Aşk sınadı beni

10 Aralık 2015, 20:49
öyle ya da böyle sürekli sınanacağız. Aşk ile sınanmaya gelince; bu çok acıdır.

Günlük hayatta kullandığımız sözler aslında ne çok şey ifade eder. Ama biz onları kullanır fakat içeriğini asla düşünmeyiz. Bu sözler zaman içerisinde pek çok yaşanmışlığın sonucun da damıtılmış birkaç cümlecik ile bize geçirilmiş bilgidir. Mesela  (Ergene boşaması kolaydır), (Ateş düştüğü yeri yakar), (Başa gelmeden bilinmez) gibi. İnsanoğlu büyük konuşmamalı. Asla sınanmadan nasıl davranacağını söylememeli. Bu yüzden kimseyi kınamamalı, eleştirmemeli. Ben olsaydım şöyle yapardım dememeli. Öyle anlar ve öyle olaylar vardır ki tam merkezinde yer almadan, alevleri yangının etrafımızı sarmadan, bilemeyiz gerçeği.

Nasıl hareket edeceğimizi, inananlar açısından Allah, inançsızlar açısından her kimse, ne ise, bizi böylelikle değerlendirir. Bunun sonucu olarak konumlarımız belirlenecek. Hayatı önemser insan ve hiçbir zaman ölmeyeceğini düşünür. Öleceğini bilir ama asla kendisinin bununla yüzleşeceğini bütün kalbi ile kabul edemez. Sevdiklerini bir, bir toprağa verir ama asla o anın kendisi için de geleceğini kabul etmek istemez. Oysa hayat o denli kısa ki, bir kelebeğin ömrü kadar. Sonsuz hayat ise bambaşka, işte orada hangi konumda olacağımızı, buradaki sınanmalarımızın sonucunda aldığımız puanlar belirleyecek.  

Gerçek yaşam da kararlarımızın sonucu bizi biz yapacak. Bu yüzden sürekli olarak sınanacağız. Ya da kimilerimize göre ölüp yok olup gideceğiz. Bir daha asla hiç bir şekilde var olmamak üzere. Bu inanç aslında sınavların en çetini, neye inanıp neye inanmayacağımız sınavların en büyüğü. Yani öyle ya da böyle sürekli sınanacağız. Aşk ile sınanmaya gelince; bu çok acıdır.

Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU


Kaynak:http://www.gazetesiz.com/makaleler/bahadir-yenisehirlioglu/ask-sinadi-beni-122204.html

Diğer Haberler
Ne Kadar Açsın?
Bazen 1000 adam 1 adam yapmaz
KİRAZ BAHÇESİ
Kanaviçe