Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

GÖRDÜKLERİMİZ ASLINDA GÖRMEDİKLERİMİZ

14 Eylül 2013, 21:53

Bir sabah uyandım ve penceremden odama baharın geldiğini gördüm. Ne kadar da muhteşem bir görüntü. Yemyeşil ağaçlar, uçuşan kuşlar, bembeyaz papatyalar.           

        

          Hemen bahçeye indim. Kuşların sesleri arasında mis gibi kokan çiçeklerin arasına attım kendimi. Baharın gelişiyle kendimi kaybetmişken bir arı gözüme çarptı. Birkaç çiçeğin polenini aldı ve gitti. Bir an durdum ve bunu o arıya kim öğretti diye sordum kendime. Kimden öğrendi her çiçekten ihtiyacı kadar polen alacağını ? Hemen ardından o çiçeğe gözüm ilişti. Öyle güzel bir şekli vardı ki resmen arıyı cezbediyor, arı ise bu cazibeye hayır diyemiyordu. Bunu nasıl yapıyorlardı ? O çiçek arıyı cezbedecek cazibeyi nerden öğrendi ? Cezbetmesi içinde renkli olması gerekiyor taç yapraklarının. Peki nasıl oluyor da çiçekler farklı farklı renklere boyaya biliyorlar kendilerini ? Artık hangi üniversiteyi bitirdilerse kendilerine renk veren pigmenti oluşturup rengarenk oluyorlar :) Şaşırmamak elde degil...

        

        Sonra bir ağaca döndüm. Yaprakları, meyveleri öylesine güzeldi ki. O kahverengi odundan,kabuktan nasıl olurda yeşil yapraklar, rengarenk meyveler çıkmış.

       Kahverengi bir odunun içinden bir nar çıkmış...

      Şekliyle gözümüze, tadıyla damağımıza, içindeki vitaminleriyle de vücudumuza hitap ediyor. O şuursuz odun, ağaç nasılda bu kadar çok şeyi bir meyveye sığdırabilmiş. Hayır bide paketlenmiş bu meyve dışı ayrı içi ayrı. Dışı yeşil-sarı içi kırmızı taneli. Bide yetmezmiş gibi içine bir zarar gelmesin diyerek onu koruyan bir kabuğa sahip.

Hepsi atomdan oluşuyorsa şuursuz atomlar şuurlu davranmayı nerden öğrendiler ? Hayret edilmesi gerekmiyor mu sizce de ?

     

        Her şey bir düzen içerisinde olması gerektiği gibi işliyor. Peki bizler sadece bakmakla mı yetiniyoruz ? Sadece çiçeğe bakıp ''vay ne kadar da güzel renklere sahip, ya da şu meyvenin tadı hiçbir şey de yok'' mu diyoruz. Somutluktan öte derinine inebiliyor muyuz ? 'Kainatta yaratılan herşeyin tek bir milim dahi şaşmadan böylesine bir düzene sahip olduğunu bilmek yeter mi' diye hiç sorguladık mı kendimizi ? 'Neden ve nasıl yaratıldı onca şey, bir sırrı var mı 'diye hiç geçti mi aklımızdan ?

  

       Evet evet  kesinlikle bir sırrı olmalı tefekkürle dolup taşan. Muhteşem cihazatlara sahip insan bile bu düzen karşısında hayrete düşüyorken, şu koskoca kainatın kendiliğinden oluşmasına imkan var mıdır ? Nasıl olurda böylesine muhteşem, hayretlere düşüren güzelliklerin altında bir kudret sahibi olamaz ? Her birimiz somut güzellikleri görebiliyoruz değil mi ? Öyleyse sanatlı bir eser sanatkarı icab eder sözü üzerinden yaratılan papatyada yaratıcıyı görebiliyor muyuz ? Görmek istersen;  Başını kaldır kendini tanıttırmak isteyen fa’al ve kudretli zatın harika işlerine bak.   

 

      Her şey senin için yaratılmış. Güneş dahi senin için doğuyor. Ne bir eksik ne bir fazla her şey tam gereksiz hiçbir şey yok yeryüzünde. Gördüğümüz çiçekler, ağaçlar hatta kainat aslında görmediğimiz bir kainatmış. Gördüklerimiz görmediklerimizin hükmünü almış. Kafanı çevirdiğin her yerde bir sanat varken sanatkarı nasıl olmasın dedirtiyor. Sanatın içindeki sanatkarı bulman için belki de bir papatyayı vesile kılmış sana HALIK-I RAHMAN.Kısacası ALLAH fındığı verir ama kırmaz...  Dua ile…

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim