SÖZ KONUSU VATANSA LÜTFEN AYKIRI TEFERRUATLARA TAKILMAYIN

28 Mayıs 2019, 08:58
................

  İstişare, bir konu hakkında uzman olan, farklı görüş ve teori ekseninde yer alan bilirkişilerin konuya haiz görüş beyan ederek farklılıklar ekseninde, ortak ve reel bir sonucun ortaya çıkması ile uygulanacak politikanın kazanımlarını artırmak için yapılan bilimsel bir eylemdir.

  Yüksek istişare ise deneyim ve tecrübe sahibi olan kişilerin, mevcut politikaların rehabilitasyon sürecini gerçekleştirip kazanımlarını artırmak üzere mevcut planlanan tezi ele alarak antitez süzgecinden geçirip senteze ulaştıracak mecradır. Bu gibi bir uygulama elbette devletimiz ve milletimiz için fayda sağlayacağı mutlak bir gerçektir. Lâkin burada temel dayanak liyakat ekseninde şekil almalıdır.

  Cumhurbaşkanlığı yüksek istişare kurulu üyeleri, siyasette belirli bir süre zaman geçirmiş kişilerden seçilmemelidir. Siyaset olarak sirayet edecek bir çözüm beklemek yersizdir. Bu işin merkezi Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Aksi bir kanal açılmamalıdır. Kurul, mutlak suretle devlette bürokrat olarak görev yapmış, kısacası sahanın tozunu yutmuş bilir kişiler arasından seçilmelidir.

  Siyaset sayesinde bir yerlere gelmiş eski vekil ve bakanlar sadece siyasi propaganda hususunda uzmanlık sahibi olabilir. Misal iç ve dış politika denklemi ve bilhassa milli güvenlik konseptinden de habersiz bir siyaset kulvarında yer aldıkları aşikârdır.

Bugün eğer söz konusu vatansa; cumhurbaşkanlığı yüksek istişare kurulu üyeleri seçilirken FETÖ-PYD örgütüne bakış açısı ve bu kişilerin evveli mutlak suretle göz önünde tutulmalıdır.

Bugün istişare edilecek yüksek bir kurul hedefleniyorsa buraya yakışan stratejist Abdullah Çiftçi, Prof. Dr. Mehmet Şahin, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Prof. Dr. Sencer İmer, Prof. Dr. Anıl Çeçen,  İstanbul emekli başsavcı vekili Hüseyin Fidanboy, kamu düzeni ve güvenliği eski müsteşarı Vali Ulvi Saran, İçişleri Bakanlığı teftiş kurulu eski başkan yardımcısı Başmüfettiş Muzaffer Öztürk, Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, cumhurbaşkanlığı eski genel sekreteri Fahri Kasırga, eski başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan, büyükelçi İsmail Hakkı Musa, kamu düzeni ve güvenliği eski müsteşarı Muhammed Dervişoğlu, Prof. Dr. Rafet Rozdoğan, eski diyanet işleri başkanı Mehmet Görmez,  Prof. Dr. Aziz Sancar, protokol uzmanı Nihat Aytürk, emekli emniyet müdürü Hanefi Avcı, Erol mütercimler, emekli genelkurmay başkanı Yaşar Büyükanıt, NATO' dan emekli havacı şube müdürü Beyler Kılıç, stratejik düşünce kuruluşu başkanı Ali Halhalcı, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Atilla Özer, Dr. Şaban Kızıldağ,  medya uzmanı Ali Emre Akgüneş, devlet personel uzmanı Davut Kır, Dr. Merve Seren, stratejist Deniz Erdoğan, eski eğitim ateşesi Dr. Kadir Çetin,  siyaset bilimci Mahmut Sami Mallı, Murat Bahadır Akkoyunlu, av. Mehmet Emin Darendeli, Prof. Dr. Özcan Güngör, araştırmacı yazar Serra Erdoğan,stratejist Ömür Çelikdönmez,Kafkassam başkanı Doç.Dr. Hasan Oktay, teorisyen ve emekli asker Abdullah Baygül vb. sahayı tanıyan ve alanında uzman bilirkişiler tercih edilmelidir.

   Eğer mutlak başarıyı arzu ediyorsak bunun için gerekli adımları atmamız lazımdır. Birilerini memnun edici hamleler yaparak memleket kalkındırılmaz ve hiçbir memleketin bu minvalde kazanımı artmaz.

  Ak Parti, geneli kucaklayan bir stratejiye yönelerek konulara haiz aydınlatıcı çalışmalar yapmalıdır. Kendi bünyesinde partisel çalışmalar yapmakta özgürdür.

Lâkin cumhurbaşkanlığı devletin zirvesi olması hasebiyle partisel değil devletsel bir bakış acısı içerisinde ilerlemesi gereken bir yerdir.

Söz konusu vatansa lütfen aykırı teferruatlara takılmayın.

Sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemizin refahı, milletimizin selameti ve devletimizin bekası için bu derece önemli bir konuyu hassas bir şekilde gözden geçirerek olumlu bir politika sergilemesi ülke olarak içerisinde bulunduğumuz zorlu süreçlerin çıkmasına vesile olacaktır.

Eğer başarılı ve güçlü bir Türkiye istiyorsak mutlak suretle milliyetçi düşünce içerisinde devletimizin kalkınması ve kazanımların artırılması için geneli kucaklayan büyük bir adım atmamız gerekmektedir.

Serdar Bozdoğan

Stratejist

Diğer Haberler
MAVİNİN İÇİNDE SİYAHI GÖRMEK
DÜŞÜN VE BAŞAR
CUMHUR CUMHURBAŞKANINDAN NE İSTİYOR?
EY AMERİKA
VAKİT SEHER VAKTİ
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN LÜTFEN ÖNCE BAŞARILI BİR İL BAŞKANI SEÇİN
NE YAPMALI NE YAPMAMALI
SÛ UYUR ABD UYUMAZ