İlim Öğrenmenin Farziyeti

11 Şubat 2019, 21:28
Yakın zamanda yaşadığm bir olayı paylaşmak ve bir konuya değinmek istiyorum.


2 üniverste mezunu,yurt dışında eğitim görmüş,iş hayatı olan ve gelecek için kariyer planları yapan bir gençle gündemden meseleler hakkında 1 saat kadar konuştuk.Çoğunluk kim konuştu derseniz ben diyebilirim. 

Genelde konuşmayı seven ve samimi arkadaşlarımnda öyle olması hasebiyle diye düşünürken olayın öyle olmadığnı konuşma sonunda farkettim.Konuşmamz bitip ayrılacağmız sıra bana şöyle dedi;ben sana bişey söylicem,şuana kadar konuştuklarının %70'ini anlamadm.. Tabi şaşırdm.Nasıl yani diye sorduğumda,farklı terimler kullandığımı,değişik örnekler verdiğimi,anlattığm bazı şeyleri bağdaştramadğnı söyledi.Şimdi bunu niye anlatıyoruma gelirsek;amacım kendimi övmek değil birşeylerin artık farkına varılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda görev öncelikle ebeveynlere sonrada gençlere düşüyor.Çocuk ailesinden bişey almadıysa okuyup ilim öğrenerek kendisini yetiştirmek zorunda.Dinimizde ilim öğrenmek farzdır.Allah(cc)'ü Kur'an'da Alak suresinde ilk emir olarak OKU! demiş ve ardından Yaratan Rabbinin adıyla oku diyerek neyi nasıl okuyacağımızı da belirtmiştir.

İnsana aklın verilmesinin amacı Marifetullahtır.(Allah'ı bilmek) Kutsi bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuş Rabbimiz;Ben bilinmez bir hazineydim bilinmeyi muradettim.Demekki hangi ilimi-bilimi öğrenirsen öğren Allah'ı tam manasıyla tanımıyorsan(tanımayan isteklerinide yerine getirmez) bu dünyaya gelme amacını bilmiyorsan okuduğun herşey boşa gider..Ahirette de elinde patlar.Bediüzzaman diyor ki;Bir çocuk küçüklüğünde kuvvetli bir iman dersi almazsa,İslamiyetin ve imanın erkanlarını ruhuna alması çok zor olur,yabani düşer.

Özellikle anne-babasını dindar görmezse, yanlız dünyevi fenlerle zihni terbiye olsa daha ziyade yabani olur.Bunun bisürü örneğini ülkemizde görüyoruz.Ben birini örnek vericem;"Celal Şengör" kendisi jeoleji mühendisliği bölümünde profesör ünvanıyla görev yapmaktadır.İstanbul doğumlu bir Türk'tür ve Türk milletine cahil demişliği vardr.Birçok dalda da ödül almıştr.Neyse konuyu uzatmayım bu insan(!) kendi dışkısını yemiş bir insandır(!) Niçin yediniz sorusuna da normalmiş gibi gösterip "bu bir merak meselesidir,merak eden herşeyi dener." demiştir.

Kendisi ateisttir.Ülkemizde bu tarz(illa dışkı yemesi gerekmiyo) insanlar cok var malesef ve bi kısmı ateist bile değil.Velhasıl kelam, önce neyi okuyacağımızı ve nasıl okuyacağımızı iyi bilmeliyiz.

-Vicdanın ziyası,ulum-u diniyedir.Aklın nuru fünun-u medeniyedir.İftirak ettikleri vakitte birincisinden taassub ikincisinden hile tevellüd eder.(Münazarat) Yani sadece din veya bilim ile biryere varılmaz..

Son olarakta şunları belirteyim;Vicdani ve akli olan imani hükümler terbiye ve takviye edilmezse eserleri ve tesirleri zayıflar(RNK)

Din hayatın hayatı hem nuru, hem esası ihya-yı din ile olur şu milletin ihyası.(Sözler)

Cenab-ı Allah Ümmet-i Muhammed'in böyle evlatlarına akıl,fikir,hidayet ve istkamet nasip etsin.Bizlerinde imanını arttırsın inşallah.Amin

Firdevs YORULMAZ

Diğer Haberler
Üslup Namustur