Duanın Hemen Kabul Edilmesi İçin İlk Şart

23 Eylül 2017, 13:33
Bazen deriz, dua ederiz de duamıza cevap göremeyiz diye. Peki, nedendir bunun sebebi?Bir gün Sa’d Bin Ebi Vakkas - Radıyallahu Anh - Efendimiz - Sallallahu Aleyhi ve Sellem -’in yanına gider. Ey Allah Rasulü benim için dua et de Allah duamı kabul etsin diye talepte bulunur. Bunun üzerine Allah Rasulü şu sözü söyler bu isteğe şahit olan cemaate, Helal Lokma yiyin! Yani yediğinize dikkat edin! Yani duam kabul olsun diyorsun yediğine dikkat edeceksin ki duan kabul olsun! 

Biz bu gün dua ediyoruz. Ediyoruz da duamız ne kadar kabul oluyor acaba! Yediklerimize hiç dikkat ediyor muyuz ki duamızın kabul olmasını bekliyoruz! Önce helal lokma ye ve duanın kabul edilmesini bekle! 

Sa’d - Radıyallahu Anh -, Allah Rasulü - Sallallahu Aleyhi ve Sellem -’den duası kabul olması için dua istemiş ve Efendimiz - Sallallahu Aleyhi ve Sellem - de O’nun için dua bulunmuştur. Sonraları hep sahabeler Sa’d - Radıyallahu Anh -’ın yanına giderler dua etmesini isterlerdi. Siyer kaynaklarımızda yer alan bu hadise bize çok büyük bir nasihattir. 

Allah duası kabul edilenlerden olmayı nasip etsin, Allah Helal lokma yemeyi nasip etsin! Âmin.


İlahiyatçı - Yazar 
Ömer AHU

Diğer Haberler
Hz. Ömer - Radıyallahu Anh - kız çocuğunu diri diri gömmüş müdür?
Yoksa Allah ne derse desin ben bildiğimi okurum mu diyoruz
Gerçekten LA Diye Bilmek
Günlerden zorluk günü… Ceyşü’l Usra… Zorluk Ordusu
Ey Nefisim!