Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

KEMİKSİZ

06 Kasım 2010, 00:39

Bedenimizi oluşturan her uzvumuzun kendine ait ve vazgeçilmez vazifeleri vardır. Her uzuv kendi bütünlüğü dışında birde vücudumuzun bütünlüğünde önemli bir yere sahiptir. Kendinize bir sorun. Acaba en önemli uzvunuz hangisi? Beyniniz, kalbiniz, ciğerleriniz, mideniz, eliniz, yüzünüz… Her birisi bizim için çok ama çok önemli değil mi? Peki bu uzuvlarımızın önemi nerden kaynaklanıyor. Acaba varlığımızı devam ettirmedeki fonksiyonlardan mı, yoksa uzuvlarla meydana getirdiğimiz harikulade eserlerden dolayı mı? Kalbimizin değeri vücudumuza kan pompalaması mı? Ya da vicdanımızın, aşkımızın, imanımızın merkezi olmasından dolayı mı? İşte bu ve benzeri örnekleri bir hayli çoğaltabiliriz. Ve bu uzuvların her biri ile ilgili uzun uzun konuşabiliriz; ancak biz bu gün bu uzuvlarımızdan sadece biri ile ilgileneceğiz. O da KEMİKSİZ.

Derviş yunusun sözü ile başlayalım, diyor ki Yunus Emre: “Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.” Bu sözden sonra artık neyden bahsedeceğimiz anlaşılmıştır sanırım. Vücudumuzda öyle bir uzuv var ki bizim birbirimizle olan ilişkilerimizin temelinde, merkezinde yer alıyor. Hani denir ya ….koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa. İşte bizim konuşarak anlaşmamıza veya söverek kavga yapmamıza, derdimizi anlatmamıza veya başımıza dert almamıza, sorunları çözmede aracı olarak kullanabildiğimiz gibi sorun yaratmaya da sebep olabilen, birlik ve beraberliğimizi sağlamada veya var olan birliği bir söz ile dağıtmamıza, sihirli bir söz ile karşımızdakinin gönlünü kazanabileceğimiz gibi yine bir söz ile kaim dostlukları veya büyük aşkları kaybetmemize sebep olabilecek bir uzuv yani DİL.

Küçücük bir et parçası olsa bile şaheserler yaratmaya veya bizi yerin dibine batırmaya yetecek bir güce sahiptir dilimiz. Tek fonksiyonu yediğimiz şeylerin tatlı mı yoksa acı mı, ekşi mi, tuzlu mu vs. olduğunu ayırmak olmayan dilimiz, sözlerimizin kelimeye aktarılmasındaki en büyük araçtır.

Eğer biz bu uzvu kontrol edebilirsek ve yerinde kullanabilirsek bizim için tam bir saadet kaynağı olur. Ama kontrolsüz olarak kullanırsak bizim için sıkıntı ve dertlerin ulu sebebi olur. Hani bir zamanlar devrin sultanı bir rüya görür ve rüyanın yorumlanmasını ister. En büyük tabirciden en ücra yerlerdeki tabircilere kadar hepsi ayrı ayrı sultanın huzuruna çıkarılır. Rüya anlatılır ve tabircilerin tabirleri dinlenir. İlk yorumcu: Sultanım siz zannımca evlatlarınızdan önce öleceksiniz, onlarda sizin malınıza, tahtınıza konacak ve aralarında paylaşacaklar der. Bu tabir sultanın hoşuna gitmez ve tabirci kellesinden olur. İkinci, üçüncü, dördüncü… tabirciler de maalesef aynı veya aynıya yakın yorumlar yapınca onlarda başlarından olurlar. Kendi halinde garip bir dervişe sıra gelince derviş bakar ki herkes başından oluyor, başını kurtarma telaşına düşer. Sultan rüyayı anlatır derviş bakar ki yorumlar doğru ama o da aynısını söylerse başından olacak, bunun üzerine sultana derki: Sultanım maşallah pek güzel, pek mübarek bir rüya görmüşsünüz. İnşallah Allah size uzun bir ömür, güzel bir saltanat verecek ve bu dünyada hiç evlat acısı çekmeyeceksiniz. Cevap sultanı memnun eder ve derviş hem bir kese altın kapar hem de başını kurtarır. Hikayenin son kısmındaki cevabı iyice okuyunca aslında son cevap ile ilk cevaplar arasında hiçbir fark yok. Hepsinin neticesi aynı yere çıkıyor. Ama sözü söylemede gösterilen hassasiyet başın kurtulmasına vesile oluyor. O halde bize düşen bin kere düşünüp bir kere konuşmak ve doğru konuşmak, zamanında konuşmaktır. Hz. Ali’nin dediği gibi: Bir sözü söylemeden önce o söz benim esirimdir; ama söyledikten sonra ben onun esiri olurum.

         Son olarak; unutmayalım ki asıl marifet doğru sözlü olmak değil, doğru sözü, doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiye ve doğru biçimde söylemektir.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim