TERCİH MESELESİ

30 Mayıs 2016, 12:51
İnsan topraktan bir nimettir, ne kadar iyilikle yetişirse bereketlenir. Kendisi gibi çevresindekiler de bu bereketten istifade eder.Ancak kötü yetiştirilirse ,bereket bir yana önce kendini çoraklaştırıp, sonra diğer insanları çölleştirmeye başlar aradaki fark yetişme tarzıdır, biri merhamet sevgi üzerine büyümüş diğeri ise zalimlik ve kötülük için yetiştirilmiştir. Peki burada suçlu bu insanları yetiştirenler olabilir mi,  Günümüzde insan yetiştirme zor bir hal almaya başlamıştır. Daha sinirli,  anlayışsız, hırs ve kötülük içinde kavrulmuş insanlar yetiştirilmektedir. 

Başarıyı başaramadığı gibi başaranında  önünü kesmek için uğraşan kendi dünyasında mutlu olamadığı için başkalarınında mutlu olmasını istemeyen kendinden başka herkesin acı çekmesini, düşük bir hayat sürdürmesini, çevresindeki insanların  mutsuzluğundan haz alarak tatmin olan bencil insanlar büyümektedir. 

Peki en basit örnekle'' Bir bahçıvan çiçeklere bu kadar değer verirken ki çiçek sevgiyi hissedebilen bir Nebahat bu sevgiye tepki veriyorda! İnsanoğlunu yetiştiren Anne babamı eksik davranıyor, yada Anne ve baba kendi için kendi hedefleri, kendi hayatları, kendi itibarları, kendi hırslarının altında egolarıyla yetiştirdiği çocuklarına vermesi gereken en önemli hissi sevgiyi unutup benliğine kişiliğine  doldurması gereken insani yaşamı davranışı vede ahlâkı eksik bırakıyor olabilir mi? 

Çocuk en zor ve en çok emek isteyen çiçektir. Ancak birçok anne ve baba daha kendisini yetiştirememişken ellerinde Filizlenip büyümek yıldızlara, bulutlara ulaşmak isteyen çocukları kendi hırsları, egoları uğruna yok etmektedir. Sonuç mu ?? Bilinçsiz annelerin babaların ellerinde büyüyen çocuklar düşüncesiz bireyler olup sevgisiz, merhamet yoksunu, hırs sahibi yaşamak için yıkmayı,  kırmayı, acı çektirmeyi normal gören bireyler var edecektir. Bilğili daha bilinçli anneler babalar yetişmeli unutmayın!!! 

Her çocuk topluma bir bireydir ve anne babanın yaşam mirasıdır. Ne öğrenirse hayatında öğrendiklerini uygulayacaktır. Demem o ki! Yetiştirdiğiniz her çiçek  ya dikenlerle dolu zararlı başı boş ormanlıklarda kaybolacak yada uçsuz bucaksız güzel çiçek bahçeleri olacak Seçim sizin.

Diğer Haberler
ÖNEMSE!....
HOŞGELDİN EY RAMAZAN
İNSAN DEDİK İNSAN...!
ÖMÜR ve ZAMAN
Var Olma Nedeni