01 Ağustos 2014, 12:05 - 
Duyguların Menfaati

Duyguların Menfaati

Sabahleyin yeni bir güne gözlerimi açıyorum

Sipariş üstüne yazı yazılır mı? Yazılır... İki kelime önünüze konur ve ne düşünüyorsun yaz bakalım denir. İşte bu yazı önüme böylece konulmuş bir başlığa bakarak yazıldı. "Duyguların menfaati" size ne çağrıştırıyor bilmiyorum ama ben bana çağrıştırdıklarını sizinle paylaşmak istiyorum.  

 

Yaratılışı düşünüyorum. Allah kâinatı ne ile yarattı? Aşk ile... Öyleyse yarattığı her şeyin içine "aşk"ı koymuş olmalı. Duyguların menfaati deyince benim aklıma aşk'tan başkası gelmiyor.

 

Sabahleyin yeni bir güne gözlerimi açıyorum. Oysa dün gece yatağıma yatarken kendimi öyle yorgun, öyle bitkin, öyle tükenmiş hissediyordum ki yeni güne başlayacak gücü kendimde bulamam sanıyordum. Oysaki gece boyunca hücrelerim yenilendi, bedenim dinlendi ve ben yeni günü karşılayacak gücü kendimde bulabildim. İçimde zerre kadar aşk olmasaydı buna güç bulamazdım.

 

Yemek yiyorum. Lokmaları çiğniyorum, yutuyorum, sindiriyorum, boşaltıyorum. Bunca zahmete ne diye katlanıyorum? Çünkü yemekten lezzet alıyorum, tat alıyorum ve bu tadı seviyorum. Yeme fiilinin içinde aşk olmasaydı beraberinde getirdiği zorluk ve zahmete katlanamazdım.

 

 İbadet ediyorum. Namaz için günde beş defa abdest almak, oruç için bütün gün nefsimi sevdiği şeylerden uzak tutmak, sadaka için kendi zevkime harcayacağım mal ve parayı başkalarına vermek zorundayım. Ama bunu yapıyorum. Neden? Çünkü tarif edemediğim bir haz alıyorum. İçsel olarak büyük bir tatmin ve mutluluk duygusu yaşıyorum. Bu hissim olmasaydı ibadet edemezdim.

 

Evleniyorum. Yepyeni bir sorumluluk omuzlarıma biniyor. Artık kendimden başka sorumlu olduğum bir kişi daha var. Eşim... Kendi sağlığım kadar onun sağlığıyla da ilgilenmeli, kendi sorunlarıma sıkıldığım kadar onun sorunlarıyla da sıkılmalıyım. Kendi sorumluluğumu bile taşımak bu denli zorken neden iki kişinin zahmetini çekiyorum? Çünkü onu seviyorum. Onun mutluluğu benim mutluluğum, onun kederi benim kederim. Aşk olmasaydı buna kim katlanırdı?

 

Hamileyim... Bedenim tanınmayacak bir şekle girdi. Bunca yıldır alışageldiğim bedensel aktivitelerimi bile yerine getiremez oldum. Her aşaması zorlukla dolu bir süreç geçiriyorum. Üstelik bu süreç sadece bir başlangıç. Çocuğum doğduktan sonra hayat benim için bambaşka bir şekle bürünecek. Artık "ben" yokum, "biz" varız. Artık kendimden önce çocuğum gelecek. Önceliklerim tamamen değişecek.  Buna bir insan neden katlanır? Katlanır, hem de seve seve. Çünkü bu zahmetin içinde büyük bir aşk var.

 

"Azap" ve "lezzet" her ne kadar birbirine zıt iki kavrammış gibi görünse de bu iki kelime aynı kökten türemiştir. Azabın içinde lezzet; lezzetin içindeyse azap vardır. Varoluşumuz aşk ile olmasaydı bizler var olamazdık. Kutsi hadisi hatırladınız mı?

 

"Ey Muhammed! Sen olmasaydın âlemleri yaratmazdım."

 

O'nun nuru aşk nurudur. Kâinat O'nun nurunla yaratılmıştır. O nedenle yaratılmış olan her şeyin özü aşk'tır.Duygulardaki menfaatimiz olmasaydı nefes bile alamaz, yaşayamaz, var olamazdık.

 
Ne mutlu menfaati aşk olanlara, her azapta lezzet bulanlara...

 

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Şebnem PİŞKİN HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ÜMMETİN EMİNİ EBU UBEYDE BiN CERRAH
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim