05 Mayıs 2019, 13:48 - 
EY MÜBÂREK ŞEHRİ RAMAZAN, BİZİ DE MÜBÂREKLEŞTİR

EY MÜBÂREK ŞEHRİ RAMAZAN, BİZİ DE MÜBÂREKLEŞTİR

Şehri Ramazan, aile bağlarının güçlendiği, hısım akraba ilişkilerinin onarıldığı, komşuluk ilişkilerinin tazelendiği bir yeniden diriliş ayıdır.

Âdet haline gelmiş amelleri ibadetleştirmek, sadece lafızlarda kalan istiğfar ve tövbeleri aksiyona dönüştürmek, bizleri günlük telâşelerden kurtarıp, ilâhi hedefe daha uygun yaşar hale getirmek için her yıl olduğu üzere bu yılda yine yeniden geldi Şehri Ramazan.

 

Elmalılı Hamdi Yazır’a göre “Ramazan, hem yanmak (ramda) ve hem de yağmur (ramadiyu) anlamına gelmektedir.” Ramazan yanmaktır çünkü açlık ve susuzluk hararetinden dolayı Ramazan ayında ıstırap çekilir ve oruç harareti, günahları yakıp yok eder. Ramazan yağmurdur çünkü yaz sonunda güz mevsiminin başlangıcında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur misali Ramazan ayı da, ehli imanı günahlardan yıkayıp kalplerdeki kiri pası temizler.

 

Ramazan ayının gelmesiyle insanlar arasında hoşgörü, iletişim ve etkileşimin olumlu yönde geliştiği doğal bir süreç başlar. Bu yönüyle Ramazan ayı, duygudaşlığın (empati) geliştiği hatta tavan yaptığı bir aydır. İnsanoğlu yaşamadığı şeyi tam manasıyla idrak edemeyebilir. Şehri Ramazan ve Oruç, kişiye bizzat aç kalarak, aç kalmanın ne olduğunu anlatır ve öğretir. İnsanoğlunun başına bela-musibet gelmeden, ders almasını sağlayan bir aydır Şehri Ramazan.

 

Şehri Ramazan, sosyalleşmenin zirve yaptığı, merhamet duygularının yeşerdiği, sadakaların bire bin bereketlendiği bunun doğal sonucu olarak da, yalnızlık hissinin yok olduğu mübarek bir aydır. Bu yönüyle toplumu kaynaştıran, paylaşma duygularını depreştiren de bir aydır. Şehri Ramazan, aile bağlarının güçlendiği, hısım akraba ilişkilerinin onarıldığı, komşuluk ilişkilerinin tazelendiği bir yeniden diriliş ayıdır.

 

Günlük hayatın rutin koşuşturmacası içinde insanlar; çocuklarına, eşlerine, hısım akrabalarına ve komşularına yeteri kadar zamanı ayıramayabiliyorlar ama Şehri Ramazan'da öyle olmuyor. Ortak bir gaye için hep birlikte iftar edip, hep birlikte sahura kalkılıyor. Ramazan ayı ailelere, bir arada zaman geçirme ve aynı gaye için yaşama fırsatı sunuyor. Aile bireylerini günde en az iki defa bir araya getiriyor Şehri Ramazan. Bu ayda sadece iftar ve sahur sofraları kurulmuyor. İftar ve sahur sofralarından çok daha önemli olan muhabbet sofraları da kuruluyor.

 

Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, ortak bir gaye için hep birlikte sahura kalkıp hep birlikte iftar açma durumu, ailelerince daha çok önemsedikleri hissinin gelişmesine katkı sağlıyor. Merhamet ve şefkatli olmak ve de tüm canlıları sevmek gibi değerler bu ayda zirve yapıyor.

 

Ramazan ayının gelmesiyle zirve yapan merhamet ve şefkatli olmak gibi değerler, çocukların zihin haritalarının derinliklerine yerleşiyor ve adeta bir tohum gibi ilerleyen dönemlerde onların kalplerinde yeşererek şekilleniyor ve ileri yaşlara kalıcı güzel etkiler yapıyor.

 

Çocuklara iyi ahlakı ve güzellikleri öğretme noktasında Ramazan ayı çok önemli fırsatlar sunuyor.

Psikiyatrlara göre “bir bilginin kalıcı olması için, duygunun da eklenmesi gerekiyor o bilgiye. Duyguyla birleşen bilgi zamanla inanca dönüşür. 4-6 hafta arası alışkanlık, 6 ay geçince de kişilik halini alır.” Ramazan ayının bir ay olması bu anlamda çok manidar değil mi?

 

Ramazan ayının faydaları saymakla bitmez ama ben yine de bu yaşıma dek okuyup dinlediklerimden arta kalanları yani unutmadıklarımın bir kısmını sıralayayım:

 

-İnsanın hayatını disiplin altına alır.

-Zamanın farkına varmayı öğretir.

-Camiye gitme, teheccüd namazına kalkma ve Kur-an okuma alışkanlığı kazandırır.

-Manevi değerleri pekiştirir ve geliştirir.

 -İnsana, kendine hâkim olmayı iradesini geliştirmeyi yani sabrı ve de elindekilere şükrü öğretir ki bu iki kelime, bizim inanç sistemi ve değerlerimizde en çok vurgulanan iki kelimedir.

 -Kişiyi günlük telaşelerden kurtarıp, ilahi hedefe daha uygun yaşar hale getirir.

-Kişiyi geçmiş için keşke demekten, gelecek için endişe duymaktan alıkoyar ve ânı değerlendirmeye sevk eder.

 -Kişinin kendisine ayna olması gerektiğini hatırlatır.

 -Başkalarının kusurlarını değil, kendi kusurlarını görmeyi, hata ve yanlışlarından dersler çıkarmayı sağlar.

 -Kırılan kalplerin düzeltilmesi gerektiğini, önce kendi gönlüne yolculuğu, sonra başka gönüllere dokunmayı öğretir.

 -Hayattan hep almanın değil, vermenin de olduğunu hatta vermenin, almaktan daha mutluluk verici olduğunu öğretir. Çünkü kişi yardım edince mutluluk hormonu salgılar.

 -Gerçek bir huzura ulaşma yolunda müthiş bir fırsattır, Şehri Ramazan. Unutma! Fırsat, değerlendirilebilirse fırsat anlamı taşır.

 

Yazımıza son verirken Ramazan’ı şerifiniz mübârek olsun diyeceğim ama Ramazan’ı şerif zaten mübarektir. Rabbimizden dileyelim ki o mübârek, bizi de mübârekleştirsin.

 

Bir ay değil, bir ömür Ramazan’ı şerif havasını yaşatabilmeyi, affedilmiş olarak bayrama ulaşabilmeyi ve bir sonraki Ramazan’ı şerife sağlık ve âfiyet içinde kavuşabilmeyi Rabbim cümlemize nasip eylesin.

 

Selâm, Sevgi ve Dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
LEYLE-İ BERAT
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Beraat Gecesi DEVİR NANKÖRLÜK ETME DEVRİ DEĞİL, ŞÜKRETME DEVRİDİR Her Kışı Bir Bahar Her Geceyi Bir Nehâr Takip Eder VAKİT İNSANLIK VAKTİ
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim