş kemiklerin yok olmasında etkisi yüksek olan bir terapi veya bir ilaç henüz bulunamamış.

Fop hastalığı olan çocuklar, dünyaya geldiklerinde, sadece ayaklarının başparmağı önemli bir bulgu olabiliyor. Çünkü bu parmak diğer parmaklardan biraz daha kısa oluyor ve bükülemiyor. Çocukluklarının birinci ve ikinci dönemlerinde boyun, omuz ve sırtlarındaki bağdokuları şişiyor ve kemiğe dönüşüyor. Boyun, omuz ve sırttan sonra diğer bölgelerde de kemik oluşumu başlıyor. Düşmek, bir yere çarpmak, kaslara enjeksiyon yapıldığında ve buna benzer şeyler sonucunda da kaslarda iltihap oluşma riski çoğaldığı için, bu kaslar kemiğe dönüşebiliyor. Yani vücudun bu yeni ve ekstra kemikleri yok etme girişiminde daha fazla kemik oluşuyor.

Devlet birçok hastalıklara fon ayırmış. Tüp bebek hakkı bile verilmişken Fop hastaları için bir çalışma yapılmamış. İlaç giderleri yok ama donanım olarak hayatlarını kolaylaştıracak çalışmaların yapılabilmesi için hastalar yıllık fon ayrılmasını talep ediyorlar. Bu hastalık gerçekten tüm hastalıkların bileşiminden oluşuyor. "Bizi ancak maddiyat ayakta tutar bizim bedeni gücümüz değil" diyorlar.

 Fop hastası bir genç kız şunları söylüyor:

“Bu hastalık, sabır ötesi sabır isteyen hastalıklardan. Bir Hollanda atasözü, “önleyici tedbir almak iyileşmekten daha iyidir” diyor. Duyunca doktorlar da şaşırıyor; hiç kimse bilgi sahibi değil bu hastalık hakkında. Öğrenince ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar ama bir yerde kalıyorlar maalesef! Her açıdan zorlu bir hastalık ama Rabbim takdir buyurmuşsa, bizler sabırla, şükürle, duayla yaşarız inşaAllah. İnsanlar farkında değiller hastalığın; doktorlar da bilmedikleri için hep son aşamada Fop'sunuz deniyor. O zamana kadar da, hasta alacağı tüm hasarları almış oluyor malesef!"

"Allah tabi ki kimseye vermesin. Çaresi, ilacı olmayan bir hastalık ama dünyada her şey biz insanlar için olduğu için, böyle zor durumda bırakan hastalıkları öğrenmeliyiz. Kader; bilemiyorsun kaderinde ne yazılı olduğunu. Yaşayarak göreceğiz ne yazıldığını kaderimize. Zor böyle bir hastalıkla sınav olmak, siz gibi dostlarımızın varlığıdır bizleri mutlu kılan... İçimden gelenleri yazdım, öğrenilmesini artık daha çok istiyorum. Son günlerde hastanede yaşadıklarımdan sonra, nasıl yaşadığımız bilinsin..."

Bir başka Fop hastasının sözleri ise şöyle:

 "Vücudumun tüm eklem yerlerinden ciddi bir şekilde rahatsızım. 24 saatin neredeyse tamamını yatarak geçirmek zorundayım. Çünkü, eklemlerimin kilitli olması nedeniyle oturamıyorum, dizlerimi bükemiyorum, kollarımı rahat hareket ettiremiyorum, boynumu çeviremiyorum ve yere tabanlarımla basamıyorum. Üstümü çok mecbur kalmadıkça tek başıma giyinemiyorum. Yemeklerimi genelde yatarak yiyorum. Merdiven basamaklarını tek başıma asla çıkıp inemiyorum. Bir yerlere gitmem gerektiğinde taksinin ön koltuğunu yatırıp, üç kişinin yardımıyla taksiye binebiliyorum. Ancak bir kaç saat ve baston yardımıyla ayakta durabiliyorum. Tek başıma, yardımsız bir hayatı asla sürdüremem."

 "Yani özetle bir Fop’lu, diğer bütün ortopedi hastalarının rahatsızlıklarını kendisinde toplamış diyebiliriz. Eksiğimiz yok ama fazlamız olduğu için tüm eklemleri kilitleyip, heykele dönüştüren bir hastalığımız var. Çok zor hayatlar var bunların bazısını da bizzat yaşayanlardanız. Ufak tefek sorunları dünyanın sonu gibi görenlerin, hayatlarında bir kere bile olsa, Fop'lu bir hastayı görmelerini isterdim."

Hastalığın, gerçekten çok önemli bir sabır aracı olduğunu söylüyor Fop hastası genç. "Ne olursa olsun her acı kendi içinde acıdır. Ama Rabbim bir hastalık vermişse, bunu nimet olarak görürsek mükâfatına talip olabiliriz. Ama mihnet olarak görürsek mazaAllah hem hastalığı yaşar hem mükâfatından mahrum kalırız. Ben hasta yanlarıma bakıp sabrediyor, sağlıklı yanlarıma bakıp şükrediyorum, böylelikle hem sabretmesini hem şükretmesini öğrenmiş oluyorum" diyor.

 Hem yatağa, hem de birilerine bağımlı olan Fop hastalarının gerçekten çok zorlu bir hayatları var. Ancak beni en çok etkileyen, bedenleri yavaş yavaş taşlaşan bu insanların, kalplerinin gittikçe daha yumuşaması. Adeta birer sevgi öğretmenine dönüşmüş olmaları, sabırları, Rablerine olan tevekkülleri.

 Kuşkusuz bazı güzelliklerden yoksun yaşamak önemli bir imtihan. Ancak zorluk durumlarında Yaratıcısına yakın olduğunda insanın kazanımları da büyür. Yaşadıkları hastalık, onlar için ebedî mutluluğun anahtarı olabilir.

Bağımlı yaşamak zorunda olan engelli insanlar konusunda bizlere düşen ise duyarlı olmak, onlara destek ve yardımcı olabilmek.  Çünkü asıl engel, engelleri aşamayıp, takılmaktır. 

Rabbimiz, dünyanın eksikliğini sayısız hastalıkla bize gösteriyor. Yine de bize merhamet ediyor, bizi esirgiyor. Hastalıkları yaşayanlara da sabretme gücü veriyor. Ne mutlu, hastalığı dert ya da musibet olarak değil, yalnızca Kendisine yönelmesi için Allah Katından bir İlâhi hediye olarak görebilenlere. Geçici ve sonlu dünya hayatındaki sıkıntılara sabretme karşılığında, sonsuz hayatta nimetlere kavuşmayı umudu taşıyanlara...

Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155)

Fuat Türker

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim