Sultanahmet ve Bilinmeyenleri

30 Kasım 2015, 10:59
İstanbul’a her gelenin mutlaka uğradığı, turistlerin uğrak mekanı olan Sultanahmet meydanını bilmeyen yoktur.

1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için "Mavi camii (Blue Mosque)" olarak adlandırılır. Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşmıştır. Sultanahmet hakkında bilgiler böyle uzayıp gidiyor.   

 

   “Bugün Nereye Gitsem?” ekibi olarak yeni videomuzda size Alman Çeşmesi,Dikilitaş ve At Meydanı(Hipodram)’dan bahsettik. Alman Çeşmesi, Alman İmparatoru II.Wilhelm'in sultana ve İstanbul'a hediyesidir. Almanya'da yapılıp 1901'de İstanbul’daki yerine monte edilmiştir. Neo-Bizanten üslübunda bir çeşmedir; içerden altın mozaikle süslüdür. Rivayetlere göre, II.Wilhelm İskender’in lahtini dönemin padişahından ister. O dönemde Osmanlı’nın müzelerinden sorumlu olan Osman Hamdi Bey,padişaha ya benim ölümü çiğneyin ya da lahti vermeyin der. Velhasıl kelam,hem İskenderin lahti hemde Alman Çeşmesi Türkiye’de kalır. 

 

    Hipodrom meydanı ise Sultanahmet’in neredeyse tamamını kaplayan geniş meydana verilen isimdir. Eskiden bu alanda at yarışı yapılırmış. Bugün ki peysaj düzenlemesine bakarak bunu anlamak oldukça güç tabi. Meydanın bir çok yerinde mermer banklar ve izlemeye gelenler için merdivenler varmış.Şimdi bunlardan sadece bir tane kalmış oda Sultanahmet camisinin iç avlusunda bir köşede duruyor.

 

    At meydanın sonunda ise Dikilitaş bulunuyor.İstanbul’un en eski eseri olma özelliğini taşıyan Dikilitaş tam 3.500 yıllık. Mısır’dan getirilen bir parçanın üstüne yerleştirilen Dikilitaş’ın üstünde çeşitli hiyeroglifler bulunuyor.

  Sultanahmet’e yolunuz düşerse mutlaka bu saydığım eserleri de görmeyi unutmayınız. Tabi gitmeden youtube videomuzu da izleyin.

 

     Sultanahmet Videosu : https://www.youtube.com/watch?v=Vex5QG9y0qU

 

Sevim Görkan Ergün ,Sevgiler…

 

Diğer Haberler
Balık Ekmek Keyfi