Gerçekten LA Diye Bilmek

31 Ekim 2017, 11:32
Bütün her şey LA demek ile başladı. Oysa bu kelime iki harf ve tek heceden oluşmaktaydı. İmanın en keskin çizgisi, bütün esrarı da buydu. İki harf, tek hece…


Hayatı titreten de oydu. Devleri yere seren de. İlahi emir deki sırda oydu. LA demek, ah bir LA diye bilseydik keşke bizde… Kucaklasaydık onu tamamıyla…  İşte o zaman kurtulurduk belki de, sıyrılırdık, arınır ve durulurduk. Zaten LA da buydu; sıyrılmak, arınmak ve safi olmaktı. Öze dönmekti, katıksız olmaktı.

Cümle LA diyerek başladı ve LA diyerek bitti. O zaman kurtuldu insan. O zaman bulması gerekeni buldu. 

Ne zaman LA demek unutuldu. İşte o anda bütün insanlık yok oldu. Adem LA dediği için insan oldu. Adem’i Adem yapanda işte bu iki harf olmuştu.

LA’nın en büyük karşıtı olan Şirk neydi peki? Şirk ortaktı, eşit olmaktı, paylaşmaktı, denk tutmaktı.  
Şirk fiildi, Müşrik faal. Yani şirki eylem haline getiren yine insandı. Yanlış anlamamak lazım, müşrik Allah yok demiyordu. Yani LA demeyen kimseydi. Allah var ama onun yanında diğer yardımcılarda var diyen kimseydi Müşrik. Yani Allah’ı inkar etmiyordu. Bu gün bazılarımızın yaptığı gibi… 

Allah var diyordu ama Allah’ın yanı sıra birçok şeyi de kabul ediyordu. 

LA dedin mi bir şeyleri sarsacaksın. Bir şeyler hoşnut olmayacak. Birileri seni hep düşman sanacak. LA dedin mi senin varın yoğun Allah olacak. Yaşantın LA olacak ki, sistemlerin hepsini yok sayacaksın. O’ndan gayrı ne varsa hepsini inkar edeceksin, kabul etmeyeceksin. LA dedin mi sistem Allah’ın sistemi olacak, LA dedin mi tek ideolojin ve tek hedefin O olacak. 

Allah var ama ben bu sistemi de kabul ediyorum demek LA demek değil bunu iyi anlamak gerek! İman’ın mahsulü olan tevhid ile şirk işte bu noktada bıçak gibi keskin bir şekilde ayrılacak. 

Hatırla İbrahim a.s.’ı ne demişti: “Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.” (Enam, 79) 

_Her şeyi geride bırak, tüm her şeyi… yalnız O’na yöneler… Yücelerin yücesi olana, Uluların ulusuna… Hüküm koyan tek ve bir olan Allah’a. Sistem de, nizam da, yönetim de O’nun olana yönel. İbrahim a.s. vari, yak tüm gemileri. Sadece O’na ve yalnız O’na güven. _

Hem LA diyip hem de başkaları da var dersen. Başka sistemler de var. O sistemleri de kabul ediyorum, o ideolojileri de benimsiyorum dersen. Bilmen lazım ki LA demek bütün bu taptığın, inandığım şahıs ve sistemleri silmektir. Allah var ve ötürüsü var bunu iyi bir kavrayışla bilmektir. 

İnsanlardan korkmayın! Allah’tan korkun! Ne dedikleri önemli olmayan faniler yüzüne ebedi olan ahreti satmamalı. Yahudiler de Allah’ın yanı sıra bir çok kişi ve sistemi benimsememişler miydi?! 

“İnsanlardan korkmayın, benden korkun. Âyetlerimi az bir bedel karşılığında satmayın. Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.” (Maide, 44) 

Şuraya dikkat: “Kim Allah'ın indirdiği (hükümler) ile hükmetmezse işte onlar kâfirlerin ta kendileridir.” (Maide, 44)  

Evet, hem LA diyeceksin, Allah var diyeceksin hem de O’nun hükümlerinden başka hükümleri kabul edip benimseyeceksin. Fazla söz söylemeye gerek kalmıyor aslında. LA demek ne demek unutan bizlere bir serzeniş olsun bu! 

Mekke’nin kara yüzlü adamlarından olan Ebu Cehil de Allah var ancak Lat, Menat ve Uzza da var diyordu. Müşrik ve şirki görmek isteyene en büyük örnek olara bu bile yeter. Müslüman’ım, iman ettik demekle olmuyor. Allah’ı birlemek gerekiyor. Allah’ı birlersen Ebu Bekir vari olursun. Allah’a ortak kimse ve sistemler kabul edersen bu asrın Ebu Cehillerinden olursun. 

Tevhidin zıddı, şirktir. İman’ın zıddı ise küfür. Nasıl imanla küfür bir arada olmaz, Tevhidle de şirk bir arada olmaz. 

Allah bizi tevhid inancını halisane ve hakiki manada kucaklayanlardan kılsın. Kusurlarımız elbette var, yalnız ümidimiz de var! Yüzümüzü tek ve bir olan, göklerin ve yerin ve her ikisi arasında bulunan her şeyin Rabbi olan Allah zatına yöneltsin. Laf-ı Güzaf olsun diye değil hakiki ve halis bir iman ile bizleri kavrasın. 

LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDÜN RASULULLAH

Rahman’ın sonsuz selamı ile…

Diğer Haberler
Hz. Ömer - Radıyallahu Anh - kız çocuğunu diri diri gömmüş müdür?
Yoksa Allah ne derse desin ben bildiğimi okurum mu diyoruz
Günlerden zorluk günü… Ceyşü’l Usra… Zorluk Ordusu
Ey Nefisim!
Duanın Hemen Kabul Edilmesi İçin İlk Şart