Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

ŞEHR-İ RAMAZAN

14 Ağustos 2011, 16:36

“--Nasreddin hocaya sormuşlar;

--hocam acaba ramazan ayı bizden memnun ayrılıyor mudur?

--Nasreddin hoca da vermiş cevabı;

--memnun ayrılmasa her sene on gün önce gelir miydi?...”

Evet rahmet ayı ramazan geldi ve geçiyor. Her geldiğinde inanların huzur ve mutluluk duyduğu ay kıymetini bilene ve değerlendiren insana güzel geçiyor. Ama kıymetini bilmeyene bu ayın hikmetlerini anlayamayanlara da açlık ve susuzluk rejimi olarak geliyor.

Ramazan ayı sadece oruçların tutulduğu bir ay değildir. Allah bu ay aslında sadece orucun tutulmasın istemiyor. Biz orucu tutarken orucunda bizleri tutmasını istiyor. Çoğu inanan kimsenin anlayamadığı ve kavrayamadığı nokta da burası. Maalesef bizler orucu tutarken orucun da bizi tutmasını sağlayamıyoruz.

Hz. Peygamber bir hadisinde buyurmuşlar ki:” nice oruç tutanlar vardır ki akşama onlar için aç kalmaktan ve susuz kalmaktan başka bir kar yoktur,ellerine başka bir şey geçmemiştir.”işte bu insanları orucu tutan ama orucun kendilerini tutamadığı kimselerdir. Oruçlu olan insan nefsini yeme içme gibi maddi duygulardan uzak tutarken bir taraftan da kendisini manevi olarak günahtan uzak tutmak zorunda. Oruçlu olduğu halde harama bakan, yalan söylemeye devam eden , başkasının ayıbı ile meşgul olmaya devam eden, kendi hallerini bırakıp başkalarının kusurlarını araştıran kişiler malesef orucun kendilerini tutamadığı kimselerdir.

Ramazan ayı kişinin nefis ile mücadele edeceği mübarek bir aydır ve bunun için en güzel fırsattır. Çünkü Allah dostları demişlerdir ki;kişinin karnı doyunca nefsi dizginlenemeyen bir at gibi olur kontrolü imkansızlaşır. Bu sebeple ramazan ayında kişi aç olduğu için nefsini kontrol etmesi daha da bir kolay olacaktır. Zaten manevi eğitim yapan insanların ezerinde durdukları temel konulardan birisi az yemek yemektir eskilerin tabiriyle “kıllet-i taam”dır. Bu da ramazan ayında zaten oruçla sağlandığı için nefis terbiyesi için güzel bir zaman dilimidir ramazan ayı.

Az yemek yiyen bir insanın nefsi çpk yemek yiyen birisinin nefsine göre tam tersi bir durumda olacaktır. Yani çok yemek yiyen birisinin nefsi nasıl ki dizginlenemeyen bir at gibi oluyorsa az yiyen bir  insanın nefsini de boynunu bükmüş kuyruğunu kıstırmış bir at gibi olacak ve etliye sütlüye dokunmak istemeyecek köşesine çekilmek isteyecektir. Bu da fırsatını bilen insan için tefekkür ve tezekkür demektir. Hasılı açlık büyük bir imtihan ve nefsi dizginlemek açısından çok ama çok önemlidir. Bu bedenin tamamen aç bırakılıp elden ayaktan düşürülmesi anlamına da gelmeyecektir tabii ki de..

Ramazan ayı sadece midemize oruç tutturmak değildir. Elimize , gözümüze dilimize hasılı tüm uzuvlarımıza oruç tutturmaktır. Oruçlu olan birisi dili ile etrafını rahatsız etmeye devam ediyorsa veya “kardeşinin ölü etini yemek” olan gıybete devam ediyorsa, harama bakmaktan çekinmiyor eli ve diliyle diğer insanları rahatsız etmeye devam ediyorsa orucuna ait kazanacağı sevapların çoğunu almadan bırakacaktır. Bu sebeple orucu iyi anlamak lazımdır;

“oruç sadece yemek, içmek gibi işlerden uzak durmak anlamına gelmemekte, kişinin kendisini mevlanın hoşuna gitmeyecek olan tüm işlerden uzak tutması anlamını taşımaktadır.”

İşte bu ayı eğer bu şekilde değerlendir bilirsek işte o zaman bu ay bizden memnun ayrılacak ve bizlerde bu ayın sonunda cehennem den azad olmuş bahtiyarlar arasına girmeye hak kazanmış olacağız.

Bu ay içerisinde bu ayı güzel geçirmek adına yapılabilecek bazı işlerden de kısaca bahsedecek olursak; öncelikle; kur’anın indiği bu ayda kuran hatmine ve mukabelelere katılmalıyız. Fakir ve fukarayı bu ayda daha çok düşünmeliyiz. Çünkü bizde onlar gibi aç kalıyor ve onların durumunu daha iyi anlayabiliyoruz. Doğal olarak onları unutmayalım. Çünkü “komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir”

Her gece sahura kalkmalıyız. Çünkü;”sahur bereket ve rahmettir” buyurmuş efendimiz. Özellikle sahura kalkınca “teheccüt” namazı kılmayı ihmal etmeyelim. Çünkü normal zamanda genelde kalkıp kılmadığımız ama çok sevaplı olan bu namazı hiç olmazsa kalkmışken kılmaya çalışalım.

İftar davetleri verelim.. eşe dosta yakın akrabaya,fakir fukaraya.. çünkü efendimiz buyurmuş ki;kişi iftar ettirdiği kimselerin sevabı kadar da sevap kazanır.” Buyurun size müthiş bir sevap kapısı.. akıllı insan bu sevapları kaçırmaz, kaçırmamalıdır.

Bu ayda yapılabilecek daha bir çok güzel hasletlet var. Ancak bunların çoğunu bildiğiniz düşünüyorum. Yukarıdakileri de önemine binaen hatırlatmış olmak istedim. Son olarak ta fitre ve zekatlarımızı vermeyi unutmayalım. Ama fitre ve zekatları ramazan ayının son günlerine de bırakmayalım. Çünkü fakir insanın hakkı olan bu paralar ellerine çabuk geçmeli ki onlarda ramazan ayını rahat ve huzurlu geçirsinle ve bayrama hazırlıklarını güzelce yapabilsinler.

Allah(cc)’tan bizle için bir arınma ve temizlenme ayı olarak bahşedilen bu ayda mevlamızın rızasını kazanmayı ümit ediyor, ramazan ayından sonra da bu ayda üzerimize giydiğimiz güzel haller elbisesini çıkartmadan yaşamaya devam etmeyi cenab-ı mevladan niyaz ediyorum.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim