Şah Hatay-ı Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Turan GÜNER'in KAMUOYUNA DUYURUSU

02 Haziran 2016, 16:40
Biz müminler olarak dinimizin bize emrettiği güzel aylardan Recep, Şaban, Ramazan ve bu ayların birincisi olan Recep ayı Allah(c.c)’in ayıdır.

 Şaban ayı Resulullahı (s.a.v)’ın ayıdır. Ramazan ayı ise müminlerin kurtuluş ayıdır. O ayda Allah’a tevekkül etmenin, günahlardan arınmanın Allah(c.c) ile buluşma ayıdır. Yoksula, yetime bakmanın ayıdır. Bu ay da nefsi terbiye etmenin oruç tutmanın ayıdır. Bu ayda gösteriş olmaz.

        Yoksulları yedirme ve onların ihtiyaçlarını karşılama aydır. Maalesef ki Emevi ve Abbasi İslami Ramazan ayının içini boşaltıp, milleti ibadete değil de gösterişe sevk etmiştir. Zengin iş adamları otel ve restoranlarda  şaşalı iftar yemekleri verip yarısını çöpe dökmektedir. Maalesef  ki iyi niyetle kurulan iftar çadırları her geçen gün israfa ve insanları müsrifliğe yol açmaktadır. Peygamberimizin(s.a.v)’’ Ramazan ayı ibadet ayıdır.’’demesine   rağmen Ramazan ayına özel eğlence programları yapılmaktadır. Televizyonlarda satın alınmış hocalar milyonlar karşılığı, isteğe uygun fetvalar vermektedir. Televizyonlarda sahur programı adı altında çeşitli rezillikler yaşanmaktadır. Ramazan’ın o güzel yolunu Allah’a yaklaşma ulviyetini yetirip, sadece eğlence ayıymış gibi insanlara lanse edilmektedir. Öyle bir ortama geldik ki on bir ayı ibadet ile geçirip Ramazanda eğlenceye dalıyormuşuz gibi ve eğlence ayıymış gibi benimsetilmeye çalışılıyor. Biz müminler Allah’ın bize emrettiği o güzelim ayı ibadet ile geçirmek manevi baretimizi yüce Allah’tan almak için ibadet etmemiz gerekmektedir.
 
          Çok üzülerek şunu belirtmek isterim ki, Ramazan ayımızı dolu dolu yaşamak yerine insanların akıllarında olan iftarı çadırda, sahura kadar vur patlasın çal oynasın, sonrada bir mekanda sahur yapıp eve gidip yatmak hiçbir Müslüman’a yakışmaz. Bedenimizin zekatı olan oruç hakkı ile tutup o ay Allah’a naz-ı niyaz da bulunmak, Kuran’ı çok çok okumak, tevekküle dalmak kendimizde ki hataları gidermek, her ibadetimizde Allah(c.c) ile konuşuyormuşuz gibi teslim olmak, insanlara tebessüm etmenin ibadet olduğunu algılatmak, selamı içimizde yaymaktır Ramazan.
 
        Hz.Ali (a.s) bu ay için’’İnsanların kurtuluşudur, o kurtuluştan faydalanın’’ demektedir.Bu yüzden bizler Emevi ve Abbasi İslam’ından geleneksel İslam’dan vazgeçip okuyarak Kuran’ı ve Muhammed-i İslam’a teslim olmamız lazım.Allah(c.c)’nin bize buyurduğu gibi;’’Size din olarak İslam’ı seçtim.Üzerinizdeki nimetimi tamamladım.’’.Allah(c.c)’e yüz bin kere şükürler olsun ki bizi İslam ümmetinde yarattı.O yüzden Allah’a kalu-bela da söz verdiğimiz gibi gelen bu arada Allah’a teslim olalım.Savaşı bırakıp barıştan yana israfı bırakıp paylaşmadan yana ve yetimi gözeten birlik ve beraberliğimizi pekiştirelim ve bu güzel ayı ihya edelim.
 

 
                                                                                                 

Diğer Haberler
SEVDA
Yalnız Geçen 3 Aylar
BİL EY NEFSİM!...
BİZ NEREDE YANLIŞ YAPTIK ? DEMEMEK İÇİN; DEĞERLER EĞİTİMİ
İbadetin Yüksek Hakikatini Keşfetmek (Risale-i Nur Eğitim Programı-3)
Bilim’in Deterministik Evreninde Rabbimiz ne iş yapar!?
Bir Şenlik Yeridir Kâinat
Allah’ın Adını Almak (Risale-i Nur Eğitim Programı-1)