24 Nisan 2020, 00:53 - 
RAMAZAN-I ŞERİFİNİZ MÜBAREK OLSUN

RAMAZAN-I ŞERİFİNİZ MÜBAREK OLSUN

Belki de bugün bize kötü gibi gözüken korona virüs, hiç ummadığımız iyiliklerin kapısını aralamamıza vesile olacak. Biz bilemeyiz, geleceği sadece Allah Teâlâ bilir. Mevlâ görelim neyler, Neylerse, güzel eyler...

Bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız bir hayat yaşıyoruz son zamanlarda. Dedemizden, nenemizden geçmişe dair çok zorluklar, yokluklar, kıtlıklar, seller ve depremler dinlemiştik ama böylesi bir hayat yaşadıklarına dair hiç bir şey duymamıştık onlardan.

Yarım asra yaklaşan ömrümde şu son döneme kadar Cuma namazını kılamadığımı hatırlamıyorum. Kar, fırtına, askerlik, yolculuk, hastalık dâhil her durumda Cuma namazı kılmak hep nasip olmuştu. Ama artık değil, çünkü salgın var ve camiler kapalı, evlerden çıkamıyoruz.

Bir milimetrenin milyonda biri büyüklüğünde daha doğrusu küçüklüğünde olan bir virüs, tüm insanları olduğu gibi bizi de aylardır eve hapsetmiş durumda. Eşimizi, dostumuzu, ana babamızı dahi ziyaret edemez olduk. Hayatımızda hiç yapmadığımız kadar görüntülü görüşmeler yapmaya başladık. Sevdiklerimizle görüntülü görüşmeler yaparak hasret gidermeye çalışıyoruz. İnşaAllah tez zamanda bu musibetten kurtulup normal hayata döneriz.

Dünyanın anlı şanlı koca koca ülkeleri bu küçücük virüsle baş edemeyip pes ettiler. Sağlık sistemleri çöktü, hastanelerde yer yok ve her gün yüzlerce insan korona virüs sebebiyle ölüyor. Dünyada ve ülkemizde insanlar uzun zamandır işlerine, öğrenciler de okullarına gidemez oldular. Yaşlısı genci sokaklara, parklara çıkamaz olduk. Zorunlu olarak sokağa çıkmamız gerekiyorsa da, son dönemde dünyada en çok aranan ürün olan cerrahi maskemizi takıp anca öyle evden çıkabiliyoruz. Dışardaki işimizi hızlıca halledip bir an önce eve dönmeye gayret ediyoruz. Eve döner dönmez ilk iş, elleri itinalı bir şekilde yıkamak oluyor. Hatta el yüz yıkamakla yetinmeyip her seferinde duş alan insanlar dahi çokça var. Yani daha önce “temizlik imandandır” hadisi şerifi dilimizde idi, son dönemde ise hayatımızın ta kendisi oldu.

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını dolayısıyla evlerimizde izole bir ortamda iyice bunalmışken on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif tüm güzellikleriyle hayatımıza huzur, gönlümüze ferahlık, evlerimize bereket getirdi. Hoş geldin safalar getirdin ey şehri Ramazan.

Bundan önceki her Ramazan yaklaştığında olduğu gibi bu yıl da, Ramazan ve oruçla uzaktan yakından bir alakası olmayan zevat yine ortaya çıktı ve “virüs salgını varken oruç tutmak sakıncalı, oruç bağışıklık sistemini zayıflatır, Ramazan ertelenmeli” gibi saçma sapan fikirlerle milletin kafasını bulandırmaya çalıştılar. Din cahili bu gafiller bilmezler ki oruç tutan sıhhat bulur.

Korona virüsten bile daha zararlı din karşıtı bu fikirlerden çoluk çocuğumuzu korumalıyız. Salgın dolayısıyla evde olma durumumuzu fırsata çevirip yavrularımızın eksik yönlerini bu dönemde tamamlamaya çalışmalıyız. Bugüne kadar evlatlarımıza ayırabileceğimiz bu kadar çok vaktimiz hiç olmamıştı. Bizim vaktimiz olsa onların olmuyordu, onların olsa bizim olmuyordu. Şimdi onlar da, biz de zorunlu olarak evdeyiz.

Ebeveynler olarak çocuklarımızı düzenli namaz kılmaya, kuran okumaya, faydalı programları birlikte izlemeye teşvik etmeliyiz. Madem camiye gidemiyoruz o halde cami ortamını eve taşımalıyız. Vakit namazlarını da, teravih namazlarını da pekâlâ çoluk çocuğumuzla cemaat halinde evde kılabiliriz.  Belki de bugün bize kötü gibi gözüken korona virüs, hiç ummadığımız iyiliklerin kapısını aralamamıza vesile olacak. Biz bilemeyiz, geleceği sadece Allah Teâlâ bilir. Mevlâ görelim neyler, Neylerse, güzel eyler...

Ramazan; eğer sizin için huzur ve bereket dolu sahurları aksatmamaksa, insanoğlunu Allah katında yücelten sevinç dolu iftarları heyecanla açmaksa, sadece bedenleri değil gönülleri de rahatlatan teravihleri ailecek kılmaksa Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için Kerim kitabımızla yeniden buluşmaksa, Mukabelenizle Kur’an aşkınızı ve şuurunuzu pekiştirmekse, Resul-i Ekrem Efendimiz’in derdiyle dertlenmek ve ona yoldaş olmaksa Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için fıtır sadakanızla, zekât ve infakınızla kazancınızı, zihninizi, kalbinizi, dilinizi arındırmaksa, ibadetlerinizle, hayır ve hasenatınızla Rabbimize yakınlaşmaksa Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için bir irade eğitiminden geçmekse, kötü alışkanlıkları terk edip güzel hasletler kazanmak için bir fırsatsa, türlü hengâmelerle kirlenen zihinlerinizi yeniden arındırmaksa ve türlü arzular peşinde bitap düşen nefislerinizi dizginlemekse Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için türlü meşgalelerle yorulan gönüllerinizin tekrar huzur bulmasıysa, kavgalara, çirkinliklere, kötü sözlere, günah ve isyanlara karşı iç âleminizi kapatmaksa ve bu tür olumsuzluklara karşı sadece midenize değil aynı zamanda dilinize, elinize, gönlünüze bütün uzuvlarınıza iftarı olmayan bir oruç tutturmaksa Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için dilinizin güzel sözler söylemesiyse, gönlünüzün güzel duygular beslemesiyse, aklınızın insanlığa huzur verecek bilgi ve düşünceler üretmesiyse, elinizin hayırlı işler yapmasıysa, gözünüzün güzelliklere bakarak Yüce Rabbimizin kudret ve kuvvetini tefekkür etmesiyse Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için bir sabır ve şükür eğitimine dönüştüyse, yeryüzünde açlık ve susuzluk çeken milyonların acısını, çilesini bir ay boyunca yüreğinizin derinliklerinde hissetmekse, hissettikçe de elinizdeki nimetlere şükretmek ve israftan kaçınmaksa, her bir nimetin emanet olduğunu, bir gün mutlaka geri alınacağını tekrar tekrar hatırlamaksa Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Ramazan; eğer sizin için elinizdeki imkânları paylaştıkça çoğalacağını öğrettiyse, “Sevdiğiniz şeylerden Allah için vermedikçe iyiliğe erişemezsiniz.” âyetinin anlamını daha iyi kavramaksa, etrafınızdaki yetim ve kimsesizlere, ihtiyaç sahiplerine, gariplere, ülkemize sığınmış mültecilere gönüllerinizi ve ellerinizi açmaksa Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Rabbim sağlık, âfiyet ve huzur içinde Ramazan-ı Şerifi hakkıyla eda edebilmeyi rahmet, bereket ve mağfiretinden istifade etmeyi ve bir ay değil, bir ömür Ramazan iklimini yaşamayı ve yaşatabilmeyi, affedilmiş ve virüs salgınından kurtulmuş olarak Ramazan bayramına kavuşmayı cümlemize nasip eylesin. Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

 

Selâm, Sevgi ve Dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
KABE TARİHÇESİ, ,KABEDEKİ İBADET, MANEVİ DEĞERİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
NİYET OKUMA MAHARETİ HADDİNDEN TECAVÜZ EDENİN HADDİNİ BİLDİRMEK MEHMET FIRINCI ABİ’YE SALDIRAN FETÖCÜLER(!) Said Özadalı Hakkında Suç Duyurusun'da Bulunmamın Perde Arkası?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim