30 Ocak 2017, 11:56 - 
Dilencilikten Kurtar Kendini

Dilencilikten Kurtar Kendini

Ne Kadar Şükrediyoruz ??

         Şefkatli Yaratıcı bütün insanlığa verdiği nimetlerin karşılığında samimi ihlaslı içten bir şükür istiyor. İsraf ise şükre tamamen zıddır. Hem israf içinde olmak Cenab-ı Hakkın nimetlerine karşı bir hakaret ve onun verdiği nimetleri hafife almak değer vermemek demektir.

 

İktisad ise Cenab-ı Hakkın nimetlerine karşı çok karlı bir ticaret içinde olmak ve ciddi bir hürmeti göstermek demektir. İktisad içinde olmak Sonsuz güce karşı, bütün varlıkların temsilcisi sözcüsü olarak manevi bir teşekkürü yine O’na sunmaktır.

Evrende görünen bu nihayetsiz ahenk ve uyum içinde olan her varlık kendine has bir iktisad ile hal diliyle o teşekkürü o sonsuz şefkatli Rablerine sunarlar.

Öyle ki bir hücreden bir zerreden tutun bir güneşe ve galaksilere kadar hiçbir varlıkta abes boş israf ve faydasızlık görülmez.

İşte bu ahenk içinde uyumlu bir varlık olmayı ve bu durumun farkına varıp bütün varlıkların sözcüsü misal hepsi adına büyük bir teşekkürü sunmayı başarabilen insan iktisad dersinden sınıfını geçer ve israfın olmadığı bir cennete girer.

Bu hürmet ve teşekkürün neticesi olarak o insan bedenine sıhhati kazandırır maddi ve manevi hastalıklardan kendini korur.

Bu hürmet ve teşekkürün neticesi olarak o insan kendine ve muhatabı olduğu aleme bir bereket gelmesine sebeb olur.

Ve bu hürmet ve teşekkürün neticesinde dünyaya el açıp dilenci vaziyetine düşmekten kendini korur.

Düne kadar tad almak isteyipte alamadığınız çok şeyden tad almaya başlar ve bu iktisadın size kazandırdığı şükür ve hürmetin neticesinde o sonsuz güzellikleri kazanarak tarifi mümkün olmaz maddi manevi haz ve lezzetleri yine o iktisad netice verir.

Gözler de iktisad, harama bakmamaktır. Zira göz penceresinden israfa girip harama bakmak kalp bahçesinde yetişmiş çok ağaçları yaşken budar. Verimli bir gönül bahçesini çorak bir araziye cevirir.

Diller de iktisad, haramı konuşmamak ve yememektir. Zira bir bedenin dil kapıcısından kontrolsüz olarak geçirdiği her haram, mideye ulaştığı andan itibaren dünyevi ve uhrevi maddi manevi çok hastalıkları senin başına açar bela eder. Bazı zaman olur tedavisi mümkün olmaz hastalıkları yine senin başına açar.

Hem Sonsuz Güç sahibinin hoşlanmadığı sevmediği uslub ve kelamları o dile konuşturursan sabahın seherinde öten nice güzel bülbül sesini susturup bataklıktaki sinek vızıltılarını işitmeye tercih etmek gibi bir hali kabul etmek derecesinde bir vaziyete girmektir.

Akla açtık bir kapı, tercihlerin iseelinden alınmadı..

Diğer uzuvları varlıkları her şeyi kendi düşünce âlemin de ulaşabildiğin bütün fikriyatını bu misallere tatbik et ki daha renkli daha aydınlık daha nurani hakikatler gerçekler senin pencerenden söz alemine aksın.

Evrende ki Her şeyde İktisadını Gösteren ve bu iktisad Çerçevesinde kulluk ile bizlerden bütün mahlukat adına bir şükrü isteyen Alemlerin Rabbi olan Allah’a Hamd olsun…

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı İle Çok Özel Röportaj
Serap Hanım öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İTALYAN HAKİM, İDAM KARARI VERMEDEN ÖNCE ÖMER MUHTAR'A SORAR:
Y
Nurcan CANKORU
BOŞUNA
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Elif TAVŞU
ŞİMENDİFER İLE BEKÂYA DOĞRU
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kanayan Kudüs ve Türkiye’nin ÂKIBETİ BAŞDANIŞMAN MI YOKSA TAŞ DANIŞMAN MI? KUDÜS KIRMIZI KIBRIS’TA MAVİ ÇİZGİMİZDİR Diyanet İşleri Başkanlığının, FETÖ açıklaması.
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Mehmet GÖÇMEZ
HUZUR
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim