Kimin Eli Kimin Cebinde Belli Değil Asır Menfaat Asrı olmuş

26 Kasım 2015, 14:50
Çoğu insan ancak menfaatleri kadar sever.., Çünkü insanlıkları ancak menfaatleri kadar insanlık eder.. Nur Hayat Şuara..


Öyle bir zamana düştük ki güzeli, iyiyi, hoşgörüyü, sevgiyi anlatan insanlar bile 

bu değerleri yaşamaktan hayat görüşleri içine almaktan acizlenir oldular..
Asrın adı Menfaat asrı.. 

Hedefini Allah rızası olarak belirlemiş insanların dahi teker teker maddi dünyaya yenildiği menfaatlerine ters düştüğünde ne kul hakkı ne Allah korkusunun baz alınmadığı bir asırda yaşar olduk.. Bir mümin bir mümine hakkımı helal etmiyorum dediğinde helal edilmeyen kişinin umursamaz tavırları, insanlarda haksız olsa bile üste çıkma çabası ,her konuda en iyi bilgiye ve doğruya sahip olduğunu düşünme ve buna inanma egosu öylesine insanlara yerleşmiş durumda ki tasavvuf yazıyorum manevi iklimleri anlatıyorum diyen bir çok kişinin ufacık damarına dokunsanız ne denli aslan kesildiğini ne denli edepten yoksun olduğunu gördüğümüz zamanları müşahede ediyoruz.. 

Gerçekten kim nedir ne için uğraşıyor bilinmeyen ve anlaşılmayan bir zamanda yaşıyoruz..

Allah’ın hiçbir emrini yerine getirmeyip yaptığı her işten ücretini aldığı halde ben Allah rızası için çalışıyorum deyip ağzında büyük büyük Allah İslam Kuran söylemleri olandan  tutun bu bizim davamız deyip sahiplenirken davaya ters ne kadar davranış sergileyecekse hepsini yapabilen egosunu kendini ön plana çıkarmak için tüm gayretini sarfedip tasavvufu bile kullanabilen insanların olduğu bir asırda akla karayı sapla samanı ayırmak için inanılmaz bir mücadele veriyoruz.. 

Ve biz Allah’ı anlatan İslam’ı yaşamaya çalışan insanlar böyle olunca diğerleri ‘’hacı hocadan kork’’ diyorlar.. Bence dindar insanlar bir kere daha başlarını elleri arasına alıp biz ne yapıyoruz sorusunu kendilerine sorup düşünmeli.. Hizmet ettiğiniz Rabbimizin rızası olan bir hizmet mi yoksa egolarımıza mı hizmet ediyoruz.. Geçici dünyada geçici hizmetlere adanmış bir ruhu mu taşıyoruz yoksa Hakkın mücadelesini mi veriyoruz tekrar düşünmeliyiz.. Taassup ile sadece bulunduğumuz yerin mi görüşlerini benimsedik yoksa Hakkın görüşlerini mi bunu tekrar tekrar sormalı ve tekrar ‘’Ey İman edenler İman ediniz ‘’  [Nisa; 4/136] ayetine bağlı kalarak tekrar imanlarımızı gözden geçirmeliyiz.. 

Asrımızın menfaat asrı değil İslam asrı olması duasıyla…

Nuhayat Şuara Şenbalkan 

Diğer Haberler
Nur Hayat Şuaranın Kaleminden Seçmeler
Allah'a Şikayet Et
Sen mutlu olmayı bil !..
Ey Hüznüme Yâr Bellediğim