ÖNEMSE!....

13 Haziran 2016, 13:45
ÖNEMSE...! Önemsemek aslında çok anlamlı bir kelime bilene kıymet verene yakışan altın değerinde bir kelimedir.

Önemsemek aslında çok anlamlı bir kelime bilene kıymet verene yakışan altın değerinde bir kelimedir. Bana göre zaman aşımına uğramayan tek kelime, insanlar hayatında bazı konularda gizliliğe önem vermeli, davranışlarına önem vermeli, neden yaşadığı ne yapacağını önemsemeli dünya var olduğundan beri dikkat etmemiz gereken birçok hususu önemsemiyoruz. 

Bilinçsiz davranışlarımızın bizleri ilerletmediğini önemsemiyoruz önemsediğimiz tek şey iyilik yapmak kötülükten uzak durmak ancak iyiliğini nasıl olacağını önemsemiyoruz. Kul olmanın müslüman olmanın herşeyi geçiyorum insan olmayı önemsemiyoruz İnsan olmanın ilğisizliğini bilinçsizliğini üzerimizden atamadık gitti. Birçok insan kıldığı namazı tuttuğu orucu onu var edene değilde onun gibi var edilen ölümlü insana sunmayı daha değerli görüyor yaptığı ibadetin havasını yapan bencil okuduğu kuranı kerimi tuttuğu orucu herkese duyuran insanlar olduk. 

Ben diyorum ki Allahu teala onca nimeti, ihsanı, yardımı, Merhameti ihsan ederken bir kerecik bile yüzümüze vurdumu? verdiği sayısız nimeti dillendirdimi ki sen aldığına karşılık kul olmayı görevlerine bahane bularak şükretmeyi önemsemiyorsun. Rahman ve Rahim olan Allah dilerse verir dilerse alır ancak senin yaptığın ibadetin doğru olup olmadığını kabul olup olmadığını dahi bilmiyorken yaptığımız hataları neden önemsemiyoruz. İbadet bizim zaten borcumuzdur yapmakla yükümlü olduğumuz görevdir. Bu dünyada yapmasan bile ahirette cezasını çekeceğin görevindir. dışarıya ifşa ederken hiç mi? yüzün kızarmıyor kendini geç sana verilenlere yapılan büyük bir yüzsüzlüktür nankörlüktür. ibadetini yapmak hakkıyla içinde yaşayarak Rabbimize sunmayı önemseyin göstermeden ifşa etmeden; ancak önemsemiyoruz kulların gözünde üstün olmak daha iyi karakter sahibi gözükmeyi önemsiyoruz insanların saygısı daha önemli olmuş bu yüzden hayatımızdan hayır göremiyoruz bereketi huzuruda, kendi dilimizle hâyrı bitiriyoruz. 

İbadetin saklı olanı ne kadar güzel ise ifşa edileni o kadar değersiz çirkin ve boştur bizler verilen nimetlere şükretmeyi bile unutan inkar, isyan eden verilenlerin minnettarlığını önemsemiyoruz. Bizlerin gerçek sahibine şükranlarımızı sunmuyorken benim senin gibi bir kulun yapacağı ufak yardımı dağlar kadar büyütüp kendimizi rabbimizin önünde küçültüyoruz rabbimiz dilerse onada vermez sanada önemsemiyoruz kendi helâkımızı kendi doğrularımızı yanlışa çevirmek için gösterdiğimiz çabayı affa nail olmak için bağışlanmak için göstermiyoruz önemseyin verilenlerin verenlerden hesaba çekileceğinizi önemseyin ibadetlerin gizliliği önemseyin Rabbimizin bize verdiklerini layıkıyla önemseyin şükranları önemseyin yaşantınızın başkalarına örnek olsun istiyorsanız önce kendinizi önemseyin nasıl dünyalık seferinde hayatınızı, sevdiklerinizi koruyorsanız kulluk borçlarınızda'da sadık olun yaparken dilsiz olun kul kendini bilmediği sürece yaptığını idrak edemez.. Benim acizane düşüncem

Diğer Haberler
HOŞGELDİN EY RAMAZAN
İNSAN DEDİK İNSAN...!
TERCİH MESELESİ
ÖMÜR ve ZAMAN
Var Olma Nedeni