Araştırmacı Yazarlar | Yazarlar

Christmas-Noel-Yılbaşı (Bize Ne)

30 Aralık 2010, 01:21

Sevgili okuyucular merak ediyorum nedir bu yılbaşı eğlenceleri, ya da nedir bu Christmas. Beni ne ilgilendirir bunlar. Daha ne olduğunu bile bilmediğim bir bayramı? Ben müslüman olarak nasıl ve hangi gerekçeyle kutlayabilirim?
Hazret-i İsa’nın doğum günü olduğu iddia edilerek 25 Aralıkta kutlanan Hıristiyan yortusu yani bayramıdır christmas. Latince bir kelime olan ve doğumla ilgili olan anlamına gelen bu yortuyu, bir kısım Hıristiyanlar 6 Ocakta kutlamaktadır. Hazret-i İsa’nın doğumundan çok önce güneşe tapan putperestler, tanrı saydıkları Güneş’in, kış mevsimi olması hasebiyle, her gün biraz daha erken kendilerini terk etmesine üzülürlermiş. 25 Aralıkta günler tekrar uzamaya başlayınca, Güneş’in kendileriyle kalmaya razı olduğuna sevinerek kutlamalar yaparlarmış. Bu kutlamalar sırasında dans eder, içki içerler, etrafta ışıklandırma, yaparlarmış. Ayrıca hindi kesme, domuz başı, kaz kızartması yemeyi de gelenek haline getirmişlerdi. Bir de aralarında çeşitli hediyeler verirler bu günü bu şekilde kutlarlardı. Ayrıca güneşe tapan ve kurtarıcı tanrılarının kış başlangıcında doğduğuna inanan diğer putperest milletler de vardı. Bunlar da Julian takvimine göre kış başlangıcı olarak kabul edilen 25 Aralıkta özel kutlama törenleri yaparlardı.
Aslına bakarsanız Hazret-i İsa’nın doğum günü kesin olarak bilinmediği için ilk Hıristiyanların hazret-i İsa’nın doğumu için kutladıkları özel bir günleri yoktu. Bu sırada Roma İmparatorluğunun her yerinde güneşe ve putlara tapılıyordu. Roma İmparatoru Büyük Konstantin, putperest bir insanken miladi 313. yılında Hıristiyanlığı kabul etti. Putperestlikten birçok şeyleri de yeni dini Hıristiyanlığa soktu. Güneş tanrısının doğum günü kabul edilen 25 Aralık’ı yılbaşı kabul etti. İsa aleyhisselamın kurtarıcı tanrı olduğuna inanan Hıristiyanlar da, Hazret-i İsa’nın 25 Aralık’ta doğduğunu kabul ettiler. Sonunda bu geceyi Milat ve Noel olarak her sene kutlamaya başladılar. Şuandaki kutlanan yılbaşının kutlanma gerekçesi aslında budur. Ancak bir çok insan, buna hıristiyan ve Müslümanlar da dahil, bu kutlamanın gerekçesinin bu olduğunu maalesef bilmeden kutluyor yada kutluyormuş gibi gözüküyor.
Peki dostlar sözüm ona Hz. İsa’nın doğum gününün kutlandığı bu zaman diliminde ortalıkta dolaşan Noel Baba kimdir, nereden çıkmıştır, hiç biliyor muyuz? Birçok insan bununda nereden geldiğini ve neyi temsil ettiğini maalesef bilmiyor. Bu Noel Baba dediğimiz şahsiyet efsanevi Hıristiyan inanışına göre; miladi 4. yüzyılda (M. 350 yıllarında) Anadolu’da Myra (bugünkü Demre-Antalya) yöresinde yaşamış olan Aziz Nikolaos adındaki Hıristiyan azizi temsil etmektedir. Bu Hıristiyan Aziz’i bir gece Roma İmparatoru Konstantin’in rüyasına girmiş ve idama mahkum edilen üç subayı idamdan kurtarmıştır. Bu olaydan sonra ünü gittikçe yayılan Nikolaos, zamanla Rusya ve Yunanistan gibi ülkelerin, hayır kurumlarının, loncaların, çocukların, denizcilerin ve bazı şehirlerin koruyucu azizi olarak benimsenmiştir. Adına Avrupa’da pek çok kilise yaptırılmıştır. Çocuklara özel armağanlar getirdiğine inanılan ve Noel Baba olarak anılmaya başlayan Aziz Nikolaos efsanevi bir kişiliğe bürünmüştür. Aziz Nikolaos’un Noel Baba haline sokulması ilk önce Almanya’da gerçekleşmiştir. Bu efsanevi gelenek zamanla Protestan kiliselerin çoğunlukta olduğu Avrupa ülkelerinde de yayılmıştır. Sonra ABD’nin New York şehrine gelip yerleşen Hollanda’lı Protestanların Aziz Nikolaos’u iyiliksever bir kimse olarak anmaları da çok sevilmesine ve oralarda da ününün yayılmasına zemin hazırlamıştır. Ayrıca ABD ve İngiltere’de kutlanan çocuk bayramlarında da Noel Baba’ya yer verilmeye başlanmıştır. Geleneksel aile ve çocuk bayramı olarak kutlanan Noel yortusunun koruyucusu olarak kabul edilmiştir.
Aslında başlangıçtaki algılanmasında kırmızılı, şişman olmayan Noel Baba’nın zamanla şişman, neşeli, kırmızı ve beyaz piskoposluk giysileri içindeki tasvirleri Amerikalılar tarafından gündeme getirilmiştir. Noel Baba olarak bilinen Aya Nikola (Aziz Nikolaos)nın bazen yalnız, bazen yardımcısıyla ata binerek, bazen da sekiz ren geyiğinin çektiği arabasıyla evlerin damlarında dolaştığı efsanesi yaygınlaşmıştır ve hala bu efsaneye göre onu tasvir faaliyetleri devam etmektedir.
Temelinde Hz. İsa’nın doğumunu kutlama olan bir inancın zaman içinde inanç olma vasfını kaybettiğini görüyoruz. Çünkü onun doğumunda şuan ki taşkınlıkların kabul edilebilecek bir yanı olamaz. Bu kısımı düşünmesi gerekenler aslında Hıristiyanların bizzat kendileri. Burada bizim düşünmemiz gereken asıl kısım Hıristiyanların bayramını kutlama da benim ne işimin olduğudur. Yani onlar kendi inanç sistemi içinde bunu kutlarken benim inancımla bağdaşmayan bu kutlama benin neyime? Onlar benim Ramazan, Kurban gibi bayramlarımı kutlamıyorken ben neden onların bayramını kutlayayım ki? Burada Müslüman’ın durup düşünmesi lazım. Bu oyuna gelmemesi lazım. O geceyi normal sıradan bir gece gibi geçirmesi lazım. Hatta o gece bu yanlışa düşen kardeşleri için Allaha dua etmesi onlar adına af dilemesi çok güzel olacaktır.
Bizi biz yapan asıl değerlerimize sahip çıkmayıp başkalarının değerlerini kendi değerlerimiz gibi kabul edersek bu zilletin bizzat kendisi olur. Mü’mine de zillet yakışmaz. Çünkü İslam izzetlidir. Dolayısıyla Müslüman da izzetli insandır, izzetine sahip çıkandır. Bu vesileyle yılbaşını kutlamak doğru olmamakla birlikte yeni bir yıla girmemiz hasebiyle yeni yılımızın sizlere, ülkemize, islam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini yüce mevlamızdan niyaz ederim.

Araştırmacı Yazarlar
 Araştırmacı Yazarlar internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Araştırmacı Yazarlar Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim