04 Mart 2020, 10:16 - 
SURİYE’DE NELER OLUYOR

SURİYE’DE NELER OLUYOR

Düne kadar biz düşünüyorduk, şimdi düşünme sırası onlarda...

- Suriye’de 2011 yılı itibariyle 22 milyonluk toplam nüfusun %70’i Sünnilerden oluşmasına rağmen devlet yönetimi %10’luk Nusayri ve %10’luk Hristiyan azınlığın yani Esed’in elindeydi.

- Esed ve İran işbirliği ve de Rusya’nın da desteğiyle yaklaşık 10 yıldır Sünni nüfusun yaşadığı yerleşim yerleri her gün bombalanarak bu nüfusun sınır dışına çıkması hedeflendi.

- Gelinen noktada 6 milyon Suriyeli ülkeyi terk etmek zorunda kalırken 7 milyon Suriye’li de bombardımanlar dolayısıyla evi yerine çadırlarda kamplarda yaşar hale geldi.

- Savaş öncesi 22 milyon olan Suriye’de bugün 9 milyon insan yaşıyor.

Ülke nüfusunun demografik yapısı şiddet kullanılarak tamamen değiştirilmiş durumda.

- İsrail’in yönlendirmeleri belki de tehditleriyle Rusya, bölgenin iki büyük devleti olan İran ve Türkiye’yi mezhepler üzerinden çatıştırmak için Esed’in bu katliamlarına el altından destek veriyor.

- ABD’nin Suriye’deki hedefi en başından beri belli, bölgede İsrail’in kontrolünde bir PKK devleti kurarak petrolü ve bölgeyi kontrol altına almak ve de İsrail’in güvenliğini arttırmak için pusuya yatmış vaziyette şartların olgunlaşmasını bekliyor.

- Türkiye ise oynanan kirli oyunu ve nihai hedefi net bir şekilde yıllardır görüyor ve ona göre adımlarını temkinli bir şekilde atmaya devam ediyor.

- Soçi mutabakatıyla çatışmasızlık bölgesi olarak belirlenen ve yaklaşık 4 milyon nüfusun yaşadığı Türkiye’nin kontrol etiği İdlip’i eğer Esed ele geçirebilir ve bu nüfusu da sınır dışına sürebilirse iktidarını sürdürebileceğine inanıyor.

- 27 Şubat tarihinde intikal halindeki Türk birliğine saldırı olunca Türkiye sert gücünü dosta düşmana gösterme gereği duydu.

- İdlip'teki mevcut durumu bir oldu bittiyle Türkiye'ye kabul ettireceğini sanan güçler, BAHAR KALKANI harekatı ve ardından sınırların mültecilere açılması hamlesiyle şaşkına dönmüş durumdalar. Düne kadar mültecileri sadece biz düşünüyorduk, şimdi düşünme sırası Avrupa birliği ülkelerinde.

- Her ağzını açtıklarında insan haklarından dem vuran Batı ülkelerinin mültecilere karşı takındıkları tutum, onların aslında ne kadar vahşi olduklarını ve sömürüden başka bir şey bilmediklerini tüm dünyaya göstermiş oldu.

- Türkiye'nin savunma sanayi alanında son yıllarda yapmış olduğu atılımların ülke geleceği için ne kadar önemli olduğunu BAHAR KALKANI harekatı ile bir kez daha herkes görmüş oldu.

- Yani bu yatırımlar "birilerini zengin etmek" için değil, aksine ülke zenginliklerinin içeride kalması ve Vatan'ın bağımsızlığını güvence altına almak için ve gerektiğinde düşmana haddini bildirmek için yapılıyormuş.

- Türkiye, yıllar yılı terörle mücadelede kullanmak için Amerika’nın ürettiği silahlı İHA’dan almak istedi ama ABD Kongresi’nden onay çıkmayınca 2010 yılında İsrail'e 250 milyon dolar ödenerek 10 adet Heron alabildi. Maliyeti tartışma konusu haline getirilen yerli ve milli üretim Bayraktar TB2’den tam 12 adeti, İsrail’e 2010 yılında ödenen rakamın 5’te 1’ine TSK envanterine girdi.

 - TSK envanterine giren ilk yerli ve milli İHA Bayraktar TB2 yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonunda silahlandırılarak üzerine Roketsan’ın geliştirdiği füzeler takıldı. Son yıllarda terörle mücadele ve sınır dışı harekatlarında bu SİHA’ların göstermiş olduğu performans taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış durumda.

Velhasıl günümüz dünyasında kendi silahlı İHA’sını üretebilen 6 ülkeden biriyiz ve bundan millet olarak gurur duymalıyız.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İMANI DOĞRU OLAN, EN BÜYÜK ZENGİNDİR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kâinât’ın Efendisi (s.a.v.) Bu Âlemde Cân İdi Hz. Fâtımada (r.anhâ) Cânda Cânân İdi Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim