29 Temmuz 2019, 10:57 - 
MÜ'MİN KARDEŞİMİN GÜNAHINA BANANE DİYEBİLİR MİYİM?

MÜ'MİN KARDEŞİMİN GÜNAHINA BANANE DİYEBİLİR MİYİM?

Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin kendi yolundan sapanları en iyi bilendir. O, doğru yolda olanları da en iyi bilendir.

Evet kıymetli dostlar, evvela rahmanın adıyla başlamak, onun nuru ile vaazımızı nurlandırmak adına; bismillahirrahmanirrahim...
Başlarken Kur'an'da NAHL Suresi 125. Ayet-i kerimesinde buyruluyor ki:
(Ey Muhammed) Rabbinin yoluna, hikmetle, güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin kendi yolundan sapanları en iyi bilendir. O, doğru yolda olanları da en iyi bilendir.
Yine AL-İ İMRAN Suresinin 159. Ayet mealinde buyruluyor ki:
Allah'ın rahmeti sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık sen onları affet. Onlar için ALLAH'tan bağışlanma dile. İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık ALLAH'a tevekkül et (Ona dayanıp güven). Şüphesiz ALLAH tevekkül edenleri sever. 
Yine Hadis-i Şerif'te; Ebu Hureyre (R.A.)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurdu: '' İnsanları doğru yola çağıran kimseye kendisine uyanların sevabı gibi sevap verilir. Ona uyanların sevaplarından da hiçbir şey eksilmez. Başkalarını sapıklığa çağıran kimseye de kendisine uyanların günahı gibi günah yazılır, ona uyanların günahlarından da hiçbir şey eksilmez.'' (Müslim, ilim 16)
Yüce kitabımızın ve efendimizin şu mübarek uyarılarını dikkate almak bizlerin en evvel vazifelerimizdendir. Öylesine ki; İyi olanı emredip, kötülükten nehyetmek, mü'minler olarak hepimizin üzerine düşen bir sorumluluktur. Yalnızca müftünün, vaizin, imamın vazifesi değil, toplumca islam dairesi içerisinde bulunan mü'min ve mü'minelerin hepimizin üzerine düşen ve yapılması kesin olarak emredilen en ulvi vazifelerdendir. 
Bir kardeşimiz, bir ağabeyimiz, annemiz, babamız, komşumuz kısacası etrafımızda ve yakınımızda her kim var ise islamın emir ve yasaklarını tebliğ edip Rabbe tevekkül etmemizin vaktidir.
Mü'min kardeşimiz hata yaparken göz yumamayız, onun imanının elinden gitmesine göz göre göre izin veremeyiz. Güzel, tatlı, hoşnut edici bir eda ile davet eden olmalıyız. Bizler islamın neferleriyiz. 
Komşumuz gözümüzün içerisine bakarak kul hakkına giriyorsa; komşum bak hata ediyorsun etme eyleme, gel vazgeç, bu hatandan tövbe et, diyebilmeliyiz.
Ağabeyimiz kahvehanede kumar masasında ise, oynasın canım bir şey olmaz neme-lazımcılık yaparak bize karışmak düşmez deyip onu günahıyla baş başa bırakamayız. 
Camii'ye geldiğimiz vakit; ey ev halkı, ey komşu, ey arkadaşım yakınınızda her kim varsa: Haydi vakit geldi, buyrun camiye gidelim. Allah'a karşı kulluk vazifemizi yerine getirelim diyebilmemiz lazım ve elzemdir. Camiilerimiz bomboş, saflarda gençlerimiz eksik. Kahvehaneye, eğlenceye, spora, internet oyunlarına, film ve dizilere verilen önem camiye verilmedikçe dirilişimiz mümkün değildir. Diriliş dediğimiz ümmetin ayağa kalkışı dizilerle olmayacak. Dizi izleyipte heyecana gelip tekbir getirip satırla, baltayla tv başında hareketlenmeyle olmayacak. 
Bir misal vardır; Selahaddin-i Eyyubi Cuma hutbesinde iken bir genç bağırır. 
''-Kudüs'e cihadı emret, başka ne konusundan bahsediyorsun? '' der. 
Selahaddin Eyyubi cevap vermez...
Cumartesi sabah namazına durmadan önce sorar.
''Dün bana hutbede cihadı emretmemi isteyen genç nerede?''
Ses yok...
Çünkü genç gelmemiştir.
Selahaddin Eyyubi der ki;
''- Vallahi! Cuma namazına gelenler, sabah namazına gelmedikçe Kudüs'e cihadı emretmeyeceğim! ''
DİRİLİŞİMİZ ANCAK İSLAMLADIR!
Dirilişimiz ancak Kur'an'a olan bağımızla olacaktır.
Camiide alttan ısıtmalı halılarda omuz omuza gelemeyenler, cephede, Allah için öleceğimiz yerde asla bir araya gelemezler. Kendimizi kandırmayalım. Cenazemiz olduğunda yemek servisi yapıp hayra girdiğini düşünerek, camide ezanı duyunca dinlediğin rock müziğin sesini kısarak, mezarlığın yanından geçerken bir fatiha okuyarak, bir yakınımız vefat ettiğinde sadece cenaze namazı için abdest alıp vakit namazlarını yine kılmayarak, cuma namazı için, farz dahi olmayan teravih namazı için camiye koşup müslümanlık bitti zannedenler; Vallahi de billahi de İSLAM bu değil. Müslümanlık yaşam tarzıyla olur, ALLAH'a olan muhabbet ile olur. Cuma'dan cumaya, bayramdan bayrama camiye gelmekle vallahi kendimizi kurtaramayız. Cumanın farz olduğunu bilip camiye koşanlar bilsinler ki günde 5 vakit namazda aynı şekilde farzdır. Bunu bildiği halde, her gün 5 vakit ezanı duyduğu halde yerinden kımıldamayan, işini bırakamayan, dünya ile meşguliyeti daha da artanın imanında eksiklik vardır. Ya Allah'ı tanıyamamıştır, ya da Allah'tan korkusu kalmamıştır. İnsan islam ile zengin olur. Mal ile, para ile mülk ile değil. Sabah namazı vaktinde tarlaya gidip namazı kılmayarak dünyevi kazancı için vakit artırdığını zanneden ahmaklar, sabahtan akşama kadar amele gibi çalışıp akşamda kahvede kumarda türlü haram eğlencelerde çektiği onca zahmeti boşuna sırf dünya için kazanıp dünya için ömrünü heba etmiş olur ve sonu ahirette maalesef ki hüsran olur. Rabbim cümlemizi bu ve bu gibi alışkanlıklardan tez zamanda kurtulmak nasib eylesin. Ömrümüzü, nefsimizi ve neslimizi İSLAM'a musahhar eylesin. Bizleri Kur'an'ın gölge ve himayesinden asla ayırmasın.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mehmet Ali SAVURMAK HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim