Sağlıklı bir ilişki için tartışmak

12 Nisan 2016, 10:27
Sağlıklı bir ilişki için tartışmak

Evet, yanlış okumadınız, sağlıklı bir ilişki için tartışmak zaman zaman gerekli. Fakat dozunu iyi ayarlayıp sadece saygılı ve karşılıklı fikir alış verişi ve dinleyip anlayarak yapılan tartışmalardan bahsediyorum.

İlişkinizde eşiniz ile sağlıklı tartışmayı öğrenin

İnsanlar birbirinden farklıdır, ilk öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Depremler dünyada kaçınılmaz ve doğal parçası olduğu gibi, tartışmalar da insan ilişkilerinin kaçınılmaz ve doğal bir parçasıdır. Fakat diğerinin kişiliğini tamamen yargılayarak ve güç kullarak varolan “anlaşmazlığı” bir “kişilikler savaşı”na dönüştürmemek gerekiyor.

Örneğin: “Bıktım senin bu sorumsuzluğundan, insan olan haber verir. Hep aynışın.”

Bu gibi bir ifade, kişiliğe yönelik bir yargı, suçlama, ve genelleme içeriyor. Bu yönüyle, diğer kişinin savunmaya geçmesine ve dolayısıyla da iletişimin önünün tıkanmasına neden olabiliyor.

Oysa ki, “Sen eve geç gelince ben çok meraklanıyorum, endişeleniyorum. Önceden haber verirsen huzurlu olurum” gibi bir ifade, rahatsızlık yaratan davranışın açıklaması, bu davranışın kişi üzerinde yarattığı etkiyi, ve davranışa maruz kalan kişinin duyguları içeriyor.

Sağlıklı tartışmak için ‘’BENCE’’ dili

Sağlıklı bir tartışma aslında evli çiftlerle değil, iletişim kurduğumuz bütün insanlarla dikkat etmemiz gereken bir konu. ‘’Bence’’ dili dediğimiz bazı diller var, iletişim kurarken kullandığımız. Kiminle iletişim kuruyorsak kuralım, biz kendi rahatsızlığımızı dile getirirken, eğer suçlayıcı davranıyorsak, mutlaka bu tartışmaya yol açar. Çünkü bir suçlama da mutlaka karşısında bir savunma yada karşı suçlama getiren bir iletişim dili.

Karşımızdakiyle iletişim kurarken, en önemlisi eşimizle iletişim kurarken, şunu hiç unutmamız lazım; ‘’Biz bir problemi halletmeye çalışıyoruz, bir rahatsızlığımızı gidermeye çalışıyoruz, amacımız karşımızdaki kişiyi üzmek, kırmak, veya onu yaralamak değil’’. Bazen amaç bu olabiliyor, on plana bu çıkabiliyor.

Bunu düşünerek, gerçekten ben bu rahatsızlığı gidermeye çalışıyorum, benim böyle bir sorunum var, bunu nasıl çözerizi ön plana alarak, yargılamadan suçlamadan, ‘SEN bunu yaptın’ değilde, ‘BEN böyle hissettim konuşması yaparsak ve bunları mümkün olduğu kadar sakin bir ortamda. Kavga esnasında değilde, daha sonra çayı içerken seninle bu konuyu konuşmak istiyorum. Ben böyle birşey hissediyorum tarzında bir konuşma yaparsak ozaman tartışma önüne daha çok geçiyoruz.

Evliliklerde yaşanan başlıca sorunlar

Evliliklerde en sık karşılaşılan sorunlardan birtanesi kişilik farklılıkları, diye seanslarımızda anlatılan sorunlardır. Benim buna yaklaşımım şöyle: Yaşam yolculuğunda evlendiğiniz vakit, ne yapıyorsunuz? Birine ‘’Merhaba seninle bu yolculuğa çıkmak istiyorum diyorsunuz’’. O noktada kişi kendisini yetişirken o noktaya gelene kadar doğal olarak kabul etmişse, kendi BEN’ninin farkındaysa, ve bunu iyi ve kötü kabul edebilmiş bir insansa, karşındakini de kendi kişiliği içerisinde kabul ediciliği daha yüksek olucaktır. Daha doğal olarak yaklaşabilecektir.

Bunu yapamamış kişi evlendiği zaman, sürekli olarak karşındakini ‘Sende benim gibi düşün’, ‘Sen de benim gibi hisset’ ‘Sen benim istediğim gibi ol’ gibi bir yönlendirme içerisine girme durumundadır. Bizde bunu kişilik çatışmaları gibi görmeye başlıyoruz.

Bir diğer evliliklerde cinsellik konusu çok sık problem alanı olarak bizim karşımıza çıkıyor. Kadın ve erkeğin cinselliğe bakışı ve yaklaşımı arasındaki çok temel farklar, aslında küçük bir bilgilendirmeyle aşılabilir . Ne yazık ki, özellikle bilgi eksikliğinden kaynaklı çok çitti evlilik sorunlarına neden olabiliyor.

Eğer birbirinizin kızgınlık ve duygu-düşünceyi bilirseniz ve tahammül ederseniz,  ilişkinize yatırım yapmaya ve birbirinizi olduğunuz gibi kabul etmeye hazırsınız demektir.

Daha iyi ilişkilerin oluşturulması için eşiniz ile sağlıklı tartışmak dileğiyle..

 

Esma KÜÇÜK ( Psiko-sosyal danışman/terapist)

Tlf: 00316- 17 59 29 70

info@compasscare.nl

http://www.facebook.com/compasscare

htttp://www.compasscare.nl

Diğer Haberler
Çağımızın Evlilikleri Neden Kısa Sürüyor?
Özgüven Eksikliği Hakkında Merak Edilenler
Tek çözüm boşanmak mı?
EN ÇOK GENÇLER İNTİHARA KALKIŞIYOR..
Okullarda akran zorbalığına HAYIR
Mutlu bir aile olmak imkansız değil!
'Beni kimse anlamıyor'
Stres yönetiminde üç kural