KANAYAN YARAMIZ; TERAVİHLER..

13 Haziran 2017, 14:08
Neden kanıyor neymiş bu yara diyordur belki bu başlığı görenler, yazıma gelin anlatıyorum.

 Evet.. Bu kanayan yaramız formula 3 yarışına girmiş gibi namaz kıldıran imamlarımızın var olması . Maalesef ki büyük camiler veya kendini yetiştirmiş bu işi ciddiye alan imamlar dışında güzel ve tadil-i erkana uygun olarak ağır ağır namaz kıldıran yer ve imam kalmadı artık. Ve en acısı da ne biliyor musunuz? Bu hızlı kıldırılan namazlardan ekseriyetle memnun olan cemaatler var. Hatta geçen günlerde bir kardeşle bu konuyla ilgili konuşup dertleşirken bana söylediği şey şok etti beni. Bir haberde şunu görmüş;  imam namazı yavaş kıldırdığı için müftülüğe şikayete gidenler olmuş :/. Yahu ne oluyor size ey kardeşlerim! Dinin direği olan bir ibadetin baştan savma ve ruhunu öldürecek bir şekilde eda edilmesine gönlünüz nasıl razı geliyor. Bir de bundan memnun olup aksi yapılınca şikayet edebiliyorsunuz? Vallahi aklım ermiyor güzel kardeşlerim.


 Üstüne üstlük miraç hadisesinde (bilenleriniz vardır belki) Efendimiz namaz emredilince Cibril-i Emin tavsiyesiyle Allah'ın huzuruna defalarca gidip en sonunda 5 vakte indirilmesini sağlıyor. Daha Cebrail aleyhisselam tekrar git diyecek oluyor ki Efendimiz "Yüzüm kalmadı." diyor. Şimdi anlıyorum Cebrail aleyhisselamı.. Daha 5 vakte özenmezken nasıl teravihin tadına varabiliriz, öyle değil mi?

 Bakınız benim evimin çevresinde 2 cami bir de teravih kıldıran bir yurt var. Hem de hafızlık yurdu.. Ben hiçbirine gidemiyorum çünkü namazda huzur duymak yerine o hız, kıraat ve mahreç bozukluğu ile Kur'an ayetlerine yapılan eziyet sebebiyle canım yanıyor. Namaz kıldığımı hissedemiyorum. Yahu imam abilerim, hocalarım. Lütfen işinizi hakkıyla yapın. Ben değil, yüce Kur'an söylüyor. Rabbim, güzel iş yapanları severim diyor. İslamiyetin temelini teşkil eden bu ibadete, bu emre dikkat etmezsek dinimiz nasıl sağlam ve bütün kalır. Temel çürük olursa bir yapı sağlam kalır mı. Bir binanın direklerini yıksanız o bina ayakta durabilir mi? Allah aşkı için merhamet edin kıldığınız namaza, onun da bir ruhu var, namazı incitiyorsunuz, farkında mısınız?

 Belki yazıları her yerde paylaşılan, çok bilinen bir kimse olmayabilirim. Ama en azından sesimi birkaç vicdanlı insana duyurarak buna vesile olmak ben de tepkimi dile getirmek istiyorum. Gerekirse diyanet bile bu işe el atmalı, doğru namaz, doğru Kur'an okuyuşu, doğru makam ile ilgili seminerler verilmeli. Denetimler daha sıklaştırılmalı, teravihlerde habersiz müfettişler gönderilerek rezalet yerinde tesbit edilmeli. Bu işi yapacak ve yetiştirilme aşamasındaki imam adayı kardeşlerimizin eğitimleri daha geliştirilmeli. Din hafife alınıp ihmal edildikçe toplumdaki ahlak yozlaşması artar ve hiç ilerleyemeyiz. Maalesef ki imam olduğu halde Kur'anı mahreçlerine uygun okumayan ve berbat edenler var... İlmihâl gibi temel bilgiler dahilinde olan tadil-i erkana riayet edilmiyor.

 Bu kusurun dini hayatımızda ne büyük bir ihmal olduğu inşaAllah fark edilir. İnşaAllah yetkililer bunu görüp bir şeyler yapar, bu duruma el atarlar. Gerçekten manevi yaşamımızda bu durum büyük bir yaramızdır. 

Fark edilip müdahale edilmesi duam ile,

Ramazan'ınız hayır ve bereketli olsun..


Araştırmacı- Yazar

Gülnihal Elif Kitapçı

Diğer Haberler
ÜMMMETİN SAHİP ÇIKAMADIĞI BİR CAN DAHA; DR. AFİYET SIDDIKİ
GEÇMİŞİMİZ, GÜNÜMÜZ VE YARINIMIZ İLE; KUDÜS
EHLİ SÜNNET HOCALARA NEDEN SALDIRILIYOR?...
DESTANLARDAN BİR DESTAN; 15 TEMMUZ
RAMAZAN'A YAKLAŞIRKEN...
İDLİB İÇİN NE YAPTINIZ...?!!
MEDİNE-İ MÜNEVVERE'Yİ ZİYARET ADABI
CENNET Mİ, RIZA-İ İLAHİ Mİ?..