13 Nisan 2019, 17:49 - 
MİLLİ BİR THİNK TANK (STRATEJİ) MERKEZİ OLUŞTURULMADAN MUASIR MEDENİYET HEDEFİ NE KADAR GERÇEK OLABİLİR?

MİLLİ BİR THİNK TANK (STRATEJİ) MERKEZİ OLUŞTURULMADAN MUASIR MEDENİYET HEDEFİ NE KADAR GERÇEK OLABİLİR?

................

Ülkemiz önem arz eden coğrafi bir konuma sahiptir. Asya’dan, Avrupa’ya, Afrika’dan Ortadoğu’ya varıncaya kadar bütün gelişmeler bizi birinci dereceden etkilemektedir. İç politikada hedeflediğimiz başarı belirli bir seviyeye ulaşma aşamasındayken ülke dışında aniden gelişen bir coğrafi olay ile dış politika olarak bütün dengeler değişecek seviyede seyir halinde olumsuz bir süreç içerisinde buluyoruz kendimizi.

 

İktidarın mücadelesi karşısında muhalif dengelerin eleştirel bakış açısı ile oluşan kamuoyunda gerçek ne? Hakikat nasıl? Mutlak başarı nereden temin edilebilir sorusu en çok zihinleri meşgul eden konu olup çıkıyor.

 

Dış destekli ısmarlama fikir kulüpleri öyle olmaz böyle olur diyerek bir plan çerçevesi içerisinde konuya haiz aydınlatma gayreti ile seyrin suretini surat ile farklı bir kulvara çevirirken durup düşünmeliyiz;

 

Biz ne yapıyoruz?

Biz nasıl yapıyoruz?

Biz neden yapıyoruz?

Biz ne zaman yapıyoruz?

Biz nerede yapıyoruz?

Biz kiminle yapıyoruz?

 

Bu sorgulama metodu ekseninde ortaya çıkan sonuç mutlak suretle reel bir bakış açısına bizleri sevk ederken aynı zamanda Allah'ın kuluna ikram ettiği en büyük nimeti "düşünmek" ile "akletmek" nimetini hayatımıza dâhil ediyoruz.

 

Düşünüp aklederken sorgulanan süreçte milli menfaatler ve tarihi müktesebatımızın ortaya çıkarak bizlere sorunlara ve sorunların sinir merkezlerine karşı nasıl mütekabiliyet göstermemiz gerektiğini sunuyor.

 

İşte biz bu hakikati göremediğimiz için sorunlar cereyan ettikten sonra sureci suhulete eriştirmek için gayret sarf ediyoruz. Ama mücadele verdiğimiz sorunlar bir mekanizma döngüsü içerisinde kasıtlı ve planlı bir şekilde işlerken, bize düşen milli mücadele refleksi içerisinde hareket etmektir. Bu hususta devletin bekasını korumak ve muhafaza etmek üzere olasılık üzerine önceden plan ve programlar eşliğinde stratejiler üretip sorun cereyan etmeden sürece hâkim bir şekilde karşı koyacak güce sahip olmalıyız.

 

Bunun için görüş farkı ayırt etmeksizin "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır." diyerek bizleri meşgul eden teferruatı da geride bırakarak gerçek birlik ve dirlik içerisinde gündeme hâkim olarak aydınlatıcı projeler inşa etmeliyiz.

 

Düşünen insanların bir araya gelerek bütünlük çerçevesinde genel anlamda ve her alanda devletimize, milletimize ve ülkemize rehberlik yaparak vatandaş şuuru ekseninde vatanımıza hizmet etmek için çaba sarf etmek öncelikli vazifemiz olmalıdır.

 

Savaşı savaşmadan kazanmak, işte maharet gerektiren gerçek başarı budur. Bunun olabilmesi için milli bir düşünce üretimi ve strateji oluşum merkezi ekseninde toparlanmalıyız. Geniş bir açıdan konuları detaylı şekilde ele alarak ortaya çıkan tezler aynı süreç içerisinde anti-tezler ile kıyaslanarak sentezin saha surecinde doğruluğu ve uygulanabilirliği test edilmelidir.

 

Elde edilen sentez ile hipoteze giden yolda rehberlik yapması üzere karar mercilerine sunularak kamu işleyişine katkı verilmelidir.

 

Ekonomiden güvenliğe, diplomasiden sanata, kültürden medeniyete, tarımdan sanayiye varıncaya kadar her alana yönelik rasyonel çalışmalar ile hiçbir baskı altında kalmadan bilimsel veriler üretilerek geleceğe giden yolda karanlığın aydınlatılması, düşmanlarımızın ve dost görünümlü gizli düşmanlarımızın düşünce politikalarının önüne geçmemize vesile olacak yegane hamledir.

 

İçte bu adım bizi "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." ilkesi ile bütünleştirip, akıl oyunları ile şekil alan planlarla zaman ve masraf kaybetmeksizin üstelik kalp kırmadan mücadele ederek başarıyı temin etmemize vesile olacaktır.

 

Kazanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti olacaktır.

 

"Hiç düşünen ile düşünmeyen bir olur mu" diyerek çıkılan bu yolda aklın ve ruhun bütünlüğü ile ele alınan sorunlar çözüm ile sonuçlanarak feraha ve felaha ulaşılacaktır.

 

Felaha ve feraha ulaşanlardan olmanız ve olmamız ümidi ile vatanımızı, milletimizi korumak için bir adım atmalıyız.

 

Mahmut Sami Mallı

Siyaset Bilimci

 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Mahmut Sami MALLI HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir: 'Allah Var, Problem Yok'
Ferudun Özdemir, “Allah var, problem yok!” adlı kitabında, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Allah'a dayanıp, O'na güvenen insanların bir şekilde aydınlığa kavuşacaklarının farkındalığını oluşturuyor zihinlerde…
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
MİNA VE HAC’DA ŞEYTAN TAŞLAMA
Y
Mehmet GÖÇMEZ
Mezhep
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Kadınlar Çalışmalı mı? Araştırmacı Yazar Süleyman Yasin AKDENİZ Yapımcı ve Yönetmen Mehmet BOZDAĞ'ın Türkler Geliyor Sinemasın da ÖLÜM.. Çok Derin Ahmet Akgündüz Raporu
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
SON YORUMLANANLAR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim