17 Nisan 2019, 21:24 - 
MUHTARLIK KAMU YÖNETİMİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR

MUHTARLIK KAMU YÖNETİMİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR

................

Muhtarlık müessesesi, idari nizam anlamda kamusal işleyişin kolaylığını sağlayan devlet ve millet arasındaki koordinasyonda önem arz eden bir sürece sahiptir. Bu hususta muhtarlık müessesi ne kadar verimli olursa kamusal işleyişin yükü de o kadar hafifler.

 

21. Yüzyılın içinden geçtiğimiz zaman dilimi evresinde teknolojinin her alanı kapsadığı bir dönemde yönetim bilimi aşamasında çağın koşul ve konjonktürüne yönelik iyileştirici çalışmalarda geç kalmamalıyız. Bugün muhtarlık bir araç olarak kullanılma evrimine doğru giderken devletin yükünün hafifletilmesi konusunda daha stratejik bir mecraya kaydırılması lazımdır.

 

Muhtarlık müessesi kaymakam yardımcılığı fonksiyonu içerisinde içişlerine bağlı üst düzey bir memurluk statüsüne sevk edilerek daima teyakkuz halinde faaliyetlerin hız kazanması lazımdır. Bunun için muhtarlığı seçim sürecinden çıkarıp akademik mecraya taşımak lazımdır. Örneğin;

·        İktisadi ve idari bilimler

·        Siyaset bilimi

·        Kamu yönetimi

·        Hukuk

 

vb. fakültelerinden mezun olanlar arasından KPSS’ de puan uygulaması ile görevlendirilerek hali hazırda hız kazanan spekülasyon oluşumlarına son verilmelidir.

 

Muhtar adaylarına sosyoloji, psikoloji, güvenlik bilimleri, yazışma ve haberleşme kuralları; iletişim, halkla ilişkiler ve idari koordinasyon seminerleri ile belirli bir düzeyde eğitim vererek donanımlı bir şekilde yalnızca muhtarlık işlerini yerine getirerek farklı bir ticari alanda olmaksızın sadece kamu hizmeti hız kazanmalıdır.

 

Başkentten merkezi bir yapı bütünlüğü içerisinde bölgesindeki köyünün en ücra köşesinden dahi haberdar olan bir devlet milletine yardım ve politika sunumunda hızlı hareket ederek bütünlüğünü sağlayacaktır.

 

Bugün kamu sisteminde en büyük eksikliklerden birisi de enformasyon ve iletişim koordinasyonu arasında olmaktadır. Taşrada kaymakamlık idareciliğinde ilerleyecek yeni bir muhtarlık sistemi ile toplumun dinamikleri hareket haline geçerken millet devleti ile her an iletişim kuracak standartta bir hayat içerisinde ömür sürecektir. Muhtar bizzat kaymakam temsilciliği görevi ile koordinasyon içerisinde olarak çalışmalar hız kazanacaktır.

 

Sivil toplum çalışmaları, kamu ve belediye hizmetleri ile halkla ilişkiler hususunda önem teşkil edecek bir teşkilat yapısı oluşturularak muhtarlık devletin bir mihengi olarak nizama katkı sunacak şekilde bilgi ve birikim sahibi olan okur, yazar ve düşünür kişilerin sahada aktif görev alması ile zaman ve masraf kaybı önlenecektir.

 

Şu an mevcut muhtarları dört yıllığına kaymakamlık hizmetinde görevlendirerek onların da özlük haklarını yok saymadan kamusal güvence altına alıp yeni stratejik planlamalar içerisinde içişleri bakanlığı uhdesine bağlı yerel yönetimler ve muhtarlık genel müdürlüğü kurularak taşrada devlet çalışmalarının hız kazanarak nitelikli kalkınmaya önem vermeliyiz

 

Yarın geç olmadan dünden ibret alıp bugün hareket etmeliyiz.

 

Mahmut Sami Mallı

Siyaset BilimciYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mahmut Sami MALLI HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
ORUCUN BAYRAMI
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Fetullahçı Terör Örgütü Nur Cemaatinin İçine Sızmış mıdır? ELVEDA ŞEHRİ RAMAZAN ELVEDA Metin Külünk'ten Açıklama : FETÖ Bir Risale-i Nur Hareketi Değildir! Tüm Gerçekliğiyle Bediüzzaman Said Nursi Kimdir ?
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim