BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU DEMEMEK İÇİN DİKKAT ETMELİYİZ

08 Kasım 2018, 14:22
.......................

Siyasi heyecanın hızla arttığı günümüzde yakın zamanda gerçekleşecek yerel yönetimlerde belediye seçimleri atmosferi yüksek seviyede ilerleme sarf etmektedir.

Söz konusu şehir hizmeti eksenli bir çalışmanın demokratik bir süreç içerisinde gerçekleşmesi için çaba sarf edilmelidir. Kızgınlık, dargınlık, çekememe ve ya kıskançlık gibi unsurların gün geçtikçe daha da arttığı görülmektedir.

Siyasi mecraların tansiyonunun düşmesi için parti başkanlarının aklıselim hareket etmesi lazımdır. İlk adım olarak akıl danıştıkları kişilerin birer akil kimlik bütünlüğüne erişmiş, sosyal dokuyu bilen ve analitik düşünen kişiler olması gerekir.

Şehir hizmeti derken belediyelerin gelirleri ile gözü boyanan kişilere fırsat verilmemelidir.

Dört ayda bir kaldırım yenileyen, altı ayda yolu kapatıp park yaptıran, beş ay sonra parkı bozup yol yapan, bünyesinde saçma sapan defileler düzenleten, şehitleri anma töreninde şarkıcılara konser verdiren, ardından da hiç haberimiz olmadı, ilgililere soruşturma açtık diyen sırtını birilerine dayadığını sanan türden kişilere dikkat edelim.

Bu şahıslara değil belediye başkanlığı adaylığı göstermek kenefteki abdesthaneye görevli bile yapılmaz, durmadan temizlikten kaçarlar, su ve deterjanı da israf ederler.

Devlet olarak bu hususta köklü bir yönetmelik ile süreç güvence altına alınmalıdır.

Şuan herkes nabız yokluyor. Akşam oturup her şey millet için diyen iki ahbap birbirlerini rakip görünce ertesi gün o şucu, bu bucu diye sağa sola şikayet etmeye başladı ve bunun ardı kesilmeyecek gibi.

Eğer gerçekten her şey millet için sarf ediliyorsa, milletin adına bir sancıyı da izah etmek istiyorum.

Millet siyasi mecra içinden belirli bir seviyeye gelmiş, milletvekilli, bakanlık vb. görevleri ifa etmiş kişileri belediye başkanı adayı olarak görmek istemiyor.

Kendi içinden, kendi dinamiklerini kavrayan, sorunlara analitik çözüm üreten, bilim adamı ve mühendis odaklı bireylerin göreve gelerek ayırt etmeksizin toplumun ve devletin kalkınması ile şehir hizmetlerinin giderilmesini arzuluyor.

Misal şuan bir bakan istifa edip belediye başkanlığına aday olsa millet hiç hoş gözle bakmaz ve de bakmıyor da..

‘Mevcut görevinin suyumu çıktı ne işi var’ diyerek sitem eden yoldan giden tanımadığım bir yaşlı amcanın da görüşünü işittiğimde bu sürecin dikkat edilmesi için bir uyarı mahiyetinde telkin yapılması gerektiğini düşündüm.

Örneğin bir milletvekili belediye başkanı adayı olacağım dese ne olur?

Bir bakan kalkıp istifa edip aday olacağım dese ne olur?

Önce bakan, sonra başbakan, ardından meclis başkanı olan bir siyasetçi milletin verdiği emanet görevi bırakıp belediye başkanı olacağım dese ne olur?

Şahsım adına dile getireyim.

Hiçte güzel olmaz.

Ve hat safhada oy kaybına neden olur.

Bunu da ne dış güçler nede muhalefet değil istişareden ve akıldan yoksun dürtü odaklı hevesler ile kendimiz yapmış oluruz.

Herkes hevesine ve kursağına bir ilmek atsın ve doğru adımlar ile yol almak için gayret etsin lütfen.

Başaramıyorum, duygularıma, düşüncelerime, hevesime, dürtüme ve kursağıma hâkim olamıyorum diyen varsa Obezite Cerrahisi Prof. Dr. Oktay Banlı hocadan tüp mide ameliyatı olmaları önemle tavsiye edilir.

Serdar Bozdoğan

Araştırmacı Yazar

Diğer Haberler
VAKİT SEHER VAKTİ
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN LÜTFEN ÖNCE BAŞARILI BİR İL BAŞKANI SEÇİN
NE YAPMALI NE YAPMAMALI
SÛ UYUR ABD UYUMAZ
ŞEHRİN EMİNİ
“EMRETMEDEN YÖNETEBİLİYORSANIZ LİDERSİNİZ DEMEKTİR.” Lao Tzu
ÖLÇÜ, ZAMAN, GÜVEN, EMEL
MK- ULTRA (MİLENYUM) PROJESİ YENİDEN HORTLADI