28 Mart 2020, 06:51 - 
HAFIZLARA HÜRMETSİZLİK ALLAH'IN LANETİNE SEBEBTİR

HAFIZLARA HÜRMETSİZLİK ALLAH'IN LANETİNE SEBEBTİR

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) : “Hamil-ül Kur’an olan kimse, İslam’ın bayrağını taşıyan insandır.” buyuruyor ve devamında “Kim Hafızlara ikram ederse, değer verirse, saygı duyarsa, Allah’a ikram etmiş olur” buyuruyor. Hafızların kalbindeki, gönlündeki saklı olan Kur’an-ı Azimüşşan, Allah’ın kelamıdır. Ona saygı duyan Allah’a ikram etmiş olur. Efendimiz, hafızlara saygı göstermeyen kimseler için de şöyle buyuruyor: “Kim ona ihanet ederse, onu değersiz kılarsa Aziz ve Celil olan Allah’ın laneti tepesine yağsın.”

Kıymetli Kur'an Dostlarımıza;
 Yüce Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de “Gerçekten de o (inkâr etmiş oldukları) Kur’ân’ı Biz indirmişizdir! Şüphesiz ki Biz (diğer kitaplarımız arasından) sadece onu elbette (tahrif ve değişikliklere uğratılmaktan) muhâfaza edicileriz!” buyuruyor.
Ebu Umame El Bahili Hazretleri (R.A.) tarafından aktarılan bir hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (S.A.V.)  : “Hamil-ül Kur’an olan kimse, İslam’ın bayrağını taşıyan insandır.” buyuruyor ve devamında “Kim Hafızlara ikram ederse, değer verirse, saygı duyarsa, Allah’a ikram etmiş olur” buyuruyor. Hafızların kalbindeki, gönlündeki saklı olan Kur’an-ı Azimüşşan, Allah’ın kelamıdır. Ona saygı duyan Allah’a ikram etmiş olur. Efendimiz, hafızlara saygı göstermeyen kimseler için de şöyle buyuruyor: “Kim ona ihanet ederse, onu değersiz kılarsa Aziz ve Celil olan Allah’ın laneti tepesine yağsın.” Yani Efendimiz Allah onu rahmetinden uzaklaştırsın buyuruyor. Sevgili Peygamberimiz kolay kolay beddua etmez. Çok nadir durumlarda beddua eder. Efendimiz, kesinlikle beddua etmememizi, bedduacı olmamamızı emrediyor. Fakat Kur’an-ı Kerim İslam’ın tohumudur. Bunu hıfz eden insanlar da İslam’ın sancağını taşıyan insanlardır. Onlara ihanet edenlere, saygısızlık yapanlara Efendimiz, lanet ediyor. Böyle kimseleri  küçümsersek, saygısızlık edersek Resulü Ekrem Efendimizin lanetine muhatap oluruz. Kur'an'ı hıfz etmiş, ilmiyle amil olmuş ve Kur'an'ı yıllarca dilden dile gönülden gönüle aktararak hayatını ona vakfetmiş hademe-i hayrat olan kıymetli huffaza hakaret etmek ve onları küçümseyici bir dil ile kibirlenmek Allah'a ve Rasulune karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Amir olmak Huffaza saygısızlığı gerektirmez. Efendimizin ''Sizin en hayırlılarınız Kur'an'ı öğrenen ve öğreteninizdir.'' hadisini ne kadarda çabuk unutuyoruz. Peygamberimiz S.A.V.'nin hadisinde beyan ettiği lanete müstehak olmaya çok mu müştakız?
Ne yaparsanız yapın fakat bir hafızın bedduasını almamaya, Allah'ın lanetine müstehak olmamaya dikkat edin. Nerede olursanız olun bir hafıza karşı hürmet ve tazimden asla geri durmayın. Hangi makamda olursanız olun bir huffaza karşı tavrınıza dikkat edin. Makam, mevki, mal, mülk hepsi geçicidir fakat Hafızlık ve Kur'an ehli olmak iki cihanında en güzel müessesi ve en kıymetlisidir. Milyonları veripte ulaşamadığınız ya da Mevla'nın size ikram etmediği hafızlık nimetinden mahrum olmanız zaten en büyük kayıptır.
Yüce Rabbimiz Kur'ân-ı Kerim'de bizlere ' Bilesiniz ki Allah dostlarına asla korku yoktur; onlar üzüntü de çekmeyecekler.'' mealinde bir uyarıda bulunmaktadır.
Kur'an Hafızları Allah'ın Dostlarıdır, Allah'ın Yüce Kitabının muhafızlarıdır. Böylesine kıymetli bir kitabın sahibi Yüceler Yücesi Rahman dostlarının, muhafızlarının üzülmesine müsaade eder mi? Peki onları üzmeye çalışan türlü hakaret ve ahlaksızlıklara maruz bırakmaya çalışan kimseleri cezasız bırakır mı? Hal ve hareketlerimize dikkat ederek makam ve mevkimizden aldığımız kuvvetle onlara karşı haddimizi bilmez isek Yüce Rahman Haddimizi elbet bildirir. Amma bu dünyada amma ahirette vaki olacak olan  budur. 
Yine Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuş: “Muhakkak ki ihtiyar Müslümana, Kur’ân’ı terk etmeyen ve yasaklarını çiğnemeyen Kur’ân hâfızlarına ve adaletli devlet başkanına hürmet etmek, Allâh’a saygıdandır.”
Yani huffaza saygısı olmayanın Kur'an'a ve dolayısıyla Rabbimize saygısı kalmamıştır.
Rabbimize saygısızlık edip onun dostlarını incitme gayretinde bulunanların  müstehakkını bizzat ayet ve hadislerde kaynaklarıyla beyan ettik. Bunca ilme sahip olupta hala ilminden müstağni bir şekilde yaşayanlara artık söylenecek bir sözümüz kalmamıştır. Hesab görenlerin ve tuzak kuranların en hayırlısı Allahtır. 
Yüce Rahman her yerde ve her anda Kur'an'a müteveccih bir hayat sürebilmeyi ve Kur'an'ın ahkamı ile hükmetmeyi ve hükmolunmayı cümlemize nasib eylesin.
Hafız Mehmet Ali Savurmak
Aksaray Hacı Bayram Ali Camii İmam-HatibiYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
RAMAZAN ORUCUNDA KAZA KEFARET
Y
Nurcan CANKORU
MENZİLE
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetö Gerçekleri ve Son Gelişmeler Takip Kanalı Google Play Storide Kullanıma Açıldı Fetullahçı Terör Örgütünün İhanet Günlükleri BİZİ DİNLEYİN!!! Ak Partiyi Bitirmek için Ak Parti içi Yürütülen Gizli Operasyonlar
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim