18 Nisan 2019, 07:59 - 
BENİ DE AFFET ALLAH’IM!

BENİ DE AFFET ALLAH’IM!

Berât: Borçtan, suçtan, cezadan, hastalıktan kurtulmak, iyileşmek, uzaklaşmak, temizlenmek anlamlarına gelir. Dinî anlamıyla berâet: Günahlardan, kötülüklerden arınmak, temize çıkmak, ilâhî af ve rahmete nail olmak, erişmektir.

Ömür su gibi akıp geçiyor, bunun farkına varabiliyor muyuz? İşte içinde bulunduğumuz üç aylar ve onun içine serpiştirilmiş mübarek gün ve geceler bu akışı bize her yıl tekrar tekrar hatırlatıyor. Tabiri caizse, daldığımız derin uykudan uyanmamız için hatırlatma alarmı bir daha çalıyor. Bu sesi duyabilenlere, bu alarmla tatlı uykusundan uyanabilenlere, huzur bulmak için Huzur’a varıp Muhammedi saftaki yerini alabilenlere selâm olsun ve müjdeler olsun!

Rahmet mevsiminin ikinci ayı olan Recep ayını geride bıraktık. Şâban ayının da ortasına varmak üzereyiz. Şâban ayının “kendisine ait” olduğunu belirten Hz. Peygamber (s.a.s), bu ayda Recep ayından daha fazla oruç tutmaya, sadaka vermeye gayret etmiş ve “Recep ayı Allah’ın ayı, Şâban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

Bu hadis-i şerif hakkında yapılan yorumlardan biri şöyledir: Recep ayında yüce Rabbimizin güzel isim ve sıfatlarını öğrenip düşünerek Tevhid’in hakikatini kavramak öne çıkarılmıştır. Şâban ayında Peygamber Efendimizi, sîreti ve sünneti ile birlikte tanıyarak ona bol bol salâtu selâm etmek önerilmiş. Ramazan ayında ise Kur’ân-ı Kerim’i daha çok okuyup tefekkür etmek yani anlayıp yaşamak işaret buyrulmuştur.

Şâban ayının on beşinci gecesi Berât Gecesi’dir. “Berât” kelimesinin aslı Arapça “berâet” olup “kurtulmak, iyileşmek” demektir. Berât: Borçtan, suçtan, cezadan, hastalıktan kurtulmak, iyileşmek, uzaklaşmak, temizlenmek anlamlarına gelir. Dinî anlamıyla berâet: Günahlardan, kötülüklerden arınmak, temize çıkmak, ilâhî af ve rahmete nail olmak, erişmektir. Bu geceye, günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berât gecesi denmiştir.

Peygamberimiz, “Şâban ayının yarısı gelince; Gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçirin.” buyurarak hem Şâban ayına hem de Berât gecesine özel önem verilmesini işaret etmiş ve “Yüce Allah, Şâban‘ın on beşinci gecesinde, Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısından daha çok insanı cehennemden kurtarır ancak,

-Kendisine şirk koşanların,

-Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenlerin,

-Akrabalarıyla bağını koparanların,

-Kibirlilerin,

-Ana-babasına isyankâr olanların,

-İçki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.” buyurmuştur.

 

Elbette, bir geceyi ibadetle geçirip sonra eski hayata geri dönmenin hiçbir anlamı yoktur. Müslüman, senenin her gününde her ayında, her saatinde, her dakikasında, her saniyesinde Rabbi ile beraber olmak durumundadır. Ama bazı günler ve geceler vardır ki, o zaman diliminde Müslümanlar daha da hassas olmak zorundadır. Bu gün ve geceleri (Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi) ganimet bilip ilâhi feyiz ve bereketin zirve yaptığı bu zaman dilimlerinden en üst derecede istifade edip zayıflamış ve boşalmaya yüz tutmuş akümüzü bu mübarek zamanlarda yine yeniden şarj etmeliyiz.

Bu yüzden Efendimiz, bu kutlu zamanlarda şu duaları tavsiye buyurur: “Allahım, sen çok affedicisin, affetmeyi seversin; beni de affet.”

“Allahım! Gazabından rızana sığınıyorum. Cezandan affına sığınıyorum. Allahım! Senden, yine Sana iltica ediyorum. Sana yaptığım senâyı (övgüyü), Senin kendine yaptığın senâ ölçüsünde yapmaktan âciz olduğumu itiraf ederim. Senin komşuluğun ve yakınlığın azizliktir. Senin senâ ve övülmen yücedir. Senin ordun mağlup edilemez. Sen, vaat ettiğin şeyde, vaadinden dönmezsin. Senden başka ilâh, senden başka mâbud yoktur.”

Özetle Berât gecesi ve Şâban ayı; müminlerin ve tüm insanlığın her türlü şirkten, haramdan, günahtan kurtuluşu için Ramazan ayına hazırlık anlamında bulunmaz bir fırsattır. Berat gönülde başlar. Gönüller, kötülüğün egemenliğinden kurtulduklarında berat gerçekleşir. Yani kalb, kötülükten kurtulup beratına kavuştuğu zaman insan da beratına kavuşmuş olur.

Beratın bir anlamı da; İyiliğe dost; kötülüğe kalkan olabilmektir. Yani Allah'ın düşmanına düşman olmak, Allah'ın dostuna dost olmaktır. Beratı elimize alabilmek için ve gerçek manada özgürlüğe kavuşabilmemiz için hayatın her anında bütün kötülüklerden uzak durmak şarttır.

Unutmamalıyız ki, İslâm ile gelen şeyler bir hatıra unsuru olarak değil, yaşanmak için gelmiştir. Hiçbir mübarek gün ve gecenin bugün anlaşılan manada bir merasime ihtiyacı yoktur. Merasimlerle oyalanmak yerine İslâm ile yeniden dirilmeye talip olmalıyız. Artık bazı maddi ve manevi değerlerin kabuğuyla oyalanmak yerine özüne inmeliyiz.

Bu mübarek gün ve geceler bize ölmeden önce ölmeyi; hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmeyi, yaşlılıktan önce gençliği, hastalıktan önce sıhhati, fakirlikten önce zenginliği, meşguliyetten önce boş vakti ve ölümden önce hayatın kıymetini bilmeyi hatırlatmalıdır.

Allah’ım! En değerli varlığımız olan imanımızı kavi eyle. Bizi dünyada Peygamber Efendimizin yolundan, tarzından ve sünneti üzere gidenlerden eyle.

Ahirette Peygamber Efendimizin şefaatinden, muhabbetinden, yakınlığından ve beraberliğinden mahrum eyleme. Bize O’nun sünnetini ve getirdiklerini gücümüz yettiğince anlama ve yaşama nimeti lütfet.

Bizi Peygamber efendimize karşı, dinimiz İslâm’a karşı, Kitabımız Kurana karşı, vurdumduymaz ve duyarsız kılma. Bizi Rahmetinden mahrum eyleme.

Bu mübarek gün ve geceleri cümlemiz hakkında hayırlara, iyiliklere, güzelliklere ve kurtuluşumuza vesile eyle. Mübarek gün ve gecelerin feyzinden, bereketinden cümlemizi hissedar eyle. Âmin, Âmin, Âmin…

Selâm, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
İSRAİL’İN AKİBETİ
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Umreye Gidenlere Tavsiyeler? HAKKIN VE HALKIN EN ÇOK ÖVDÜĞÜ İNSAN Yaşadığınız Çağı Tanıyamazsanız, Tanımlanırsınız Yıl Başı Değil Yılan'ın Başı!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim