TANK PALETİ FABRİKASI GERÇEĞİ

03 Aralık 2020, 10:55
KOǒun yarı fiyatı bir teklifle BMC’nin ihaleyi kazanmasından sonra CHP ve avanesi “fabrika Katarlılara satıldı” diyerek yerli ve milli tank üretim projesini yalan ve iftiralarla sabote etmeye çalışıyorlar.

Öncelikle belirtelim ki hâlihazırda Türkiye’de bir tank fabrikası bulunmamaktadır. Bahsedilen yer tank fabrikası değil, tank paleti fabrikasıdır.

 

2011 yılında yapılan yerli tank üretme ihalesini KOÇ grubuna ait OTOKAR firması kazandı. Sözleşme süresince OTOKAR A.Ş. tarafından 5 adet prototip (ilk örnek) üretildi. 18 Kasım 2018’de ALTAY tankının seri üretim ihalesi yapıldı.

 

250 adet tankın seri üretimi için Koç’un OTOKAR firması 7 milyar dolar fiyat önerirken, BMC firması 4 milyar dolar fiyat sunup sonrasında da 3.5 milyar dolara düşerek yerli tank (ALTAY) ihalesini kazanmış oldu.

 

İhaleyi kazanan BMC'nin %49 ortağının Katar olduğunu da belirtelim çünkü yaygara bu Katar ortaklığı üzerinden koparılıyor.

 

Mülkiyeti ve her türlü denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'nda olacak şekilde ve BMC’nin mevcut fabrikaya 50 milyon dolarlık teknolojik yatırım yapması şartıyla Tank Paleti Fabrikası’nın işletme hakkı 25 yıllığına BMC’ye devredildi.

 

KOǒun yarı fiyatı bir teklifle BMC’nin ihaleyi kazanmasından sonra CHP ve avanesi “fabrika Katarlılara satıldı” diyerek yerli ve milli tank üretim projesini yalan ve iftiralarla sabote etmeye çalışıyorlar.

 

Bugün CHP ve avenelerinin algı operasyonu yaparak karalamaya çalıştığı BMC grubu, mayına dayanıklı pusuya karşı etkin koruma sağlayan KİRPİ aracı başta olmak üzere çok sayıda askeri aracın seri üretimini yapıyor. Bu vb. yüksek maliyetli projeleri hayata geçirebilmek için, dünyadaki çoğu şirketin yaptığı gibi yanına maddi yönü veya teknolojik yönü güçlü ortaklar alıyor.

 

Birçok Avrupa ülkesi, ABD, Çin ve Rusya gibi ülkeler Körfez sermayesini ülkesine çekmeye çalışırken, bizler BMC’ye ortak olmuş olan Katar’ı geri mi çevireceğiz? Katar Yatırım Otoritesi, 40’tan fazla ülkede 400 milyar doları aşkın yatırım tutarı ile dünyanın en büyük 11. yatırımcısı durumunda olan oldukça güçlü bir oluşum.

 

Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA), yatırım portföyünde ilk sıralarda Almanya, İngiltere, Fransa, ABD, Çin, Rusya, Avustralya ve Türkiye yer alıyor. Katar, Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya'da son 30 yılda Volkswagen, Deutsche Bank, Siemens, Hochtief ve SolarWorld gibi şirketlere 20 milyar avro, İngiltere'de de 40 milyar sterlin fazla yatırımı var.

 

Katar Yatırım Otoritesi, Rusya’nın en büyük petrol üreticisi “Rosneft”in yüzde 18,93 hissesini 11 milyar dolara satın alırken, ülkenin üçüncü büyük havalimanı olan St. Petersburg Havalimanı'na da 2018 yılında yaklaşık yüzde 25’lik hissesini alarak ortak oldu. Koparılan gürültünün aksine Türkiye’deki Katar yatırımları Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük olup 5-6 milyar dolar civarındadır.

 

Zenginin malını ülke ülke sayarak çenemizi daha fazla yormaya gerek yok.  Katar’ın çok sayıda ülkede, çok çeşitli sektörlerde yüz milyarlarca dolarlık yatırımları var.

 

İçimizdeki satılmışlara göre sermaye Londra üzerinden gelir ve o sermayeden batılı ağababaları komisyonunu alırsa sorun yoktur. Ama aracısız yani doğrudan Katar gibi ülkeler üzerinden gelir ve batılı faiz baronlarına komisyon verilmezse o zaman sorun vardır. Bu gayri milli seslere kulaklarımızı kapatıp yerli ve milli tankımız ALTAY’ın seri üretiminin gerçekleşeceği günleri Allah’ın izniyle çok kısa bir sürede göreceğiz.

 

Dün “ordu göreve” dediklerinde anında millete namlu doğrultan orduyu ayakta alkışlayanların,
bugün FETÖ vb. terör unsurlarından temizlenmiş olarak Suriye, Irak, Libya, Somali, Katar, Karabağ vb dünyanın dört bir yanında ülke menfaatlerini koruyan şanlı ordumuz için “Ordu Katar’a satıldı” demelerine şaşırmayın. Çünkü onlar bu ifadeleriyle aslında kendi bedelsiz satılmışlıklarını ve sahiplerinin sesi olduklarını beyan etmektedirler.

 

Selam, sevgi ve dua ile…

Diğer Haberler
DÖVİZ KURLARINDA YAŞANAN HAREKETLİLİK
YEDİKLERİMİZ DEĞİL VERDİKLERİMİZ BİZİMDİR
İÇİMİZDEKİ ÇOCUK
NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU
AYASOFYA
MİLLET EĞİLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ
ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA
DİYANET HAK'KIN SÖZCÜSÜDÜR, HAZZIN DEĞİL