23 Nisan 2019, 23:25 - 
Tanrı Saza Vurdu Şarkısın'dan Umre'ye Uzanan Reynmen Serüveni ve Eleştirilere Cevaplar

Tanrı Saza Vurdu Şarkısın'dan Umre'ye Uzanan Reynmen Serüveni ve Eleştirilere Cevaplar

Geçtiğimiz aylarda haber kanallarından sosyal medya sitelerine kadar oradan youtube hocalarından şadırvan müftülerine kadar bir çok kimseden Reynmen Yusuf Aktaş'ın youtube de dinlenme rekoru kıran Derdim olsun Tanrı Saza vurdu parçası hakkın da yorumlara hatta tekfirlere uyarılara şahid oldum. Tabi mevzuyu bilmediğim için ben yorum yapmadım uzak durdum. Fakaat..

Artık mevzuyu biliyorum. Yusuf Aktaş namı diğer Reynmen ve yakını kıymetli Akif abimiz ile Nisan Umrem'de Rabbimin beytinde Kabe'de tanışmak nasip oldu. Bu vesile ile tanımak bir nebze olsun onu yakinen görüp anlamak fırsatı buldum. Umresini dostumuz tamamladığın da ihramdan çıkmasına yardımcı oldum. Saolsun dostumuz da kendi sosyal medya instegram reynmen hesabında bu anı bir hatıra olarak paylaştı o andan itibaren telefonuma gelen mesajlar aldığım çağrılar ile bi an ne oluyor dedim. Kimileri maşallah derken kimileri de bilip bilmeden çok yersiz ve lüzumsuz tepkileri peşi peşine sıralamaya başladı. Ben'de umre dönüşü bu itiraz ve eleştirilerin tamamına bir cevap vermeye karar verdim. Reynmen Yusuf Aktaş'ın bunlara cevap vermeye ihtiyacı yok mecbur da değil fakat ben kendimde böyle bir mecburiyeti hissediyorum. Çünkü eleştiren itiraz eden kitlenin büyük bir kısmı haksız ve yersiz ve faydasız bir kısmı ise iftira içerikli söylemlerden oluşuyor. Kısaca değineceğim hususlar ise :

Umre ibadeti hanefiler de müekked sünnet olmak ile beraber Şafi mezhebinde ise FARZ bir ibadet olması sebebi ile FARZ ibadetler de gösteriş olmaz riya olmaz. 

Yeryüzünde 5 milyarı aşkın insanın gafilce inkarda bulunarak Allahı ve sistemini inkar ile yaşadığını ve yüksek sesle tüm imkanları ile Allahı inkar ettiklerini hesaba kattığımız da bir avuç müslümanın yüksek sesle açıktan Allah vardır demesi müslümanlardan başka sadece şeytan ve avanelerini rahatsız edecektir.

İslam da tebliği ise bazen lisanı hal ve bazen de lisanı kal iledir ki zaman olur hal lisanı kalden daha tesirli olur. Bu sebep ile Ezanlar açıktan ilan edilir Namazlar açıktan toplu halde cemaatle kılınması faziletlidir bu sebep ile Ramazan ve Kurban Bayramlarında açıktan ve sesli şekilde tekbirler ile zikirler çekilir. 

Milyonlara ulaşmış bir insanın açıktan Allah demesi Bismillah demesi ve İslamiyetin farzlarını sünnetlerini hem yaşaması hem yaşarken ilan etmesi ancak şeytanları hoplatır kızdırır müminler bu durumla iftihar eder. Müminler bu durum karşısın da Allah kabul eylesin der dua eder ve şöyle yorumlarlar bu ameli sebebi ile insanları hak yola teşvik ve davet oluyor hayranları için de bu vesile ile bir kişinin hidayetine Allah'a yönelişine vesile oluyor derler ve tebrik ederler. Hadisçe sabittir ki Bir kişinin hidayetine vesile olmak Güneşin üzerine doğduğu her şey den daha hayırlıdır. İşte Reynmen Yusuf Aktaş inşallah bu açıktan Rabbimizin beytini umre ibadetini çevresine duyurarak yerinde muhteşem bir tavsiye ve tebliğ yapmıştır ki bazen bin vaizin  hocanın yapamadığını ulaşamadığı kitleye sesini işittiremediği bir camiaya, Rabbim İslam alimi hoca olmayan ama Rabbini gönülden seven bir mümin kuluna böyle yaptırabilir. Zira Din hocalara mahsus değildir. Her mümin dininin adamıdır ve dili döndüğünce karınca kararınca bulunduğu her konumda tebliğini yapar. Bundan sonrası ise yönelişe başlayan araştıran o insanlara İslamiyeti en güzel en doğru şekilde ulaştırmak bütün müslümanların üzerene görev olarak düşer.

Gelelim Reynmenin söylediği Tanrı saza vurdu şarkısına! Medine Uhud İslam Araştırmaları Merkezinden muteber alimlerden Ömer hocamıza İslamiyette Allah'a tanrı demenin hükmü nedir sualini yönelttiğimiz de Ayeti Kerimeyi delil göstererek Müslümanım diyenlere İslamım Diyenlere Müminim diyenlere TANRI ifadesini kullanması ve bu ifade ile ibadet etmesi ve bu Tanrı ismi ile dua etmesi ve Tanrı ismini savunması kesinlikle CAİZ  olmadığı şeklinde olmuştur. 

Tanrı Müslümanların ifadesi değildir aslı tengri dir ve şamanların gök tanrı ya da gök tengri diye ifade ettikleri için bizim kullanımınıza ait bir ifade değildir bu epistemolojisidir.

Onun dışında Kuranda Allah'a hitap ta bulunurken en güzel isimleri ile hitapta bulunmak ifade edilmiştir ki bu Farzdır. Allah Rasulü S.a.v de bize bu esmalarin neler olduğunu öğretmiş bu sebeple bu ifadeler dışında kullanım kitabın ve sünnetin çerçevesine aykırı olduğu için makbul sayılmamıştır.

Cevaz konusunda türk şaman din istilahında kullanılan bir ismi vasfedilen ilahi sıfatlara tekabül etmeyen bir biçimde kullanmak şanı yüce olan Allah'ı tenzih kusuru oluşturduğu için kullanmak yine kesinlikle caiz değildir.

Yani subhanehu dediğimiz de Allahın kusur ve noksanlardan ve şerikler den münezzeh olduğunu vurgularken yani ondan bütün kusur ve eksikleri uzak düşünürken başka bir inancın ve dinin ilahlarına verdiği ismi kullanmak asla caiz olmayacaktır.

Şunu da ekleyelim subhanallahu amma yesifun ayettir. Ve Allah onların vasfettikleri sıfatlardan ve ilahlardan münezzehtir buyrulmaktadır.

Yani sıfat ve vasıflar kuran ve sünnetin belirttiği dışında düşünülemez savunulamaz. 

Türkiyenin karanlık günlerinde geçmişinde Ezanı Muhammediyeyi Tanrı Uludur diye okutulan o günleri unutmayın. Ezanı aslına çevirip Tanrıdan tekrar Allahu Ekber diye okutan İslam Kahramanı Adnan Menderesi ve bu uğurda idam edilip inşallah o kutlu şehidi unutmayın. Kıyamete kadar okunan ezanlar tanrı yerine Allahu ekber dendikçe Adnan Menderesin amel defterine yazılacağını unutmayın. Daha yakın tarihe kadar Türkiyede askerlere yemek duasından zorla Tanrımıza hamd olsun diye okutulan günleri unutmayın. Şimdi Allahımıza Hamd olsun diye en güzel şekilde okutuluyor. 

Müslümanların görevi İslamiyette olmayan söylemleri Allaha isim ve sıfat olarak yakıştırıp Tanrı sözününün avukatı olmak değil Kuran da ve Sünnette ayet ve hadislerde öğretilen en güzel esmaları Allaha ait isimleri müdafa etmek savunmak sahip çıkmak olmalıdır. 

Bu vesile ile Reynmen Yusuf Aktaş'a hepimiz teşekkür ederiz ki tanrı demenin caiz olmadığını Allaha böyle yakıştırmaların yapılmasının yanlışlığını tartıştırıp ortaya çıkmasına vesile oldu. 

Gerçi bu cevaptan sonra tanrı konusunda ikna olanlar şarkının diğer kıtalarına Azraile takılacaktır. Evet Azrail seyre durmaktadır vakti gelince ruhu alacaktır. Dünyada ise helal ve haram kadehler vardır helal kadehlere zemzem içmeye yönelenler zemzemin Rabbine yönelenler elbet kurtulacaktır. 

Reynmen Dostumla Umre harikaydı onun Kabe'ye bakarken Beytin sahibine dua ederken gözlerindeki o ilahi muhabbet ve aşkı parıltıyı gördüm. İlk vahyin geldiği Nur Dağına çıktı Ordan Hz Hatice Annemizi Hz Abbas efendimizi Resulullahın evlatları Abdullah ve Kasım'ı Cenneti Muallayı Hz Bilali Habeşinin kayalar altında ezildiği yerleri kız çocuklarının diri diri gömüldüğü yeri Cin Mescidini Fetih Mescidini Şecera Mescidini Uykusundan feragat ederek yorgun argın aşk ve heyecan ile ziyaretlerini yaptı dönüşte Sabah Namazına kadar Kabe'de ibadette bulundu. Kabe de Sabah Namazı sonrası Türkiyede Diyanet İşleri Başkanlığımızın Devletimizin desteği ile neşriyatını yaptığı Bediüzzaman hazretlerinin Risale-i Nur Kuran tefsirinden Bismillah dersini dinleyip tefekkürde bulundu. Akabinde Bediüzzaman hazretlerin mutlak vekil ve varisi Hüsnü Bayramoğlu ağabeye Kabe'den selam ve dua gönderdi hürmetlerini iletti. Kısacası 2 günlük yol arkadaşlığımda Reynmen Yusuf Aktaş ve Akif abimizin sadece imanlarına ilahi aşklarına şahid oldum. Rabbim bundan sonraki hayatlarında insanlık namına güzel işler yararlı işler yapmayı onlara nasip eylesin. Araştırmacı Yazar
Süleyman Yasin AKDENİZYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Süleyman Yasin AKDENİZ HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim