Dünya Kadınlar Günü!

08 Mart 2017, 09:45
Kadın Yâr, Kadın Ana, Kadın Bacı, Kadın Yuvadır; Sıcak bir aşın tadı, muhabbetin adı, yalnızlığın devasıdır Kadın. Sırrın sırdaşı, neşenin ortağıdır kadın. Bir nazlı çiçek, tenden yüreğe işleyen bir ipek ve sıcak bir dokunuş ile yaşam veren pınardır Kadın.

Her zaman söyleriz bazı günler vardır ki yılda sadece bir güne sığdırılamayacak kadar değerli ve önemlidir. İşte o günlerden biridir Dünya Kadınlar Günü.

 

Kadınlara tanınan bu özel gün her ne kadar 18. Yüzyılda Avrupa da  başlamış gibi görünse de,  Aslı o  ki kadına gerçek değer Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz ile Mekke de verilmiştir. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kadının değerinin olmadığı ve alınıp satılan bir eşyadan ibaret görüldüğü dönemden, Kadının haneye sultan edildiği kız evladın ise berekete vesile olduğunun bilindiği döneme geçişi İslamın nuru  ile gerçekleşmiştir.

 

Dinimiz kadına öyle çok değer vermiş ki, tüm mesuliyeti erkeğe yüklemiştir. İslamiyet te kadın ev içinde ve dışında çalışmak, para kazanmak zorunda değildir. Evli ise erkeği, evli değilse babası, babası da yoksa en yakın akrabası çalışıp onun her ihtiyacını karşılamaya mecburdur. Bu incelik aslında kadına verilen büyük bir kıymettir. Kadınlar İslam dininin kendilerine verdiği kıymeti, rahatı, huzuru, hürriyeti ve boşanma hakkına malik olduklarını bilmiş olsalar, bütün dünya kadınları hemen Müslüman olurlar.

 

Fakat son yıllarda kadına yönelik şiddetin had safhalara çıkışına şahit oluyoruz. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda şiddetin temelinde maddi yani ekonomik sıkıntılar olduğunu ve bu yansımanın şiddet unsuruna dönüştüğünü savunsalar da şahsen gerçeğin hiç de öyle olmadığını düşünüyorum. Çünkü insan maddi yokluktan ziyade manevi eksikliğe düştüğünde zarar görmeye ve zarar vermeye başlar. Elhamdülillah ben müslümanım diyen birinin eşine bir fiske dahi vurması Allah ve Resulüne itaatsizlik olur. Bunu düşünemeyen yahut bu ince çizgiyi ayırt edemeyen kişi de manevi yoksulluğa düşmüş demektir. Ne zaman ki gerçek manada dinimizi yaşar, İslamın emirlerine uyar ve Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin ahlakını kendi ahlakımıza tatbik edersek işte gerçek huzura, selamete ve feraha erişenlerden oluruz. Maddi sıkıntılar da dahi huzurumuz en büyük servetimiz diyebilmek de manevi olgunluktan geçer.

  

Efendimizin Hadis-i Şerif lerinden birkaçını aktarmak istedim.

 

Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin! – Müslim

 

Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever, rızklarını artırır. 

 

En iyi Müslüman, hanımına en iyi davranandır. İçinizde, hanımına en iyi davranan benim. Nesai

 

Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine, bir köle azat etmiş sevabı yazılır. R.Nasıhin

 

Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür. İ.Asakir

 

En üstün mümin, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranan güzel ahlaklı kimsedir. Tirmizi

 

Kadınların bir gün değil her gün kıymetli olduğunun bir kez daha altını çiziyor, sembolik de olsa Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Diğer Haberler
Akdeniz Isındı
Kalplerimiz Uyuyor
Kaynayan Sular
Sevgililer Günü
Hayır diyen Hain midir?