10 Nisan 2019, 11:58 - 
BİR OY

BİR OY

Bu saatten sonra yeniden sayım yapılmadan o koltuğa kim oturursa otursun tartışmalar asla bitmeyecektir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin sayısal galibi AK Parti, Psikolojik galibi CHP, en kârlı partisi MHP, kilit partisi HDP ve kaybedeni ise sıfır çeken İYİ Parti oldu.

Bu tespiti yaptıktan sonra seçim akşamından itibaren en çok konuşulan konu olan "itiraz" konusuyla yazımıza başlayalım. Seçimlerin ardından istisnasız her parti, benzer gerekçelerle çeşitli il ve ilçelerde seçim sonuçlarına itiraz ettiler. Partilerin seçim sonuçlarına itiraz etmeleri, en doğal ve demokratik haklarıdır.  Ama sanki seçim sonuçlarına itiraz eden tek parti AK Partiymiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı.

AK Parti’nin itirazlarına itiraz eden partiler de, İstanbul’un ilçeleri başta olmak üzere kaybettikleri çoğu yerde seçim sonuçlarına itiraz ettiler. Cumhur ittifakının kazandığı İstanbul’un Silivri ve Sancaktepe ilçelerindeki oylar, CHP’nin itirazı üzerine yeniden sayıldı. CHP'nin itirazı üzerine YSK, AK Parti adayının kazandığı Artvin'in Yusufeli ilçesindeki seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Yine Bursa'da ve bu seçimlerle CHP’den AK Parti’ye geçen Giresun'da da seçim sonuçlarına itiraz etti CHP. Keza İYİ Parti’de, Uşak ve Balıkesir seçim sonuçlarına itiraz etti. Lakin bu itirazlar İstanbul’un gölgesinde kaldı ve basında gündem dahi edilmedi.

Ankara’nın 25 ilçesinden 22’sini, İstanbul’un 39 ilçesinden 25’ini, Adana’nın 15 ilçesinden 11’ini, Mersin’in 13 ilçesinden 10’unu ve Hatay’ın 14 ilçesinden 11’ini kazanan Cumhur ittifakı, bu illerde büyükşehir belediye başkanlıklarını Millet ittifakı adaylarına kaptırdı. Cumhur ittifakı, benzer büyük şehirler içinde sadece Bursa’nın hem 17 ilçesinden 14’ünü, hem de büyükşehir belediyesini kazanabildi. İttifaklarla gidilen ilk yerel seçimin matematiği hakkında bu seçimler çok şaşırtıcı ve bir o kadarda öğretici oldu.

Aynı şehrin ilçelerinde Cumhur ittifakı adaylarına oy veren seçmenlerin, önemli bir kısmının aynı ittifakın büyükşehir belediye başkanına oy vermemesine, hatta karşı ittifakın adayına oy vermesine bu seçimlere kadar çok az şahit olmuştuk. Bu davranışın doğal bir seçmen davranışı olup olmadığı şimdilik belli değil.

Ya büyükşehir belediye başkanları beğenilmedi, ya da sayım ve birleştirme esnasında sandık sonuçlarına müdahale edildi. YSK’ya yapılan itirazlardan şimdilik bir sonuç çıkmadı ama ilgililer, bu konuyu masaya yatırıp detayları incelediklerinde gerçekler ilerleyen haftalarda ortaya çıkacaktır.

Diğer adaylar her neyse de, Binali Yıldırım gibi parlak bir geçmişi olan ve her kesimden oy alabilecek bir adayın, Cumhur ittifakının ilçe belediyelerindeki oy toplamından daha az oy alarak seçimi kaybetmesi, gerçeklerle örtüşmeyen anormal bir durumdur.

İtiraz edilen ve tekrar sayılan İstanbul’daki geçersiz oylardaki orantısızlık bile bu seçim sonuçlarına sayım veya birleştirme esnasında bir müdahale edildiğini kanıtlamak için yeterlidir.

Her iki adayın %48,50 oy aldığı yani kafa kafaya giden bir yarışta geçersiz oyların tekrar sayımının da birbirine yakın olması gerekirdi. Oysa durum hiç de öyle değil. Öyle olmadığı için de ilk başta 29 bin olan fark, bu sayımlar sonrasında 14 binlere düştü.

Toplam oyların %3’lük kısmına tekabül eden geçersiz oyların tekrar sayımından bile, Binali Yıldırım’dan on binlerce oyun çalındığı ortaya çıktı. Bu oranı sekiz milyondan fazla geçerli oya uygularsak, Binali Yıldırım lehine farkın yüz bini geçme ihtimali var.

İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili olarak, başta İstanbullular olmak üzere 82 milyon insanın kafasında cevaplanması gereken çok sorular oluştu. Bu soruları ve şaibeyi ortadan kaldıracak olan şey, seçimlerin yenilenmesi değil, İstanbul’daki oyların sil baştan sayılmasıdır. Adliyeye taşınmış olan Büyükçekmece ilçesindeki durumlar, seçimin iptalini ve yenilenmesini gerektirebilir.

Seçimin yenilenmesi veya yeniden sayım neticesinde bir oy dahi olsa önde çıkan aday, İstanbul’un tartışmasız başkanıdır. Bu saatten sonra yeniden sayım yapılmadan İstanbul belediye başkanlık koltuğuna kim oturursa otursun tartışmalar bitmeyecektir vesselâm.

Selam, sevgi ve dua ile…YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Araştırmacı Yazarlar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Halil KALKAN HABERLERİ
ÖZEL RÖPORTAJ
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
CEMALEDDİN HOCANIN ARDINDAN..
Bizler Cemalettin Bal Hocamızın muvahhid bir mümin; Kur'an Hizmetkarı bir müftü olduğuna aynel-yakin şahidiz. Kur'an talebelerine verdiği önem, inşa ettirdiği Hafızlık Kurslarının işleriyle bizatihi ilgilenmesi, personelinin derdinde sıkıntısında varıyla yoğuyla koşan,kendisiyle uğraşan ona iftira edenlere dahi beddua etmeyen yine onları dualarıyla uğurlayan bir hocamız olduğuna şahidiz.
 
YAZARLARIMIZ
Y
Metin ALKAN
GÖKLERİN VE YERİN ANAHTARLARI O’NUNDUR
Y
Mehmet GÖÇMEZ
ANMAK MI ANLAMAK MI
Y
SERDAR BOZDOĞAN
TARİH BİZİ ÇAĞIRIYOR BİZDE TARİHE YENİDEN ÇAĞ AÇTIRIYORUZ
Y
Nurcan CANKORU
GİZLİ SIRLAR
Y
Pınar SÖNMEZ
AŞK BİR NOKTA
Y
Hatice BAŞKAN
KADINSIN
Y
Fatmanur KUŞ
SU GİBİ AZİZ OL EVLADIM
Y
Duygu Gürses DİKEN
MALINI BAĞIŞLAYAN ELBETTE KURTULUŞA ERMİŞTİR..
Y
Zeynep DEMİR
önce sela, sonra adın okunur minarelerden.
Y
Ayhan KÜFLÜOĞLU
Eşyayı gösteren Rabbimiz’in varlığı, o eşyadan daha zahir ve kesin
Y
Nur KABADAYI
Umut Ederek Yaşamak
Y
Büşra ŞENTÜRK
Sen Kaderim Misin
Y
Büşra Nur GECE
Mabede İsmet; Meryem'e Betül Sıfatı Yakışır...
Y
Merve DİKİCİ
TEVEKKÜL KIL
Y
Ebru ATA
KIYIYA İNSANLIK VURDU
Y
Mustafa KAYALI
ZAMAN VE MEKÂNDA KIBLEMİZ
Y
Türker ELMAS
NUR ve HAKİKAT AVCILIĞI
Y
Nagihan ZENGİN
Ademiyetten Kemaliyete İrfan Yolculuğu
Y
Öznur MACİT
bir b/akış bir yürüyüş (04,05,14 Eskici dergi yayınlandı)
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Uygur Türkü kardeşlerimden dinlediklerim Fetö Frarisi Fuat Avni Lakaplı Aydoğan Vatandaşın Mesai Arkadaşı Mustafa Aydın Dosya Tv Neden Panikledi? NE OLDUYSA O KARARDAN SONRA OLDU Diriliş Postası Yazarı, Dosya Tv ve Oda Tv İş Birliği İle Ortaya Atılan Bir Kumpas Daha Deşifre Oldu!
 
KONUK YAZARLARIMIZ
K
İsmail GENÇ
İnsanız ve İnsanlığı Özlüyoruz
K
Emrah POLAT
Vahametlerle İmtihan ve Müracaat
K
Mehmed ESMER
Kubbetüs Sahra'yı tanıyacağız
K
Elif NİSA
Gerçekten İnsan Azar
K
Elif MUSLUOĞLU
Cemâli Bâ Kemâle Seyredelim
K
Fikriye AYYILDIZ
GAFLET
K
Merve YAĞMUR
ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ
K
Fuat TÜRKER
Münafıklar Kavramıyorlar!
K
Hüray BOZBIYIK
TESETTÜRÜN VERDİĞİ HUZUR
 
VİDEO GALERİ
 
E-POSTA LİSTESİ
 
FOTO GALERİ
 
ANKET

Web Sitemize Nasıl Ilaştınız?
 

Sitemizde yayınlanan haberlerde basın ahlakına, hukuk ilkelerine, insan hak ve özgürlüklerine bağlı kalacağımıza söz veririz. Yazarlarımızın yazılarıyla ilgili her türlü sorumluluk kendilerine aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

Adres : Sizde Araştırmacı Yazarlara Katılabilir Çalışmalarınızı Yayınlatabilirsiniz! arastirmaciyazarlar@gmail.com a Ad Soyad ve Yazar Resminizle birlikte gönderin değerlendirelim