11 Nisan 2020, 21:37 - 
KOVİD-19 İLE SAĞLIK MÜCADELESİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

KOVİD-19 İLE SAĞLIK MÜCADELESİ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

...............

          Küresel ölçekte olağanüstü bir süreçten geçiyoruz.  Meradan köye, ilçeden ile ilden bölgeye, bölgeden ülkeye, ülkeden kıtaya, kıtadan dünyaya yönelik bütün insanlık olarak ağır bir sınavdan geçiyoruz. Bu sınavı toplum olarak sağlık açısından alınacak tedbirlerle başarılı bir şekilde geçebiliriz.

 

Bunun için içerisinde bulunduğumuz süreci doğru adımlar ile yöneterek süreci olumlu bir şekilde yürütmeliyiz. Devletimiz tarafından Kovid-19 salgınına yönelik sağlık tedbirleri, yüksek seviyede uygulamalar ve uyarıcı duyurular ile olumlu bir şekilde yürütülüyor.

 

Öte yandan sağlık bilim kurulu yanı sıra, her ilde valilik öncülüğünde pandemi kurulunun oluşturulması son derece olumlu bir gelişmedir. Bu da devletimizin konuya ne kadar hassas bir şekilde davrandığını gösteriyor.

 

Dünya gündemine baktığımızda Amerika, başka ülkelerdeki bütün sağlık çalışanlarına gelin ülkemizde çalışın diyor. Bir vize işlemi için bile kırk takla attıran Amerika sağlık çalışanlarına açık çağrı yapıyor. Bu da durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

 

Ben her şeyin ötesinde, gözden kaçan bir konu ile sürece farklı bir açıdan katkı sunmayı hedefliyorum.

 

Yurt dışında eğitim gören doktor, eczacı, diş hekimi ve sağlık bölümü mezunları ülkemize döndüklerinde, daima üvey evlat muamelesi gördüler.

 

Oryantalizmin karşısına, Oksidantalizm için büyük önem arz eden bu kitle, kimler tarafından dışlandı bilmem ama ülke, millet ve devlet adına hiç de iyi bir şey yapılmadı.

 

Avrupa’da eğitim alan ve ülkesine döndüğünde Avrupa’nın bilimi ile kendi bilgisini güncelleyerek, daha üst seviyede kazanımlar elde edecekken, onca zorluğun ardından mezun olup yurda döndüğünde, hayalleri hep hüsran oldu ve olmaya devam ediyor bu gençlerin.

 

Şimdi dünya genelinde belirli seviyede ismini kanıtlamış üniversitelerden mezun olan kişiler YÖK tarafından üniversitelere devredilen denklik sınavlarda neden ve nasıl olduğunu bilmediğim bir gelişme ile çoğunluk olarak başarısız oluyorlar.

 

Ama şuan daha önemli süreçler var güzel ülkemiz için. Bu yüzden iyileştirme adına olumlu bir istikamete yönelelim. Gelin bu süreçleri geride bırakalım. Birkaç akademisyenin inisiyatifindeki uygulamalar ile süreci zora sokmayalım.

 

Amerika’nın tavrına da gülmeyelim veya çağrısını hafife almayalım. Biz ülkemiz adına daha iyi neler yapabiliriz diye konulara odaklanalım. Her şeyden önce sağlık dediğimiz bu günlerde bu kadar önemli olan ciddi bir konuyu hafife almayalım.

 

Yurt dışında okuyup, yurduna dönen tıp, eczacı, diş hekimi ve sağlık bölümü mezunlarını Cumhurbaşkanımız tarafından olağanüstü süreci iyileştirmek adına kanun hükmünde kararname ile stajyer hekim veya stajyer sağlık görevlisi olarak istihdam edelim. Başvuranlardan diploma, üniversite tanınırlık vb. evraklar ile denklik sürecini ivedilikle çözelim. Evrakları temin ederek başvuru yapanları ivedili bir soruşturma ile istihdam ederek sahada aktif olarak sağlık mücadelesinde değerlendirelim.

 

Böylece içerisinden geçtiğimiz zorlu günlerden daha erken ve daha başarılı bir şekilde çıkmak için büyük bir adım atmış oluruz. Emin olun onlarda uzmanı oldukları sağlık bilgileri ile bu zorlu günlerde vatanlarına vatandaşlık görevini yerine getirmek için bekliyorlar.

 

Bu derece zor bir dönemde, olumlu gelişmelere çok ihtiyacımız var.

 

Ülkemizi seviyoruz, milletimizi seviyoruz, devletimizi seviyoruz.

 

Sağlık ve esenlik içerisinde, vatanımızda müreffeh seviyede yaşayabilmek için, istikrarlı bir şekilde adım atalım.

 

Mahmut Sami MALLI

Siyaset Bilimci

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mahmut Sami MALLI HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
EY RABBİM BİZİ TESLİM OLANLARDAN EYLE
Y
ferit karasu
YÜREĞİM DEKİ ŞEHİR
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
BİR DOST PENCEREMDEN TÜRKİYEDE HANGİ NURCU KOLLARI FETÖYE DESTEK VERİYOR 2022 RAPORU VE BELGELERİ REFERANDUM SEÇİMLERİ ÖNCESİ BOMBADA FETÖNÜN PARMAK İZLERİ!!! (1)
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim