Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Ağaç mı Öldü İnsanlık mı?

06 Haziran 2013, 19:45

Beğenmediğimiz her şeye muhalif olabilir, her şeyi eleştirebilir, protesto edebilir, gösteri ya da yürüyüş yapabiliriz; bu demokratik hakkımızdır. Ancak bizler bu defa da demokratlığı beceremedik. Son birkaç gündür yaşanan olaylarda kırıp-dökenlere, yakıp yıkanlara, karşılığında ise sert ve hatalı müdahalelerle engellemeye çalışanlara şahit olmak yine hoşgörü eksikliğimizin kanıtı oldu.

 

Eylemler başladığından bu yana ise asparagas/yalan haber ve resimler bir kısım yazılı ve görsel medyada ve sosyal paylaşım sitelerinde kasıtlı olarak yaygınlaştırılıyor.

 

Ülkemiz provokatif ve yalan haberlerin yaygınlaştırılması, sinsi plânlar ve tuzaklar kurulması sonucu birçok kez acı olaylar yaşamıştı. Bugün de fitne ve fesat peşinde olanların kışkırtması ile insanlar sokaklarda kırıp döküyor, yakıp yıkıyorlar.

 

Fitne çıkararak, tarihi değiştirmekten vs söz ediyor kimileri. Müslüman kardeşlerimiz bu fitneye alet olmamalı, aldanmamalı. Fitne, insan öldürmekten beterdir; unutmamalı. Sağduyulu olmalı.

 

Samimi Müslüman provoke olmaz! Kırıp dökmez, zarar vermez. "Kendilerine: "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde: "Biz sadece ıslah edicileriz" (Bakara, 11) diyen bozguncularla birlikte yol edinmez.

 

Üç gündür sokaklara dökülen kimi Müslümanlara sormak isterim; din kardeşlerimiz şehit edilirken, genç kızlara, kadın ve çocuklara tecavüz edilirken neredeydiniz? Birkaç ağaç kesimini vicdan konusu yapıyorsunuz da, yıllardır ve bugün halâ dünyanın dört bir köşesinden yükselen, yardım isteyen çığlıkları o vicdanınız nasıl işitmiyor?

 

Sokaklarda kırıp döken bozgunculuk çıkaranlara destek olan ve onlarla birlikte olan Müslümanların durumunu ne güzel özetliyor Kur'an;

"Arada bocalayıp dururlar. Ne onlarla, ne bunlarla. Allah kimi saptırırsa, artık sen ona yol bulamazsın. (Nisa, 143)

 

"Bir ağaç öldü, bir millet uyandı" diyor Nazım Hikmet.  Suriye'de, Filistin'de, Arakan'da öldürülen sivil ve masum insanların, gözlerinizde bir ağaç kadar değeri yok muydu?

 

Ayrıca bugün, "diktatör hükümetten kurtulacağız" sloganları atanların büyük bir kesimi, binlerce insanın ölümüne sebep olan diktatör Esed'in yanında olanlardır. Bu ne yaman çelişkidir?

 

Şahit olduğumuz olaylar, vahşi komünist felsefenin görüşlerini hatıra getiriyor. Ne diyordu Lenin?

 

"Polisleri, askerleri, devlet memurlarını öldürmek, devlet kurumlarında yangınlar çıkartmak... devletin hazinelerinden paraları almak... devrimci komünist güçler yenilmez silahlı bir güç olarak ortaya çıkmalı, insanları öldürerek, bombalayarak, binaları havaya uçurarak korku yaymak ve bu şekilde toplumun üzerinde komünist diktatörlüğü teşkil etmek iktidara ulaşmamızın önemli unsurlarındandır." (V. Lenin, Teorik ve Pratik Terör Hakkında)

 

Düğmeye basanlar evlerinde kahvelerini, çaylarını höpürdetip televizyonlarından keyifle gelişmeleri izliyorlar. Piyonlar ise sahnede. Ancak, Allah'ın tuzağı en/ne güzel tuzaktır!

 

"Onlar, insanlardan gizlerler de Allah'tan gizlemezler. Oysa O, kendileri, sözden (plan olarak) hoşnut olmayacağı şeyi 'geceleri düzenleyip kurarlarken,' onlarla beraberdir. Allah, yaptıklarını kuşatandır. (Nisa Suresi, 108)

 

Allah şöyle buyuruyor ayetlerinde;

 

Düzene konulması (ıslah)ından sonra yeryüzünde bozgunculuk (fesad) çıkarmayın; O'na korkarak ve umut taşıyarak dua edin... (Araf, 56)

 

Yoksa Biz, iman edip salih amellerde bulunanları yeryüzünde bozgunculuk çıkaranlar gibi (bir) mi tutacağız? Ya da muttakileri facirler gibi (bir) mi tutacağız? (Sad, 28)

 

Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de ihsanda bulun ve yeryüzünde bozgunculuk arama. Çünkü Allah, bozgunculuk yapanları sevmez." (Kasas, 77)

 

Evet, Allah bozguncuları sevmez!

Medeniyetler ancak merhametle yaşanabilir hale gelebilir. Toplumun bireyleri, kendi nefislerinde bu şuurla yaşamalı ki toplum huzur bulsun. Merhamet olmadığında yaşanacak olan zulümdür; kargaşa, kan ve gözyaşıdır.

Bu ülke hepimizin. Faşizme, komünizme, Darwinizm'e, anarşizme, bölünmeye ve özerkliğe geçit vermemek hepimizin görevi ve sorumluluğu olmalı. Barış ve huzur hâkim olmalı, adalet hâkim olmalı, kin ve nefret değil sevgi hâkim olmalı. Hakkı ve sabrı tavsiye etmeli; ziyanda değil, kazançta olmalı.

 

Asra andolsun;

Gerçekten insan, ziyandadır.

Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (Asr Suresi, 1.. 3)

 

Fuat Türker

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim