VAKİT İNSANLIK VAKTİ

29 Mart 2020, 22:28
................

Dünün küçükleri bugünün büyükleridir. Bugünün küçükleri de, yarının büyükleri olacaktır.

 

Vatandaşı olduğumuz vatanımızı, güçlü bir şekilde muhafaza etmek için, vicdan ve merhametimizi her zaman iri ve diri tutmalıyız.

 

Son zamanlarda covid19 salgını nedeni ile sağlık tedbiri açısından,  65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı üzerinden, gençlerin şov amaçlı bilinçsizce yaşlıları üzdüğüne şahit olduk.

 

Bu da sosyal olarak nasıl bir boşluk içine doğru sürüklendiğimizi gösteriyor.

 

Bu olumsuz durumların önlenmesi adına kapsamlı bir şekilde adım atılmalıdır.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde, vefa koordinasyon merkezlerinde üniversite öğrencilerinden, 3 ve 4. sınıfta okuyanlardan gönüllülük esasına dayanarak yardım çalışmalarına dâhil edilmelidir.

 

Olağanüstü bir süreçte, devletimizin verdiği mücadeleye gençlerin katkısı çok büyük olacaktır. Hem yardımlaşma, hem dayanışma, hem de devletin nizamı açısından çok büyük bir ivme kazandıracak bir adım olacaktır.

 

Vefa koordinasyon çalışmaları, aynı zamanda illerde Pandemi Kurulu ile ortak hareket etmelidir. Üniversiteli gençlerin de sürece dahil edilmesi, salgından korunan yaşlıları koruyan gençlerin olmasına olanak sunacaktır.

 

Bu gibi önemli bir gelişme, toplumun sosyal dokusuna da ayrı bir ahenk sunacaktır. Her şeyden önce vicdan ve merhamet, korunaklı bir şekilde vefa sunan projeler ile hayata geçirilecektir.

 

Bu zorlu günler birlik ve beraberlik içerisinde, geçerek nihai anlamda başarıyla çıkacağız.

 

Yaşlıların ziyaret edilmesi, devletimiz tarafından ihtiyaçlarının giderilmesi, gençler tarafından motivasyonlarının artırılması bir ahilik şeklinde ilerlemelidir.

 

Bunun yanı sıra, kamu yararına faaliyet gösteren, büyük sivil toplum kuruluşları ve iş sektöründe faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşları tarafından katkı sunmaları istenmelidir.

 

Mahmut Sami MALLI

Siyaset Bilimci

Diğer Haberler
KOVİD-19 İLE SAĞLIK MÜCADELESİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?
KİM BU KAOS TÜCCARLARI?
15 TEMMUZ TÜRK MİLLETİNİN ZAFERİDİR
MEMLEKET İÇİN KOŞMA VAKTİ
GÖRMEK LAZIM
AHD-E VEFA ZAMANI
SEVMEK ZAMANI
BİR UMUTTUR YAŞAMAK