AK PARTİ 19 YILDA NELER YAŞAMIŞ NELER?!

15 Ağustos 2020, 21:15
AK Parti, kuruluşunun 19. Yılını kutluyor. 19 yılda neler yaşamış şöyle süzgeçten eleyerek hızlı hızlı iletmek isterim;


Aslında, AK Parti ile bizler de ülke olarak çok şey yaşadık. Yazıyı kaleme alırken fark ettim ki; 19 yıllık süreçte, NTV Haber merkezinde yönetmen olarak çalıştığım dönemlerde, tarih tarih yaşanılan o zorlu yılları canlı yayınlarla anı anına ekranlara yansıttığımız o zamanlar gözümün önünden film şeridi gibi aktı geçti...

AK Parti iktidarı, Türkiye demokrasi tarihinin önemli aşamasıdır.

AK Parti dönemini, 15 Temmuz öncesi ve sonrası diye iki bölüme ayırmak lâzım.

Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki "Erdemliler Hareketi", 14 Ağustos 2001'de “AK Parti" adıyla siyaset sahnesindeki yerini aldı. AK Parti, kuruluşundan 15 ay sonra "Tek başına, İş başına" sloganıyla, siyasi yasaklı lideri Erdoğan'dan mahrum girdiği 3 Kasım 2002'deki genel seçimde %34,28'lik oy oranıyla birinci parti olarak çıktı . TCK'nın 312. maddesinde yapılan değişiklikle Erdoğan'ın siyasi yasağının kalkmasının ardından, Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8 Mart 2003'te Siirt'te yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilip TBMM'ye girdi. Erdoğan, 15 Mart 2003'te 59'uncu Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni kurarak, başbakanlık koltuğuna oturdu. Bu süreçte bünyesinden dört başbakan ve iki cumhurbaşkanı çıkardı.

Mücadele dolu zorlu süreç...

- 17 Mayıs 2006'da Ankara'da Danıştay binasına saldırı: Saldırının ardından, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri ile Türkiye Barolar Birliği temsilcilerinin bulunduğu bir grup, Anıtkabir'e yürüdü ve saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.

- Cumhuriyet mitingleri

- 367 krizi

- 27 Nisan 2007 Türkiye tarihinde bir ilk: e-muhtıra


- 30 Temmuz 2008'de, AK Parti'nin kapatılması kararı


- 7 Şubat 2012 MİT krizi: Özel Yetkili Savcının, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu 4 MİT'çiyi ifadeye çağırması ile başlayan kriz, çıkarılan bir yasa değişikliği ile çözüldü.

- 2013 Mayıs/Haziran Gezi olayları: Hedef kitleleri tahrik ederek sokak hadiseleri üzerinden iktidarı değiştirme girişimleri... Erdoğan için geliştirilen "Yedirmeyiz" söylemi...

- 17/25 Aralık 2013 emniyet-yargı darbe girişimi: 17 Aralık hamlesi kabineye dönüktü ve Erdoğan, hükümetini devirmeye çalışan bir dizi girişimi hep akamete uğratmayı başarmıştı. Ama 25 Aralık, Erdoğan'ın en büyük hassasiyetine,  yani ailesine ve mahremine açık saldırıydı. Söz konusu operasyon karşısında kimin ne tarz tavır takındığı da Erdoğan açısından unutulmaz göstergeler oluşturdu ve Ocak 2014 MİT tır'larının durdurulması ihanetleri ile hükümete savaş açtı. 

- 15 Temmuz 2016 kanlı darbe girişimi: Cumhurbaşkanına, "Benim yanımda sadece milletim var" dedirten o karanlık gece ve sonrası... İnsani ve siyasi artçı şoklar!

15 Temmuz’a kadar olan bu dönem, hem iktidarı, hem de Türkiye’yi çok yordu.


Ve sonrası...

15 Temmuz 2016’dan sonra AK Parti için artık yeni bir dönem söz konusudur.

Cumhur İttifakı dönemi...

AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı ile siyasi tarihimizde ilk defa, politik bir çıkara dayanmadan sadece ülke ve millet menfaati paydasında buluşmanın örneğini veriyor.

18 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Türkiye her alanda büyüdü ve güçlendi. Türkiye'ye en büyük hizmetleri AK Parti'nin getirdiğini de iyi biliyoruz.

Terörle mücadelede tarihi başarılar, kalıcı sonuçlar, ileri mevziler kazanıldı. İnlerine de girildi, analar HDP’nin dağa kaçırdıkları evlatlarına da kavuşuyor, pişmanlıkla teslim olanlar çoğalıyor ve terörist elebaşılar İHA'larla SİHA'larla yok ediliyor…

Mart-Haziran 2020: Yani, pandemi süreci, dünyanın sorunu olan koronavirüs illeti. Tüm dünya ülkelerinin ekonomisini krize soktuğu gibi Türkiye ekonomisini de zorladı. Bu zorlu süreçte iniş/çıkışlar olsa da en hızlı başarılı sonuç verdiği de kaçınılmaz bir gerçek.

Türkiye'nin çalkantılı döneminden... Adnan Menderes’le, milletle beraber yürüme kapısı aralandı. Turgut Özal’la tabuların yıkılması dönemi ve  Erdoğan’la da, “Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan” dönemindeyiz. Nereden, nereye... 


19. Yıl Kutlu Olsun.


Suna ANAÇ

Diğer Haberler
BEN BİTTİM, GÜN BİTMEDİ