İbrahim’in duası, İsa’nın müjdesi, annesinin rüyası

06 Mayıs 2016, 09:23
Peygamber'imizin doğumu ve gençlik yılları yaşanan olaylar

Peygamber Efendimizin doğumu ve çocukluk dönemi ile ilgili olarak;   Kur'an, geçmiş bazı peygamberlerin doğum öncesi, doğum, çocukluk dönemleri vb. hallerini detaylı bir şekilde anlatmasına rağmen, yetimliği dışında Hz. Peygamber'in doğumundan ve çocukluğundan bahsetmemiştir.
Tablodan da anlaşılacağı üzere Efendimizin çocukluğu ile ilgili anlatılanları iki kısımda görmekteyiz bunlar sahih bilgiler ve rivayet edilen bilgiler. Rivayet edilen bilgiler Kur'an'da hiç temas edilmediği gibi, muteber hadis kaynaklarında da yer almayan bu anlatımlara reddiyeler yapılıp ihtiyatla karşılanmaktadır.  (Reddiyeler için ayrıntılı bilgi için Bkz; Bünyamin Erul - Hz_ Peygamber'in Risalet Öncesi Hayatı)

Unutulmaması gereken bir konu Efendimiz kendisinin asla insanüstü vasıflara sahip olduğunu iddia etmemiştir. Kendisinden mucize sergilemesini isteyen insanlara ise Kur’an okumayı tavsiye etmiştir.

 

Sonuç olarak  doğum ve çocukluk dönemi ile ilgili olarak bir beşer olmanın yanı sıra yaşadığı her olay O’nu Nübüvvete hazırlayan süreci teşkil etmektedir. Aynı zamanda korunan, ve hayatın her türlü şartlarına alıştırılmaya çalışılan bir talebe gibi eğitim sürecinden geçirilen Efendimiz İbrahim’in duası, İsa’nın müjdesi, annesinin rüyasıdır. 


Özgül GELİR

Diğer Haberler
Vedud'un Hakkını Vedud'a Vermek Gerek!...
FİTNECİ OLABİLİR MİSİN?
Tezatlıklarda Boğulma
İslam Öncesi Mekke'de Sosyal ve Siyasal Yapı
Oryantalistlerin Hz. Peygamber Algısı
Bir kadın düşünün ki
Neydi bizi içten içe kemiren duygu?
Eksik Kalan Öteki Yarımız